Lahovická nádrž je za plotem, s muškařením na stojáku v Praze máme smůlu

Lahovická nádrž v Praze
Foto: autor

Poslední dobou přichází jedna zpráva o uzavření revíru za druhou. Poslední dobou hlavně ve Středních Čechách kde svaz přišel o dva revíry, z nichž minimálně jeden bude pokračovat jako soukromák. Tentokrát ale jde o pražskou vodu.

A ne jen tak ledajakou. Lahovická nádrž na jižním okraji Prahy je pojem, který znají i mimopražští muškaři. Nejde o vyloženě exkluzivní pstruhovou vodu ( je to dokonce MP revír) ale defakto o jediný pražský stoják, kde se vysazovali pstruzi pouze pro muškaře. Jiná metoda lovu tady není povolená.

Nedávno se zde dokonce konali závody mládeže v lovu na umělou mušku. Tomu je ale asi konec.

Lahovická nádrž jen pro koupání?

Šíří se zprávy, že majitel z revíru chce mít koupaliště a rybaření brzy skončí. Minulý týden se dokonce kolem vody objevil plot.

Územní svaz hl. města Prahy to dle vlastních informací řeší. Problém je ale asi hlubšího charakteru. Odvíjí se od toho, že nejspíše jde o jeden z mnoha revírů po celé ČR, kde jsou rybáři v nájmu, což je dáno historickým vývojem a bude to ještě příčinou mnoha problémů do budoucna.

Majitelé mohou vodní plochu odprodat či se rozhodnout o jiném způsobu využití. ČRS sice většinou má nějakým způsobem podchycené výpovědní lhůty a případné kompenzace za rybí obsádku. Ve výsledku ale majitelům nikdo nezabrání, aby se svým majetkem nakládali dle vlastního uvážení. Ti pak logicky upřednostní vlastní finanční zájmy.

Revíry se tak někdy mění v koupaliště či soukromé vody, kde si se svazovou povolenkou nezachytáte.

Alternativy k lovu na Lahovické nádrži

Praha je na revíry bohatým městem. S jednou výjimkou – pstruhové vody. Typická pstruhovka v Praze úplně není.

Nejblíže za pstruhy na klasickou pstruhovou řeku musíte například na Ohři (report z přívlače na pstruhové Ohři čtěte zde) či někam do oblasti horního Pojizeří či Podještědí.

Pstruzi a siveni se ale vysazují i do jiných pražských revírů. Kromě pstruhovek, což jsou většinou okolo pražské potoky, kde chytíte ryby spíše jen po vysazení. Vysazuje se ale i na některé MP vody.

Namátkou jde zmínit například Vltavu 7, kde se pstruzi chytají například ve Vraném a přívlač je zde povolena celý rok.

Dále se pstruh nebo siven vysazuje občas (sice pravidelně ale spíše zřídka) též do Vltavy v Troji či na Sázavu 1. V těchto případech ovšem jde o klasické MP vody, kde lze na umělou mušku lovit na jaře a na přívlač až od 16. června.

Musíte jen dodržet předepsané maximální parametry návazců a mušek.

Pstruhové rybníky ve Středních Čechách – zajímavé revíry s lovem salmonidů od podzimu do začátku jara

Opravdovou náhradu za Lahovickou nádrž můžeme najít ne příliš daleko od hlavního města. Pstruhový režim na středočeských rybnících umožňuje jezerní lov lososovitých ryb od podzimu do jara. Musíte si ale připlatit za SMS místenku a vlastnit středočeskou nebo CS povolenku na pstruhové revíry.

Jedná se například o revíry Dvorce poblíž Lysé nad Labem, Božkov či například pískovnu v Pískové Lhotě u Poděbrad – na pískovně stačí dokonce jen MP povolenka. Pstruh se sem vysazuje v chladném období roku a měsíce leden a únor dokonce bývají vyhrazeny čistě pro přívlač a lov na umělou mušku.

Další možností pro pstruhaře jsou pak již jen soukromé vody, jako například písák v poděbradské části Kluky.

1 Comment

  1. Tak to panu majitelovi gratulujeme k podnikatelskemu plánu roku a doufejme, že je připraven na vlnu kontrol z hygieny, protože všichni víme že tam prosakuje místní žumpa.. Tento fakt je normálně měřitelný a nikdo normální by se tam koupat neměl.. A vězte že tím nakrkne dost lidí co mají čas to řešit ;).
    Ta voda je úplně plná polutanů a ani rybu co tam plave dýl jak týden bych nejedl…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.