Král pytláků nachytal ryby za 1,8 milionu, trest mu odpustili

Král pytláků z Walesu
Král pytláků z Walesu dopaden. Foto: Natural Resources Wales

V anglickém Walesu soudili krále pytláků. Více než 7 let drancoval tamější lososí řeky. Místo kriminálu ale dostal jen pokutu, na kterou stejně nemá peníze.

Lov lososů v Británii je poměrně přísně regulován omezeným počtem povolenek na jednotlivé úseky řek a přísnými pravidly ohledně lovu a použitého vybavení. S tím si ale pytláci hlavu nelámou.

Po sedmi letech se podařilo detektivům a porybným dopadnout jednoho z nejhorších pytláků v zemi. Informoval o tom renomovaný britský deník The Guardian.

Na jeho kontě je prokázaných 302 lososů a 989 mořských pstruhů. Britští rybáři spočítali, že zabitím těchto ryb přišly stále méně rybnaté toky odhadem o 700 tisíc jiker lososa a zhruba 2 a půl milionu jiker mořského pstruha, které by obohatily tamější vody o novou populaci.

Zmíněným králem pytláků je pětatřicetiletý Emlyn Rees, obyčejný zedník z waleského zapadákova jménem Cenarth v hrabství Carmarthenshire. Pytlačil hlavně na řece Teifi.

Lovil do sítí a před porybnými uplaval

Zatímco se losos loví téměř výhradně na mušku pomocí tradičních vzorů mušek, král pytláků zatahoval řeky sítěmi. Při jedné z jeho loupeživých výprav na něj narazili porybní z waleské agentury pro ochranu vodních toků. O tom, že na řekách řádí neznámý fantom se vědělo dlouhá léta, nedařilo se jej ale lapit při činu. Až nyní.

Reese ale prokázal, že má romantickou duši, neohroženě hupl do řeky a odplaval neznámo kam. Přivolaná policie jej však dokázala vystopovat až k jeho domu, kde zrovna sušil mokré svršky.

Kontroly v Británii probíhají podobně jako u nás i za asistence policie:

Soudce ho chtěl zavřít do chládku, ale mohl jen litovat, že to nejde

Případ se v uplynulém týdnu dostal až k soudu ve městě Swansea. Soudce, sám vášnivý rybář, během líčení prohlásil, že by Reese nejradši poslal do kriminálu, kdyby to šlo. Obviněný si před soudem sypal popel na hlavu a nakonec vyvázl jen z pokutou, která na tamější poměry není nikterak vysoká.

“Je s podivem, že náš právní řád neumožňuje poslat pytláka do vězení. Zákon jste porušoval dlouhé roky a škoda, již jste způsobil na našich řekách je obrovská”, řekl dle Guardianu soudce v průběhu líčení.

Měl nahradit škodu, nemá ale ani floka, tak mu to odpustili

Nakonec vyvázl s pokutou 1600 liber, což je asi 45 tisíc korun. Méně než jeden průměrný britský plat. Soudce ale využil možnost předepsat mu k náhradě veškerou prokázanou škodu ve výši jednoho a tři čtvrtě milionu korun.

Bohužel se ale ukázalo, že Emlyn Rees na lososech nezbohatl nebo umí peníze dobře schovat. Podařilo se mu prokázat, že nemá absolutně žádné úspory a dle zákonů platných v jejich právním systému tak musí zaplatit pouhou jednu libru, tedy ani ne 30 Kč.

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.