Kaprařské nástrahy zdraží, očekávají zahraniční výrobci

halibut pelety
Ilustrační foto: redakce

Spolu s růstem cen energií, jídla a vlastně všeho se pravděpodobně zdraží nástrahy a návnady na ryby. Takové signály totiž přichází od zahraničních výrobců boilies a pelet.

Kdo z rybáři se věnuje investování a není jen v zajetí kryptoměn, ten ví, že na komoditních trzích dochází k velkým změnám. Zatímco ještě nedávno byly drahé kovy, poslední rok a čtvrt se nahoru derou ceny zemědělských komodit.

To se projevuje v první řadě citelným zdražením jídla v obchodech a je jen otázkou času, kdy dojde na nástrahy pro lov kaprovitých ryb. Suroviny pro jejich výrobu totiž zdražují naprosto stejně. Britské výrobce boilies na toto téma vyzpovídal např. rybářský časopis Angling Times.

Nejvíce má zdražení zasáhnout výrobu rybářských pelet

Výrobci rybářských nástrah a návnad se potýkají s dvojitým problémem. Ceny suroviny letí nahoru ale ještě horší je, že jich začíná být na trhu nedostatek. Ve Velké Británii, která je mekkou výroby nástrah, tak očekávají až dvojnásobné zdražení aby mohli výrobci pokračovat v byznysu se současnou kapacitou a bez propouštění zaměstnanců či omezení sortimentu.

Jak to bude u nás, je otázka. V zahraničí již o zdražování reálně uvažuje například Dynamite Baits, osvědčený anglický výrobce boilies jehož produkty koupíte i v našich rybářských obchodech. Zatím se jim dařilo zvyšování ceny absorbovat ale nyní se blíží mez, kdy přijde úprava cen směrem vzhůru.

Bolies
Foto: redakce

Do nákladů rybářské produkce se navíc promítá rostoucí cena elektřiny, plynu a hlavně dopravy. Ta se promítne do konečné ceny zboží ale také do jeho dovozu a poštovného při objednávkách online.

Čtěte také: K čemu slouží klipování vlasce

Nastane konec “lepšounů” a přijde čas náhražek nebo levných ingrediencí?

S velkou pravděpodobností dojde k určitému konkurenčnímu boji, který může vyústit v cenovou válku. Ta bude ale nepochybně založená na tom, že někteří výrobci začnou používat méně kvalitní suroviny. Kdo bude chtít udržet kvalitu, bude muset zdražit více a to se může pro některé menší firmy jevit jako riskantní. 

Ještě před krizí přitom někteří rybáři brojili proti tzv. lepšounům a snažili se dokazovat, že to nejlevnější boilies je stejně dobré jako prémiové výrobky..

Již dnes lze na trhu sehnat řadu levných boilies, které jsou ale založené na levnějších surovinách. Zde záleží na zákazníkovi, zda je pro něj kvalita surovin důležitá. Boilies z kvalitních komponent vždy stojí více než z těch levnějších.

Británie je kolébkou lovu na boilies a řada novinek a inovací pochází právě odtud. Výrazné zdražení tak může negativně ovlivnit vývoj celého odvětví. Někteří přední čeští výrobci boilies přitom také nakupují suroviny od renomovaných britských výrobců.

Na co chytat kapry na jaře.
Foto: redakce

Kvalitní boilies tak bude v určité konkurenční nevýhodě oproti levnějším značkám, i když zdražení dopadne na všechny. S růstem cen základních surovin se prodraží i domácí výroba.

Proč zdražení hrozí hlavně peletám?

Pelety jsou první na ráně. Obsahují často obiloviny, které jsou zdražováním zasažené nejvíce. V peletách se často vyskytuje pšenice či sója, jejichž burzovní ceny dosahují nebeských výšin. Další složky jako rybí moučky či oleje a další ale zdražují díky všeobecné inflaci také.

Výrobci radí nakoupit nástrahy do zásoby, v mrazáku to vydrží

Těžko říct, zda to myslí vážně nebo chtějí podpořit prodeje na vrcholu letní sezony. V Británii ale nyní rybářům radí zakoupit pelety, dokud nejsou drahé. Podle slov výrobců totiž kvalitní pelety při správném skladování vydrží až dva roky! 

Zároveň ale dodávají, že aroma z nich za takovou dobu přece jen vyprchá.  Zkušení rybáři radí nakupovat v akcích a nástrahy zamrazit, aby byly k použití později. V mrazáku navíc nehrozí návštěva hlodavců, kteří boilies a pelety milují stejně jako ryby.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.