Souboj mezi pletenkou a monofilem probíhá na všech úrovních rybaření včetně feederu. V tomto článku budu fandit klasice a zkusím poradit jaký vlasec na feeder je dobrá volba.
Výhody monofilního vlasce před pletenkou
Začnu trochu opačně. Hlavní výhoda pletenky je nízká průtažnost a vysoká pevnost při nízkém průměru, což ji předurčuje pro lov na velké vzdálenosti (ve feederu nepříliš potřebné) a ve velkém proudu na řece, kde nízká průtažnost a slabé vlákno snižuje potřebu velké zátěže a zlepšuje detekci záběru, což naopak u feederu také vítáme.
Naopak v podmínkách slabě tekoucích nebo stojatých vod nám tedy vlasec může posloužit stejně dobře jako šňůra. Možná dokonce lépe.
Klasický vlasec má své výhody zejména při zdolávání, kdy pomáhá pružit a tlumit pohyby ryb. Odpouští spoustu začátečnických chyb a díky průtažnosti nám defakto pomáhá neztratit rybu. Ryba v podstatě nemá šanci háček vyklepat jelikož celá sestava je do jisté míry našponovaná a téměř nehrozí prověšení, při němž se od háčku může lehce osvobodit.
Průtažnost vám navíc umožní snáze zdolat trofejní kusy i s lehčím prutem.
Nezapomeňte také, že lov na feeder někteří nadšenci praktikují i v zimě, kdy nasáknutá pletenka trpí zamrzáním daleko více než vlasec, který je vlastně kusem plastu.
Průměr vlasce na feeder závisí od způsobu lovu
Feeder je poměrně široké spektrum technik, které začíná lehkým pickerem a končí heavy feedery, které si skoro nezadají s tvrdými pruty na lov kaprů. Sílu vlasce tak musíte vždy přizpůsobit sestavě a cíli vašeho lovu.
Jaký vlasec na feeder orientačně použít:
- Při lovu na picker a lehký feeder stačí vlasce 0,15 – 0,20 mm, cílem je většinou bílá ryba
- Většina rybářů loví na vlasce kolem 0,25 mm, což v pohodě pokryje pohodové rybaření na kapry a ostatní druhy ryb běžných velikostí
- Cílený lov kaprů větších rozměrů nebo lov na větší krmítka vyžaduje někdy silnější vlasce kolem 0,30 mm
Silnější vlasec má jasné výhody. Větší odolnost a více síly při náhozu. Na druhou stranu jemnější sestava většinou přináší více úlovků. Je potřeba hledat rozumný střed vzhledem k podmínkám na nichž lovíte.
Jaký vlasec na feeder vybrat podle barvy?
Tady nepanuje jednoznačný názor, zda má barva významný vliv. Respektive závisí na rybolovné technice. Mnozí příznivci přívlače razí názor, že na barvě nezáleží a chytají fluo jedovaté barvy s velkými úspěchy.
Otázka je zda to platí i ve feederu, kde celá sestava leží nehybně a vlasec je dlouho natažený od krmítka až k prutu. Ryba má celkem dost času si všechno dobře prohlédnout. V tomto ohledu dávám raději přednost přírodním odstínům.
- Tmavě zelená
- Hnědá
- Písková
- Klasická průhledná
Popravdě řečeno, měnit vlasce podle revíru mi přijde jako trochu přehnané. Většinou mám na každý naviják dvě cívky, kde mívám různé vlasce a většinou i jiného průměru. Význam barvy tak u mého chytání ustupuje do pozadí, někod to může mít ale naopak. Nejspíše na revírech s nějakým charakteristickým zbravením vody nebo dna.
Potápivost vlasce na feeder
Důležitý parametr je potápivost. Některé vlasce plavou, na feeder je ale příjemnější chytání na tonoucí monofily. tyto vlasce hledejte pod označením “sinking”.
Příklady používaných vlasců určených přímo pro lov na feeder
Většina rybářů moc nerozlišuje určení vlasce. Zejména při cíleném lovu kaprů se používají spíše kaprařské vlasce a není v tom problém. Existují ale i výrobky uzpůsobené pro specifika feederu a nemusí být nijak drahé.
Shimano Technium
Tento vlasec svým způsobem kombinuje výhody monofilu i pletenky. Průtažnost je pouze kolem 12%, což znamená výrazně lepší detekci záběru oproti ostatním vlascům. Zároveň si ale zachovává výhodu snazšího zdolávání díky pružnosti. Technium využijete například pokud střídavě chytáte na revírech s rychleji tekoucí vodou, kde vám díky němu neunikne žádný záběr. Hodí se ale i na stoják, kde vám umožní chytat na větší vzdálenost.
Mivardi Ultra Sinking Feeder
Levný vlasec od Mivardi je příklad potápivého vlasce, který jde okamžitě ke dnu. Barva je hodně tmavá. K dostání jsou většinou spíše jen tenčí průměry.
Od 160 kč na Chytapust.cz
Awa S ION POWER KARPUM FEEDER
Varianta kaprového vlasce uzpůsobená lovu kaprů na feeder. Výhodou je vysoká pevnost uzlu a odolnost. K dostání i v průměru 0,31 mm pro použití při heavy feederu.
Čtěte ostatní články z kategorie feeder
Buďte první kdo přidá komentář