Situace s bobry na Moravě se úřadům vymkla z rukou

bobr okusuje stromy
Foto: Aktivní-rybolov.cz/Ondřej Vokatý

Návrat bobrů do české přírody můžeme považovat za hotovou věc. V přírodě je jich přehršel, vyskytují se dokonce i v Praze. Nyní si ale na nájezdy bobrů stěžuje správa Povodí Moravy. Největší škody působí hlavně v oblasti poblíž Břeclavi.

Roční výše škod se pohybuje v řádech milionů korun. Nejčastěji bobr evropský působí škody v podobě:

  • narušení břehů
  • kácení zdravých stromů
  • likvidace břehové vegetace

“Celkově víme zhruba o stovce bobřích hrází na námi spravovaných lokalitách. V případech, kdy nám nevzniká žádná škoda do jejich biotopů vůbec nezasahujeme”, zní zpráva z Povodí Moravy.

Bobr evropský dávno není vzácným zvířetem. Na řece Moravě je najdete téměř všude. Obývají řeku od Lanžhotu na hranici se Slovenskem až po horní tok na Šumpersku v Jeseníkách.

Bobr byl vzácný, teď je přemnožený

Bobr řádí skoro všude i na odvodňovacích kanálech. Nejvíce se však vyskytuje na dolním toku Moravy a Dyje. Zdejší hluboké lesy protkané vodními toky jsou pro bobra doslova rájem.

Najdeme ho ale také v poměrně urbanizovaných lokalitách. Zde dokáže působit škody i při pouhé migraci na klidnější místa.

Strom po útoku bobra
Bobr kácí kudy chodí

Obývá také Svitavu a Svratku. Na Bečvě ovládl nedávno vytrávený úsek od soutoku s Moravou až po Valašské Meziříčí. Největší aktivitu ale můžeme pozorovat na Břeclavsku, potažmo Znojemsku. 

Tady se bobr pustil do ochranných hrází, které při povodních nemusí dobře splnit svoji funkci. Díky norování se konstrukce hrází naruší do té míry, že dojde k průsakům vedoucím až k průniku povodňových vod na obydlená území.

Právě těmto vodním stavbám musí pracovníci povodí věnovat maximální pozornost a škody okamžitě napravovat.

Ochrana před bobrem také přináší další náklady. V případě hrází a zdí jde o doplnění ochranným kamenivem a u stromků lze aplikovat speciální spreje. Jejich použití však vyžaduje po určité době opakování nástřiku. Dřeviny také pomáhá chránit pletivo.

Nutno však říct, že bobr si ani s jedním hlavu příliš neláme a pracuje jako ďas nehledě na víkendy a dny pracovního volna. Málokdo však toto nasazení ocení. Na Povodí Moravy určitě nikdo.

Kvůli státní ochraně je náprava a prevence škod sysifovská práce

Bobr evropský patří mezi intenzivně chráněné živočichy, kteří se ale přemnožili. Tento problém jako rybáři známe velmi dobře například u kormorána. Ani zde však není regulace stavů snadná. Přirozený predátor se zde vyskytuje a získat výjimku je možné ale složité.

Dokonce i opravy poškozených vodních staveb se musí řídit povolením krajských úřadů neboť nelze bobra rušit mimo vymezená období.

Na rozdíl od rybožravých predátorů nám bobr nepůsobí přímé škody na rybí obsádce. Dokáže se ale vyřádit na hrázích rybníků, což stojí nemalé peníze jak produkční rybáře, tak i rybářské spolky a svazy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.