Jaká pravidla platí na IBCC 2024?

ibcc2024

Sledujete dění na Balatonu? Letošní ročník je napínavý, plný zvratů, trofejních ale zároveň drsná zkouška pro všechny zúčastněné. Na IBCC 2024 platí také přísná pravidla.

Jako na každém velkém závodě, i na IBCC musí závodníci dodržovat poměrně striktní pokyny pořadatelů. Za jejich porušení hrozí sankce. Jaká pravidla na IBCC 2024 například platí?

Předně – kompletní znění pravidel naleznete na webu IBCC. My se podíváme ze zajímavosti jen na některá z nich:

Na letošním ročníku, který je jubilejním 10. v pořadí, se účastní 300 týmů. To je opravdu velké číslo. Například úplně prvního IBCC se zúčastnilo týmů jen asi 60. Jistě jste si všimli, že zde figuruje mnoho týmů z různých zemí.

Výňatek z některých pravidel na IBCC 2024

Některé značky dokonce vysílají více týmů pod svým názvem ale z různých zemí. Některé týmy naopak mají zase členy z různých států. Národnost týmu si mohou účastníci vybrat, alespoň jeden člen ale musí být občanem státu za nějž tým hodlá soutěžit.

Tým může mít 2 – 3 lovící členy a jednoho runnera, který týmu asistuje. Všem musí být minimálně 18 let. Runner ale nesmí za žádnou cenu chytat ani se dotknout prutů nahozených či prutů ve člunu. Nesmí ani krmit a nastupovat do člunu.

Striktní CHaP

Asi nikdo by nečekal, že při IBCC se budou odnášet ryby. Přesto je jedním z hlavních pravidel striktní lov dle filozofie chyť a pusť.

Bodují se ryby až od 10 kilogramů

Letošní změna – nenápadná ale podstatná. Bodují se ryby nad 10 kilogramů, přitom do loňska to bylo 5 kg.

Kdyby toto pravidlo platilo loni, tak by výsledky za rok 2023 vypadaly zcela jinak, protože některé týmy odchytaly obrovské množství ryb právě pod 10 kilo a přineslo jim to dobrá umístění.

Pruty a montáže

Celý tým může lovit na 4 pruty. To není tak mnoho, zároveň na každém z nich může být pouze jeden háček.

Maximálně metrák krmení

Každý tým může mít na celý závod maximálně 100 kg krmení všeho druhu (například 60 kg boilies, 40 kg partikl)

Péče o úlovek

Každý tým musí mít vážící trojnožku a tři plovoucí vážící saky o rozměrech minimálně 80 x 120 cm. Dále musí každý tým disponovat dvěma velkými kaprovými podběráky s minimálními rozměry 90 x 90 x 70 cm. Povolen je ještě jeden menší podběrák 60 x 60 x 50 cm, ovšem pouze pro podebírání menších ryb.

Stejně tak jsou předepsány dvě podložky v rozměrech minimálně 60 x 100 cm. Použití podložky je povinné i na člunu.

Na vodě:

  • Tým může mít 2 plavidla
  • Povolen je elektromotor
  • Povolen je echolot
  • Každé plavidlo projde kontrolou a schválením (boat check) a je opatřen bezpečnostní pečetí (security seal), kterou musí mít viditelně po celý závod
  • Povolená délka plavidla je 2,4 až 5 metrů, přičemž může tým použít nafukovací člun
  • Každé plavidlo musí být vybaveno dle maďarských zákonů.
  • Minimum vybavení jsou dvě záchranné vesty na plavidle, pár vesel, 10 metrů šňůry, kotva min. 5 kg,

Spolu s plavidly se pojí celá řada pravidel, která by si měl tým nastudovat na oficiálních stránkách, neboť jejich porušení hrozí sankcemi.

Teoreticky mohou být obě plavidla týmu na vodě současně. Na břehu ale přitom musí zůstat minimálně jeden chytající člen.

S provozem plavidel je spojeno nejvíce omezení a také porušení pravidel. Letos je velmi aktuální zákaz použití plavidla, který se vyhlašuje v případě nepříznivého počasí (i při očekávaném zhoršení). Stává se, že se závodníci nějaký čas na vodu nesmí.

Vzhledem k vlnám a počasí se tam mnohdy ani nikomu nechce, neboť jde o život. Občas ale zákaz platí i za klidnějších podmínek. Porušit jej ale nelze.

Mimochodem, použití zavážecí lodičky povolené není.

Patrně nejvíce udělených žlutých karet a jiných trestů ovšem padne za narušení prostoru. Každý tým má před sebou svoje „území“, které má podlouhlý tvar – poměrně úzký.

V každém člunu je od organizátorů vložený špeh v podobě GPS lokátoru, jenž předává informace o poloze a trase každého z nich. Vybočení z určeného prostoru, byť nechtěné, končí trestem.

Trestem za porušení je zákaz lovu po určitý čas – 4, 12 nebo 24 hodin

Za porušení pravidel organizátoři tým potrestají zákazem lovu i krmení na určitý čas, což se odvíjí například od druhu narušení.

Nejmírnější formou je 4 hodinový zákaz. Za závažnější přestupek obdrží tým žlutou kartu, což značí zákaz činnosti na 12 hodin.

Nejtvrdší trest představuje 24 hodinový zákaz. Ten může tým obdržet například za použití plavidla během zákazu z důvodu špatného počasí. Trestá se tím také nesportovní chování a dokonce i opilství.

Kompletní pravidla jsou dostupná na webu IBCC a jsou daleko rozsáhlejší než tento článek. Kromě organizačních věcí jako registrace či způsob losování míst (pegů), se týkají například i zacházení s úlovkem a jeho vážení. Velká pozornost se také věnuje chování na lovném místě a udržování pořádku.

Zpět k odkazu na kompletní pravidla IBCC 2024

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.