Jak začít s kaprařinou bez nutnosti utrácet desetitisíce

Moderní lov kaprů neztrácí na atraktivnosti. Ještě ke všemu to je metoda, pro kterou máme v Česku velké množství výborných svazových i soukromých revírů. Otázka, jak začít s kaprařinou, tak je opravdu na místě. Začátek ale není jen o nákupu vybavení a výběru vody, chce to hodně učení i trpělivosti.

Předpokládejme, že rybářský lístek už dávno máte a nějaký čas na ryby chodíte. Přechod na moderní lov kaprů tak je hlavně otázka změny stylu chytání a hlavně nákupu výbavy. Ať chcete nebo ne, tak kaprařina je hodně o vybavení. Nemyslím tím ale o drahém vybavení. Prostě musíte mít spoustu věcí, které jsou pro chytání tímto stylem potřeba. Dnes jsou k mání i poměrně levné a kvalitní značky. I tak ale musíte nakoupit hodně věcí, což nějaké peníze stojí. Bez nadsázky je kaprařina metoda rybaření, která vyžaduje úplně nejvíc vybavení – od rybářského náčiní až po věci pro bivakování a několikadenní pobyt u vody. Ne nadarmo mívají kapraři větší auta a trakaře, aby to vůbec dotáhli na lovné místo.

Nebudu tady házet žádná čísla. Pokud ale tipujete, že kapraři mají ve výbavě minimálně desítky tisíc korun, tak jste vůbec nepřestřelili. Tak to prostě je. Ne všechno ale musíte kupovat hned na začátek a vlastní výbavu si můžete budovat postupně. Na výdaje se ale musíte připravit.

jak začít s kaprařinou
Stojany jsou základním poznávacím znamením těch pravých kaprařů:)

Variantou je začít pozvolna. Chytat na boilies se samozřejmě dá i v rámci normálních jednodenních vycházek. Pruty máte, stojan nebo vidličky taky a boilies si koupíte. Naučíte se krmit, hledat ryby a určitě něco chytíte. Proti zažitým představám se dá najít místo, kde si na boilies zachytáte v pohodě v rámci jednoho dne. Na spoustě odlehlejších revírů se dá krmt několik dní bez rizika, že vám na flek někdo vleze. Nesmíte ale samozřejmě jezdit na ty nejvykřičenější vody. Specializovanou výbavu na kapry si můžete pořídit až časem, kdy si našetříte.

Jak začít s kaprařinou, abyste hned chytili pěkné ryby a moc to nestálo

Velkých kaprů je u nás rozhodně více než například velkých dravců. V tomhle směru má i začínající kaprař obrovské šance na úspěch. Bylo by ale bláhové, že stačí přijet kamkoliv na známý revír, nasypat do vody koule (a partikl) a jen počkat, až se nějaká ryba chytí. Velký kapr nepřichází automaticky a pokud se sejdou nepříznivé podmínky v kombinaci se začátečnickými chybami, tak můžete čekat celé dny bez zajímavějšího úlovku.

Dobrá varianta je zkusit ze začátku i nějaký soukromák. Stojí to sice nějaké peníze, ale máte daleko vyšší šanci chytit pěknou rybu než na jakékoliv svazovce. Některé svazové revíry jsou totiž skvěle zarybněné kaprem ale jsou to poměrně težké vody. Když si vzpomenu na své začátky, tak jsem prvních několik výprav byl bez většího kapra a bylo to hodně o trpělivosti, než jsem postupně začal chytat více ryb, které stojí za zmínku. Když to přepočtu na peníze, tak mě ty začátky taky nestály úplně málo. Pár dnů na soukromáku by bylo levnějších a asi bych si to víc užil. Na spoustě revírů máte navíc možnost bydlet třeba v chatce, takže ještě nemusíte mít vlastní bivak nebo řešit problémy se zákazy táboření u vody a zákazy vjezdu k vodě, což je zdaleka největší problém na spoustě pěkných míst, kde jsou pořádní kapři.

Kvalitní výbava do začátku

Když už se do kaprařiny vrhnete a nemáte příliš velký rozpočet, tak holt musíte sáhnout po levnější výbavě. Jak jsem již říkal, k mání je naštěstí celkem dost věcí za dobré peníze. Je ale pár značek, které i při nižší ceně nabízí vážně slušnout kvalitu.

Jak začít s kaprařinou a sehnat levné kvalitní pruty

Pokud bych neměl moc peněz a musel kupovat pruty na kapry, tak jdu do Delphina. Delphin je značka, která představuje ideální cestu, jak začít s kaprařinou pro méně majetné nebo třeba děti. Jejich pruty nestojí moc ale na kvalitu jsem neslyšel žádné stížnosti. Od nich se dají kupovat poměrně v pohodě kaprové i feederové nebo vláčecí pruty. Za nás skvělý poměr nízké ceny a solidní kvality.

S navijáky je to horší

Naviják je docela složit stroj a ty úplně levné těžko dosáhnou kvalit drahých značek. Pro začátek samozřejmě můžete chytat na obyčejné navijáky nižších tříd. Hodně kaprařů ale časem zatouží po pořádném navijáku s mělkou a obrovskou cívkou. Ty jsou dost drahé. Mezi levnější a poměrně dobré patří Okuma 8K. Ani ta ale není zrovna levná.

Kde sehnat kvalitní hlásiče

Co se týče signalizace záběrů, tak bez kvalitních hlásičů se kaprařina neobejde. Signalizátor záběrů je elektronické zařízení, které je celý den vystaveno nepřízni počasí. Z toho plynou potenciální problémy u těch velmi levných kusů. Kvalita provedení se většinou ukáže až po dešti.

Nejlepší je pořídit nějakou kvalitu. Flajzar je česká firma a jejich hlásiče jsou topovka. Ujde například i zahraniční Fox.

Pokud chcete ušetřit, tak velmi dobré reference nabízí Hirisi, které si můžete objednat z Aliexpressu. Pozor však na nutnost platit DPH – musíte objednávat z evropského skladu, jinak to bez doplatků neprojde. (Třeba tady je sada 3 signalizátorů se swingery v kufříku asi za 50 EUR, jenom musíte vybrat odeslání z nějké země v EU, ted tam je třeba Francie)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.