Jak vybrat muškařský naviják?

jak vybrat muškařský naviják

Pár tipů pro začínající muškaře na téma, jak vybrat muškařský naviják. Cena totiž někdy nehraje hlavní roli a na velikosti dost záleží. Jakto? Čtěte dál a dozvíte se.

Muškařský naviják se na první pohled liší od navijáku smekacího, který se používá pro většinu ostatních rybolovných technik. Dlouholetý rybář je při přechodu na muškaření v podstatě ve stejné pozici jako úplný začátečník. Neví toho o muškaření mnoho a ovládání muškařské výbavy je úplně něco nového.

Předtím než se ale k vodě vůbec dostanete, si musíte pořídit vybavení. Jak vybrat muškařský naviják vhodný pro váš prut? A kolik kvalitní naviják stojí? To si zodpovíme v následujícím textu.

Jak vybrat muškařský naviják s ohledem na prut a šňůru

Muškařina nezná vrhací zátěže a testovací křivky používané v ostatním rybaření. Kouzelným slůvkem je zkratka AFTMA, značená někdy jen symbolem # a číslem. AFTMA je vlastně třída neboli váhová kategorie, která zahrnuje prut šňůru a naviják. Důležité je, aby tato čísla k sobě ladila. Na 4# prut by měla ideálně přijít 4# šňůra a 4# naviják. (V praxi se dá různě experimentovat, neboť ne všichni výrobci se drží striktně určených hodnot pro jednotlivé třídy AFTMA. To bych ale pro jednoduchost nyní zanedbal).

Jak vybrat muškařský naviják

Zatímco u prutů jde u AFTMA o tuhost a u šňůr o její váhu, tak u navijáků AFTMA označuje hlavně kapacitu. Průměr šňůry s vyšší třídou značně roste a nacpat těžkou šňůru na malý naviják se nemusí podařit. Proto by měl naviják odpovídat zbytku udice.

V praxi koupíte navijáky označené dvěma čísly, typicky #5-6, #7-8 a podobně. Rozptyl hodnot šňůr je totiž dost velký a každý naviják v pohodě pokryje alespoň dvě třídy AFTMA. Šňůra se bez potíží vejde a rozdíl bude jen v množství podkladového backingu, který se používá jako podmot.

Základní funkce navijáku je být zásobníkem šňůry. Měla by se na něj vejít nejen celá šňůra v délce kolem 30 metrů + zmíněný podklad, zvaný backing. Ten se z navijáku dostává ven pouze když zapřáhnete větší rybu, která si vezme celou šňůru a táhne dál.

Zdálo by se tedy, že stačí vybírat jen podle čísel AFTMA. Je tady ale ještě pár nuancí k posouzení:
  • Váha navijáku, aby těžiště prutu nebylo moc vepředu
  • Cena – a s tím spojená kvalita brzdy

Muškařský prut se podobně jako přívlačový vyznačuje tím, že jej máme pořád v ruce. Nižší celková váha je vždy výhodou. Obecně se dá říct, že muškařské vybavení je velmi lehké. Pokud si ale prut váhově nesedne s navijákem, tak máme problém, který občas vzniká nehledě na kvalitu i cenu obou komponent.

Pro maximální pohodlí chcete mít těžiště zhruba v místě, kde prut držíte. S příliš lehkým navijákem se těžiště posouvá dopředu. Hmotnost sestavy se přitom nemění, lépe než ve školní třídě tady ale poznáte, co to je pákový efekt a jak moc zatěžuje vaše zápěstí. Zkazí to požitek z muškařiny jako takové a ruka bude zralá na návštěvu specialisty přes karpální tunely. Jak takovému blbému výběru stoprocentně předejít? Ideální je samozřejmě osobně se vypravit a vyzkoušet si prut s navijákem rovnou na prodejně. Při nákupu přes internet to vždycky bude trochu napínavé

Moje skromné poznatky naznačují, že pro pruty do AFTMA #6 a délky 270 cm (9 ft) se většinou dá bez problémů vzít naviják odpovídající velikosti (např. #5-6 pro #6 prut) a je to v pohodě.

Pozor si dejte v těchto případech:
  • U delších prutů kolem 3 metrů, zejména od AFTMA #4 výš
  • U těžších prutů od #8 výš

V tomto případě bych raději volil osobní odzkoušení před nákupem. Možná totiž zjistíte, že vám na ruku více sedí naviják o třídu těžší než se patří. V obou případech je vyladění sestavy extrémně důležité. Delší pruty většinou slouží pro lov na nymfu, kde máte ruku s prutem napřaženou ještě více, než bylo kdysi v módě v Německu. Těžké pruty na streamer zase dost váží samy o sobě a je potřeba mít všechno akurátně vyvážené, jinak celý den házet nacucané streamery nevydržíte.

Cena navijáku a kvalita brzdy – důležitá věc ale možná ne tolik, jak se říká

Dříve jste lowcost naviják poznali snadno. Obyčejný plasťák vypadal lacině již na první pohled. Dnes na fotce vypadá podobně levný muškařský naviják z AliExpress za 300 – 500 Kč bez DPH i kvalitní naviják za X tisíc.

jak na štiku na mušku a jak vybrta muškařský naviják
Cílený lov větších ryb vyžaduje trochu lepší naviják

Osobně můžu kvalifikovaně prohlásit, že ten plasťák není vzhledem k ceně vůbec špatný. „Díky“ průměrné velikosti ryb na našich P vodách mi léta stačil kolovrátek, kde jediná brzda byl v podstatě šroub škrtící otáčení cívky. Stál tuším 400 korun a i s tímhle verglem šlo zdolávat větší rybky přes brzdu (nějakej ten duhák a parmička přes 40 se by se našly).

Pstruh potoční je při muškaření na mušky s háčky bez protihrotunejvíce populární ryba. Jak vybrta muškařský naviják?
Plasťák se pro svoji totální jednoduchost ukázal jako nezničitelná záležitost. Dojem na ostatní rybáře s ním neuděláte. Pro pstruhovky, kde hrozí maximálně vysazený duhák to pro vás bude dobrá varianta navijáku za cenu někdy jen do 500 Kč.

V podstatě byl lepší než výše zmíněný model z Číny, který za tyto peníze brzdu má ale po několika sezónách již značně drhnoucí, nebo naopak nečekaně povolující, což je daleko větší problém. Plasťák se naopak neměl šanci porouchat a pokud si na něm brzdu dobře nastavíte tak funguje spolehlivě…

Začínajícím muškařům většinou poradí koupit naviják dražší a s kvalitní brzdou. Cenově takový naviják vyjde na několik tisíc, dá se u něj ale očekávat dlouholetá výdrž. Na rozdíl od smekacího navijáku není muškařský kolovrátek natolik složitý, aby se na něm něco mělo rozbít. 

jak vybrat muškařský naviják
Naviják s kazetovými cívkami umožňuje použít více šnůr

Skvělou možností, jak vybrat muškařský naviják pro co nejširší použití jsou modely s kazetovou cívkou, kterou můžete měnit. Časem zjistíte, že chcete chytat třeba 2 – 3 typy šňůr. Náhradní cívky k navijákům jsou docela drahé, někdy až půl ceny nového navijáku. Výměnné kazety byvají levnější a někde dostanete až tři náhradní hned při koupi navijáku, což vám v budoucnu velmi usnadní chytání a ušetří náklady za nákup dalších navijáků.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.