Je zajímavé, že multiplikátor na přívlač jsou v některých zemích naprostá norma, zatímco jinde je má pouze pár fajnšmekrů.
K těm druhým patří i naše země a potažmo celý bývalý východní blok. Zatímco anglosaský svět, západ Evropy a hlavně Skandinávie jsou multíkům zaslíbené, tak u nás je člověk příliš často nevidí. Dřív prakticky vůbec.
Mám teorii, že to souvisí s přístupem k moři a lovu na něm, protože odtud vane vítr, který multiplikátory přináší i mezi vláčkaře. Nyní si posvítíme na multiplikátory na přívlač neboli baitcasting. Jaký je v nich rozdíl oproti ostatním typům multiplikátorů? Můžeme jmenovat kupříkladu menší rozměry a absence vymožeností jako elektrický pohon a měření délky šňůry, které najdete třeba na moři ale při vláčení na sladkovodní dravce je to k ničemu.
Multiplikátor na přívlač je ale i bez příkras ostrou konkurencí smekacích navijáků a v řadě ohledů má vůči nim převahu.
Multiplikátor na přívlač má řadu výhod
Namátkou základní výčet výhod multíku oproti klasickým smekacím kafemlejnkům.
- Šňůra se ukládá bez kroucení
- Absence tření šňůry o hranu cívky – možnost naučit se daleko házet třeba i silnější sumcovou šňůrou, která se smekacím navijákem dlouhé náhozy neumožní
- Vysoká mechanická odolnost a výdrž – některé dražší multiplikátory vydrží i desítky let
- Konstrukční jednoduchost – souvisí s předchozím bodem. V jednoduchosti je vždy výhoda, která omezuje riziko poruch.
A ještě pro úplnost i nevýhody:
- Nutnost naučit se házet a neudělat si chuchvalec na šňůře
- Potřebujete baitcastový prut s očky nahoru
- Nutnost přenastavit brzdu při změně váhy nástrahy (to souvisí s tím chuchvalcem)
*Navijáky od švedského výrobce Abu Garcia jsou legenda – spolehlivé a hlavně krásné strojky na lov štik
Jistou další nevýhodou může být cena. Multiplikátory na přívlač stojí v průměru víc než ostatní typy navijáků. V poslední době se sice vyrojily nějaké nabídky na Aliexpressu a podobných webech. Koupit si za pár stovek multík z plastovými díly ale nedává moc smysl. Hlavní výhodou tohoto typu je dlouholetá výdrž, kterou ale plasťák nemůže nabídnout. Když odhlédneme od ceny, tak jediným strašákem multiplikátorů je právě strach z nahazování.
V tomhle je ovšem výhoda to, že chceme naviják čistě na vláčku, neboť multiplikátory na přívlač jsou konstrukčně menší. Tím pádem má cívka menší obvod a vlastní hmotnost, což znamená i menší setrvačnost. Vyrobit paruku na šňůře je tady o něco těžší než u velkého multiplikátoru na moře nebo sumcařinu. Až zvládnete s citem seřizovat brzdy, kterými multík disponuje, tak budete moct beze strachu švihat jako o život.
Při výběru multiplikátory můžete ještě u některých modelů najít zmínku o minimální tloušťce šňůry. Na tento údaj pozor, protože tenčí šňůra se může někam zaseknout.
Brzdy multiplikátoru
U multiplikátoru rozlišujeme tři základní druhy brzd. Mnohé modely mají několik typů zároveň. Pro přívlač je velmi užitečná magnetická brzda, kterou lze velmi jemně regulovat. Naviják s touto brzdou umožňuje efektivně nahazovat i malé nástrahy s nevelkou hmotností. Dalším typem je odstředivá brzda, v podobě válečků, které zafungují při příliš vysoké rychlosti otáčení cívky během náhozu. Vyjíždí uvnitř konstrukce od středu osy cívky ven a třením brzdí.
Magnetická i odstředivá brzda vás ochrání před zamotáním v konečné fázi náhozu. Po dopadu nástrahy se totiž zastaví odvíjení šňůry, rozběhnutá cívka by ale setrvačností chrlila další metry šňůry. Díky správně seřízené brzdě ale k přílišnému roztočení nedojde.
Dalším typem brzdy, který má konstrukčně zabudoavný snad každý multiplikátor, je mechanicky nastavitelná brzda, kterou můžete a musíte regulovat dle aktuální situace při lovu.
Tato brzda reguluje základní míru tření cívky a musíte si s ní pohrát pokaždé, když měníte nástrahy s různou hmotností. Často se používá a proto bývá jednoduše regulovatelná
Jak se s tím naučit házet
Téměř každý nováček s multiplikátorem musel zpočátku obětovat pár metrů zamotané šňůry. Naučit se nahazovat s multiplikátorem je ale věc cviku, stejně jako při prvním náhozu se smekacím navijákem. Pro první hody se doporučuje trochu přitáhnout brzdu, nához bude kratší, ale bez větších rizik. Snazší bývá zpočátku boční hod Házení s obráceným baitcastovým prutem je trochu nezvyk. Neriskujte zpočátku hody blízko překážek, neboť vaše přesnost náhozu nebude taková jako normálně.
Mohu použít multiplikátor na obyčejný prut?
Raději ne, baitcastové pruty mají určité konstrukční parametry, které jsou určené právě speciálně pro použití s multiplikátory. Mají například jinak postavená očka a jejich počet. S klasickým prutem nebude používání multíku nikdy to pravé ořechové.
Významní výrobci multiplikátorů:
- Shimano
- Abu Garcia
- Gunki
- Penn
- Okuma
- Daiwa
Čtěte také: PRuty na kapry
Buďte první kdo přidá komentář