Jak se vyznat v prutech na kapry: poradce pro začátečníky

Rybaření a lov kaprů je v mnoha zemích synonymem. U nás si představě výpravy na ryby si skoro každý vybaví právě chytaní kapra, tradiční české ryby. Kapr je fenomén v celé střední a západní Evropě. ČR nevyjímaje, spíš přesně naopak. Rybářů zaměřených na kapra je u nás obrovské množství.

S tím se pojí také vysoká erudice a znalosti značné části lovících, kteří se tomuto koníčku věnují dlouhé roky a mají obrovské zkušenosti a znalosti, což se dotýká též vybavení.

Přesto se najdou stále noví a noví, nebo se nově vracející rybáři, kteří se po letech snaží rozkoukat na trhu a pořídit si pěkný prut, který jim přinese zážitky a úlovky, na něž čekají. Kaprových prutů je na trhu celá řada. Liší se parametry i cenou.

Proto se podíváme na základní přehled, jak si vybrat nový kaprový prut.

V dnešní době může být opravdu matoucí, jaké pruty vybrat. Vzhledem k obrovskému množství značek, modelů a jejich délek či testovacích křivek, se v tom dost těžko orientuje.

Tento průvodce pokryje základy, jaké potřebujete vědět o prutech na kapry a doufejme, že vám pomůže vybrat ten správný pro vás. Také máme několik článků o navijácích s velkou cívkou, které by se vám mohli líbit s vaším novým prutem na kapry.

Jak při nákupu kaprových prutů nezruinovat svoji peněženku

Při výběru nového prutu na kapry bude rozpočet rozhodně první věcí, kterou je třeba zvážit, protože nemá smysl říkat, že chcete nejlepší prut s lehkým ale pevným blankem, nejlepšími očky a máte na něj jen tisícovku.

Nejkvalitnější pruty na kapry mohou vyjít přes deset tisíc korun za kus. Nemusíte se ale hned děsit, konkurence funguje i zde a poměrně dobré pruty lze pořídit i za pár tisícovek.

Na druhém konci spektra jsou pruty prodávané za cenu pod tisíc korun, ty ale pravděpodobně budou vyrobeny z podřadnějších materiálů. Začátečník samozřejmě nemusí utrácet velké peníze, nemá ale smysl pořizovat si ošizený prut s nímž si chytání neužijete. Z prutu by měl mít rybář nejen užitek ale i radost z toho jak pěkně sedí v ruce, dobře se s ním hází, zdolává a má pěkný design.

Většina rybářů si pořizuje pruty v cenách nižších tisíců. Na trhu lze najít poměrně dost solidních prutů do 2500 Kč. Taková udice bude více než schopná ulovit skvělé kapry bez problémů, a také bude schopna házet na slušnou vzdálenost s dobrou přesností.

I přes to půjde o značnou investici neboť pruty většinou potřebujete alespoň dva a připočteme li k tomu vhodné Big Pit navijáky, tak se i v levnějším segmentu dostáváme k hranici deseti tisíc za komplet dva pruty plus naviják.

V kombinaci s další nezbytnou výbavou kaprařina není nejlevnější koníček, i když při dnešních cenách, co je levné… Levnější je snad jen houbaření, zatím.

Pokud hledáte o něco výhodnější cenové nabídky, tak zkuste naše nákupní tipy pod štítkem akce 1+1, kde pravidelně upozorňujeme na sety dvou prutů s poněkud výhodnější cenou. Např.:

Dva kaprové pruty za cenu jednoho: Delphin Capri 3,6m 3,5lb v akci 1+1

Nabídka 1+1 na prut Delphin Armada Carp BlackWay 3,6m 3lb 2díl + pouzdro na pruty

Pojďme ale zpět k parametrům technickým a finance ponechme stranou.

Prvním parametrem je délka prutu

Jakmile se rozhodnete pro svůj rozpočet, další důležitou otázkou je, jaký styl lovu kaprů budete provozovat a kde chytat? Budete lovit menší nebo větší kapry, nebo budete rybařit na menších místech, nebo budete potřebovat házet na delší vzdálenosti?

Celkem dobře platí, že taková univerzální délka kaprového prutu činí dvanáct stop čili 360 cm. Dnes už je ale nabídka poměrně široká a řada rybářů má více prutů v různých délkách, což jim umožňuje lépe využít prut v určitých specifických situacích.

Někdy je totiž krátký prut daleko praktičtější než prut v klasické délce kolem tří a půl metru.

Při rozhodování o délce prutu je důležité vědět, zda budete házet na kratší nebo delší vzdálenosti.

Pokud budete rybařit hlavně na střední až delší vzdálenosti, pak budete chtít delší pruty, kdekoli mezi 330 a 360 cm, přičemž delší bude možná trochu univerzálnější. Obecně platí, že delší pruty umožní házet na delší vzdálenosti snadněji než kratší. Delší pruty budou obecně mít možnost házet s nimi těžší olova.

Mimochodem, stále roste obliba krátkých třímetrových prutů pro lov na menších vodách nebo akčnější rybolov na krátkých vycházkách. A rozhodně neplatí, že s nimi nelze nahodit dost daleko, na většině malých vod naprosto dostačují. Viz následující orientační údaje:

Kam se dá dohodit s prutem dle jeho délky (velmi zhruba):

  • 2 metrové pruty: nához do 50 metrů
  • 270 cm pruty: nához do 80 metrů
  • 3OO cm pruty: až 100 metrů
  • 330 cm pruty: až 120 metrů
  • 360 cm a více : 120 – 150 metrů

Délka náhozu se ovšem neodvíjí jen od délky prutu. Roli hraje váš um, použitá montáž a nástraha či samozřejmě vliv větru a převýšení místa z něhož do vody nahazujete.

Kromě celkové délky by měla být při koupi prutu zvážena také délka transportní.

Z tohoto hlediska hraje roli počet dílů. Některé pruty jsou třídílné nebo mají na výběr dvojdílnou či třídílnou verzi. Menší počet dílů obecně znamená o něco lepší vlastnosti prutu jako takového.

Rozdíl k horšímu u třídílných ale často bývá minimální a výhodou je kratší délka v případě tří dílů. Trojdíly jsou výhodnější pro převoz, což hraje roli například při dojíždějí na ryby kolmo, na motorce nebo v malém automobilu.

kaprařina

Čtěte také: https://aktivni-rybolov.cz/zaostreno-na-trimetry-4-duvody-proc-zkusit-kratky-kaprovy-prut/

Testovací křivka a akce kaprových prutů


Pruty na kapry mají obvykle testovací křivku mezi dvěma a třemi až třemi a půl librami. Čím vyšší je testovací křivka, tím vyšší je pevnost prutu. Prut je tužší, umožní házení větších zátěží a disponuje větší silou pro zdolávání.

Sveročeské Labe

Testovací křivka prutu se měří tak, že se prut umístí do horizontální polohy a působí se na něj zátěží směrem dolů na špičce prutu, dokud prut nedosáhne ohybu do úhlu 90 stupňů. Množství hmotnosti potřebné k dosažení k ohybu prutu na 90 stupňů určuje testovací křivku prutu. Vrhací zátěž se neuvadí u kaprových děliček, třílibráky by ale neměly mít problém se zátěží okolo 100 gramů.

Akce prutu

Existují tři hlavní typy akcí prutů: akce po celé délce, akce od špičky do středu a rychlá akce. Pruty s akcí po celé délce jsou nejméně běžné a skoro se v dnešní době už nedají koupit. Jsou schopné se ohýbat od špičky až po rukojeť a nejsou vhodné pro házení na velkou vzdálenost.

Pruty s akcí od špičky do středu jsou nejběžnějším typem prutů na kapry a jsou schopné se volně ohýbat od středu ke špičce. Tato akce je nejčastější a je dost univerzální.

Dále jsou na trhu pruty s rychlou akcí. Ty zůstanou tuhé od rukojeti až za střed prutu a ohýbat se bude jen špička.

znázornění akce prutu

V žargonu se můžete setkat s pojmem rychlá akce prutu, což označuje pruty právě se špičkovou akcí, kde se ohýbá jen menší část prutu u špičky. V praxi se používá hlavně u prutů určených pro lov na velkou vzdálenost a také prutů pro jiné rybolovné techniky než kaprařina.

Kvalita a velikost oček

Umístění oček na prutu hraje velkou roli v tom, jak se prut bude chovat. Na akci prutu má vliv i kvalita a hmotnost oček. Některé pruty mají více nebo méně oček než jiné, velikost a materiál pak také určuje, jak daleko prut dokáže hodit.

Rybáři s oblibou řeší první očko, ležící nejblíže navijáku a jeho velikost. Pruty určené pro delší hody mají toto očko s průměrem 50 mm. Ostatní pruty pak obyčejně 40 mm, což není zas takový rozdíl, jak se mnohdy říká. Pokud ale honíte metry, tak vám určitě prut s 50 mm očkem bude ku pomoci.

Jak zjistit, zda prut velkým očkem disponuje? Pokud má prut 50 mm očko, tak to určitě najdete v popisu jeho parametrů. Pokud ne, tak má nejspíš menší.

Rukojeť a sedlo pro naviják

Většina moderních prutů na kapry má sedlo kompatibilní se všemi navijáky, což dříve mohl být občas problém. Dnes v tom žádná záludnost snad není.

Materiál rukojeti prutu je pak hlavně otázkou osobních preferencí a nabídky trhu. Můžete mít korek, který však většinou prut o něco prodraží. Typicky pruty s korkovou rukojetí budou dražší než ostatní materiály a budou poskytovat samozřejmě velmi pěkný vzhled.

Rukojeti z EVA pěny a dalších umělých materiálů jsou ale také velmi praktické a často i odolnější než korek. Někteří výrobci mají dokonce v nabídce tytéž nebo podobné modely ve variantách s korkem a bez. Je tedy na vás, zda si za korek připlatíte.

pruty rodbuilder mate
Ručně vyráběné pruty se špičkovými očky Fuji Torzite

Dříve byl korek určitou známkou kvality prutu. Dnes to zcela neplatí a i velmi drahý prut může mít rukojeť z jiného materiálu, což není nic proti ničemu. Daleko víc záleží na kvalitě blanku a oček, takže korek je spíše otázkou osobních preferencí.

Tipy na výhodné pruty:

Na závěr pár odkazů na články s tipy na kaprové pruty, které jsme v poslední době publikovali. V segmentu cenově nejdostupnějších prutů na českém trhu se těší oblibě značka Delphin (Kaprové pruty Delphin: přehled modelů na trhu ), která nabízí pruty v nižší ale také střední cenové kategorie s dobrým poměrem ceny a výkonu.

Pokud hledáte dostupný speciál na daleké hody, tak zkuste například prut Shadow od Chytapust. Co se týče segmentů těch nejlepších prutů, zde jsme nedávno psali o Sportex Revolt, kde však již musíte počítat s vyšší cenou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.