Na kalendáři máme duben, což značí nejen rozjezd sezony ale i intenzivní zarybňování svazových revírů. Sestavili jsme proto stručnou svodku informací o zarybňování napříč všemi územními svazy, kolik jich ČRS obsahuje.
Ne všechno se samozřejmě dozvíme. V dnešní době již ale zarybňování přestává být utajovanou aktivitou. Pravidelné udržování rybí obsádky je navíc povinností, kterou musíme jako rybáři plnit výměnou za revíry, které jsou majetkem státu a neplatíme za ně žádný nájem.
Pražské revíry
Územní svaz pro hlavní město Prahu hospodaří nejen v naší metropoli ale také na některých okolních vodách včetně velkých přehrad jako Slapy či Vrané. Násada ryb se pravidelně zveřejňuje v aktualitách i v PDF tabulce.
Za letošek již pražští rybáři vysadili 130 metráků ryb. Dominuje samozřejmě kapr a amur, zejména v tržních velikostech. Nezapomíná se ale též na dravce a také na pstruhy duhové, kteří bývají v Praze vysazování i na vybrané mimopstruhové revíry.
JIhočeský územní svaz
V jižních Čechách bylo v průběhu posledních dvou týdnů vysazeno více než 10 tun kapra obecného. Zdejší územní svaz vysazuje také dravinu. Například:
- Okoun – Lipno 236 kg
- Štika – Hněvkovice 400 kg
Lososovité ryby:
- Pstruh duhový a siven – Malše 6, Vltava 24
Západočeský územní svaz
Západočeši se opřeli mimo jiné i do vysazování dravců. V uplynulých týdnech se do lovných vod dostalo více než 2400 kusů candáta ve velikosti téměř 20 centimetrů. Dále můžeme pokračovat 1000 kg okouna, dvě tuny generačního sumce a půl metráku tržní štiky.
Severočeský územní svaz
Tento územní svaz má velmi široký geografický rozsah v několika krajích na severu naší republiky. Na severu Čech se zjara vysazuje zejména kapr, zatímco ostatním nedravým druhům se svaz věnuje spíše během podzimu.
V poslední době do revírů přibylo:
- Více než 45 tun kapra
- 1500 kilogramů amura bílého
- 320 kilogramů štiky obecné
Jarní zarybňování na východočeských revírech
Pozadu nezůstává ani Východočeský územní svaz, který sídlí v Hradci Králové ale řídí ho předseda z Pardubic. Ukázková spolupráce mezi jinak rivalskými městy se projevuje masivním vysazováním ryb po celém širém okolí.
Pardubicko:
- Amur 600 kilogramů
- Bolen dravý – roček 2400 ks
- Jelec jesen roček 16 000 ks
- Kapr 5 tun
Hradecko
- Amur 300 kg
- Lín 200 kg
Přelouč
- Kapr 1600 kg
- Jelec jesen roček 16 000 ks
Vrchlabí
- Štika 100 kg
Moravany
- Amur 300 kg
Vysazován byl také lín obecný (tinca tinca) do následujících MO:
- Chlumec nad Cidlinou 30 kg,
- Nechanice 90 kg,
- Dvůr Králové 30 kg,
- MO Havlovice 30 kg
Středočeské revíry
Ve středních Čechách se zarybňuje co síly stačí. Dokonce nedávno schválili vícezarybnění parmy obecné, což je velmi chvályhodná aktivita neboť na reofilní druhy ryb mnohdy organizace zapomínají. V tomto případě násadu zakoupí přímo ÚS a ušetří se prostředky příslušných MO.
V poslední době došlo například k vysazení 1500 kg kapra na Božkov a 2 tun tržních kaprů do Pískové Lhoty. O dalším vysazování informovala MO Mladá Boleslav, která zarybnila revír Klenice 1 a také vysazovala další říční druh, kterým jsou podoustve. V tomto případě šlo o ryby v délce cca 7 centimetrů.
Do Jizery také putovala bílá ryba:
V tomto územním svazu se můžete zapojit do soutěže Středočeský šupináč!
Severní Morava a Slezsko
V tomto razovitem regionu se zaměřují nejen na obligátního kapra. Celkem do vody putovalo více než 3 tuny dravých ryb. Na revíru MO Ostrava probíhá výtěr candáta na umělých hnízdech přímo ve vodě. Rybáři by si tak měli dát pozor, neboť v jejich okolí není žádoucí provozovat jakýkoliv rybolov. Hnízda jsou označená žlutými bójkami, k nimž pokud možno nenahazujte neboť jejich vytažení z vody by mělo pro jikry fatální konec.
Severomoravští rybáři za sebou mají kromě zarybňování také poměrně náročnou akci. Rožnovští rybáři za asistence CHKO Beskydy v mrazu provedli záchranný odlov na potoku, který se nacházel před stavebními úpravami z důvodu havarijního mostu. Na 300 metrovém úseku však nebyla nalezena ani šupina!
Buďte první kdo přidá komentář