Jak na nabíjení notebooků a telefonů u vody?

V minulosti rybáři nechávali elektroniku doma, tahle doba je ale už pryč. V dnešní době se na vícedenní výpravě neobejdete alespoň bez mobilu. Někdo dokonce potřebuje notebook, jelikož na rybách pracuje. I takoví jedinci jsou, což můžeme potvrdit i na sobě samých.

Brát si práci a notebook k vodě je zdánlivě nesmyslné a lze to označit za známku workoholismu. Záleží ale na úhlu pohledu. Pracovat se musí.

Než však sedět doma a pracovat z obýváku, tak například home office u vody je ideální možnost jak znásobit svoje časové možnosti pro rybařinu a zároveň vydělávat peníze a živit rodinu.

Otázkou ale je, kde brát elektřinu pro všechny ty notebooky a mobily, které pro práci potřebujete. Nebo alternativně třeba pro fotáky a kamery, pokud jste influencer nebo youtuber.

Technicky vzato, existuje mnoho způsobů, jak zůstat u zdroje i po delší době v přírodě. Níže je pár doporučení, jak nebo čím nabíjet vaše zařízení mimo domov — a několik tipů, jak co nejlépe využít životnost baterie.

RIS

Použijte kvalitní USB powerbanku, ideál pro výpravy jen na pár dní nebo přes noc

    Začneme tím nejjednodušším a postupně budeme přidávat, proto je USB powerbanka na prvním místě našeho seznamu doporučení. Je taky relativně nejlevnější a navíc se může hodit nejen na rybách.

    Tyto šikovná zařízení se dají pořídit v mnoha variantách a různých kapacitách baterie. Můžete je použít k udržení vašich zařízení (zejména vašeho smartphonu) při životě na jakémkoli výletě, ať už jdete na trek po horách nebo jedete na ryby.

    Moderní notebooky často umožní napájení z USB kabelu, takže nabíjet powerbankou lze i velká zařízení. Obdobně i většina dalších vychytávek s integrovaným nabíjecím akumulátorem umožňuje nabití z powerbanky, takže není co řešit

    Nejlepší na USB powerbankách je jejich velikost. Jsou obvykle velmi kompaktní. Zejména ty menší se vejdou do kapsy.

    Kupte si větší powerbanku

      I když jsou menš powerbanky praktické, nemají dostatečnou kapacitu pro opakované nabíjení větších zařízení. Na vícedenní akce to už většinou nestačí.

      Naštěstí existují výkonnější powerbanky, které bývají trochu větší a samozřejmě dražší. Pro několikadenní pobyty na rybách to ale je dobrá možnost. Navíc i některé z větších powerbank jsou stále poměrně kompaktní a jednoduché na použití.

      Kvalitní powerbanka, s níž můžete nabíjet i notebook ale už vyjde na pár tisíc. Hledejte powerbanky s kapacitou 30 nebo lépe 40 tisíc mAh.

      bezdrátová powerbanka

      Související články: Powerbanka pro rybáře s možností bezdrátového nabíjení od RidgeMonkey

      Powerbanka na ryby: 30 000 mAh vám dodá šťávu na delších výpravách

      Přenosná elektrocentrála pro použití v přírodě

      Pokud potřebujete něco, co má nabízí výkon a nezávislost na předchozím nabití, možná budete muset úplně zapomenout na powerbanky. Další volbou by měla být přenosná elektrocentrála.

      Mezi těmito zařízeními je obrovská rozmanitost, včetně různých velikostí, výkonových úrovní a hmotností. Nicméně jsou v mnoha ohledech nejlepší řešení, pokud potřebujete něco, co vám nabídne dlouhodobější možnost nabíjení.

      Elektrocentrály určené pro rybáře jsou o něco tišší než ty klasické řvoucí stroje, které můžete občas vidět někde venku. Výhodou centrály je také fakt, že nejste vázáni na její předchozí nabití. Energie se vyrábí z paliva z nádržky, takže s dostatečnou zásobou benzinu a oleje můžete vydržet celkem dlouho.

      Ideální ale bude kombinovat centrálu s powerbankou, většina menších centrál vydrží na jednu několikalitrovou nádrž jet pouze pár hodin a asi nemá smysl denně propálit větší množství benzínu. Hluk a zplodiny z provozu centrály je navíc negativní průvodní jev i u těch nejtišších centrál.

      Související články: Tichá elektrocentrála pro rybáře: Powerkick Generator 800

      Zkuste solární nabíjení

      Malé solární powerbanky asi doporučit příliš nelze. Solární panely ale urazily dlouhou cestu vývoje. Nyní si můžete při turistice i na ryby nosit vcelku efektivní sluneční zdroj energie. Mnoho těchto solárních generátorů používá rozkládací panely o větší ploše. Navíc jsou často dodávány s akumulátorem.

      kaprařina

      Solární panely absorbují energii ze slunce a ukládají ji do baterií. Když potřebujete nabít, solární generátor přesměruje energii do vašeho zařízení.

      Nevýhodou je, že ty opravdu dobré soláry (vhodné pro nabíjení notebooků) jsou poměrně drahé, stojí určitě víc než ty nejlepší powerbanky a vyjdou cenově podobně jako některé kvalitní elektrocentrály. Mezi 5 až 10 tisíci i víc.

      Na rozdíl od obou jmenovaných jsou soláry ale opravdu nezávislý zdroj energie. Má to však háček. Vzhledem k nutnosti dostatečně dlouhého a intenzivního slunečního svitu se hodí hlavně pro letní využití. Například na podzimní výpravy s krátkými dny a špatným počasím to nikdy nebude ono.

      bivak u řeky

      Chcete mít zajištěný přísun energie? Zajeďte si na soukromák

      Na svazovce většinou nemáte moc šancí se někde na chvíli připojit do zásuvky. Pro nabíjení telefonu lze doporučit najít si místo poblíž nějakého občerstvení, chodit si tam pravidelně pro jídlo a udělat si dobré oko s obsluhou, která vám nechá dobít baterky. To nám funguje na cyklostezce u Labe. Aplikovat to ale jde jen když je stánek otevřený, reálně tedy jen léto a mimo něj víkendy, když je hezky a stánek otevře.

      Jiná situace s možnostmi připojit se do zásuvky může být na soukromce. Jsou místa, kde se chytá u připravených mol u nichž bývá třeba i chatka nebo alespoň možnost připojení do elektřiny. Některé revíry mají i WiFi.

      Jinde vám zas nechají nabít vaši elektroniku u správce. Elektřina je ale teď v ČR drahá, takže možná po vás budou chtít nějaký poplatek. Když máte flek na opačném konci rybníku než správcovská bouda, tak je to ale trochu nepohodlné.

      Každopádně to ale je často nejpohodlnější řešení, na soukromáku takto můžete pohodlně existovat třeba 14 dní v kuse.

      Možnosti nabíjení elektroniky si ale zjistěte dopředu, není soukromka jako soukromka. Někde nemají zázemí žádné nebo jsou také bez elektřiny.


      Jak šetřit energii při rybářských výpravách a kempování obecně

      Kromě hledání externích zdrojů energie byste měli také zvážit, jak intenzivně používáte svá zařízení. Při práci na home office toho moc nenašetříte. Zvláště pokud pracujete v nějakém hardwarově náročném programu.

      Jindy se vám ale může pár tipů hodit. Nadměrné používání rychle vybíjí vaše zařízení, a možná si to ani neuvědomujete! Všichni jsme trochu příliš závislí na našich telefonech, ale při mimo domov si možná celodenní zírání do displeje nebudete moci dovolit.

      Alespoň se ale budete moct věnovat přírodě a rybám.

      labe

      Zkuste spořič baterie

      Každý telefon nabízí určitou formu úspory energie. Vyberte si takový režim při němž budete stále online. Spočítejte však, že se mobil zpomalí. Na běžné surfování internetem a sockami to ovšem postačí.

      Snižte jas obrazovky nebo displeje

      U notebooků i mobilů snižte jas. Zalezte do stínu ať na obrazovku vidíte, jelikož jinak to nebude příliš fungovat. Podsvícení žere hodně a jeho ztlumení pomůže šetřit procenta na baterce.

      Používejte data, ne Wifi

      S lakotou českých operátorů je to trochu problém, pokud jste ale na místě, kde je Wifi (opravdu taková místa u vody jsou), tak zvažte, jestli nebude lepší zůstat na datech. Wifi vybíjí baterii víc.


      Nejlepší rada na závěr: vykašlete se na to:

      Chápeme, že se to snáze řekne, než udělá, ale priorita vašeho rybářského výletu by neměla být sledování polonahých bab na sociálních sítích nebo hůř – úmorná práce na přenosném počítači.

      Zatímco volnočasové sledování sítí se dá utnout snadno, stačí jen silná vůle, u práce je to horší. Z vlastní zkušenosti ale můžeme doporučit si nastavit nějakou rozumnou dobu, (od-do) kdy každý den budete na rybách pracovat a mimo ni prostě počítač a telefon odložit.

      I tak vám někdo určitě zavolá zrovna ve chvíli kdy máte rybu nebo zavážíte. Přesto je ale dobré si vnitřně nastavit hranice a nepracovat.

      Rybaření má být o pobytu v přírodě a zklidnění mysli. Zkuste to sami, odložte telefon a koukejte na vodu, stromy a užívejte čas, který vám nikdo nevezme.

      Čtěte také:

      Jaké revíry umožňují nonstop rybolov v roce 2024?

      Pánev na rybářské výpravy: vaření u vody není dávno jen o kotlíku

      Další omezení na Labi: Poděbrady zakazují bivaky, karavany, grily a provoz vozidel u řeky

      Buďte první kdo přidá komentář

      Napište komentář

      Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.