Jak chytat jesetery na soukromáku

Jak chytat jesetery na českých soukromých vodách

Jeseter je dosti exotická ryba, která se na našem území ve volných vodách již prakticky nevyskytuje. Dříve jsme na ryby tohoto druhu ale mohli narazit v povodí Moravy a dokonce i na dolním Labi. Dnes je jeseter přísně chráněný po celém světě. Nicméně, některé jeho druhy jsou běžně chovány na rybnících a často se s nimi můžeme setkat na soukromých revírech. V dnešním článku se podíváme na způsoby jak chytat jesetery právě tam.

Jeseteři jsou skupina ryb, která sestává z několika desítek druhů, které se liší zejména velikostí. Zatímco u nás na rybníku budete lovit maximálně několika kilogramové kusy, tak například Vyza Velká v povodí Kaspického moře dosahuje délky mnoha metrů a váhy přes jednu tunu.

Kde a jak chytat jesetery v Čechách?

Majitelé soukromý revírů nedělají žádné tajnosti s obsádkou a tak najít příslušný revír je jen otázkou pár kliknutí na internetu. Daleko zajímavější je otázk,a jak chytat jesetery na rybářský prut?

Průmyslově odchovaní jedinci nejsou příliš vybíraví a tak o úlovky jistě nebude nouze. Přesto ale i ryba ze sádek po chvíli pobytu na rybníku zbystří a nenechá se chytit tak snadno.

Jeseter je v podstatě všežravec, který je ale stavbou svých úst předurčen zejména k příjmu potravy ze dna. Neznamená to však, že není jesetera možné ulovit například vláčením. Schopnost hbitě atakovat potěr má v sobě zakódovánou geneticky už od pravěku. Ne nadarmo je vzdáleným příbuzným žraloků. Přesto ale většina cílených způsobů lovu předpokládá statický lov v hloubce.

Lov jesetera na položenou

Sestava pro chytání ze dna je naštěstí velmi jednoduchá. Ideální je použit krmítko na těžším feederovém prutu případně klasické krmítko s průběžnou montáží. S tloušťkou vlasce též není nutné příliš váhat, jelikož jeseter není extrémně opatrný a tak poctivá pětadvacítka bývá vhodné minimum, které posichruje i zdolávání větších exemplářů. U majitele revíru si ale nezapomeňte ověřit možnosti lovu, možná budete muset použít háčky bez protihrotu nebo dodržet nějaké jiné specifické pravidlo.

Lov jesetera na plavanou

Ptáte se, jak chytat jesetera na plavanou když sbírá potravu ze dna? Odpověď asi už tušíte, je potřeba nástrahu umístit právě tam. Montáž na jeseteří plavanou naštěstí nemusí být vůbec komplikovaná. Stačí pár broků na vyvážení splávku a hloubka nastavená tak, aby nástraha bezpečně ležela a nepohybovala se ve sloupci. Na místech hlubších než je délka vašeho prutu budete potřebovat průběžný splávek tzv. angličák.

Důležité je ale opět vydatné zakrmovat a mít prut se silovou rezervou. Vzhledem k tomu, že se bavíme o lovu na soukromých revírech, tak bude nejlepší použít spíše nějaký lehčí kaprový prut než plavačkový speciál. O různé úlovky velkých kaprů, amurů a bůhví čeho ještě nemusí být při lovu nouze.

Výhoda plavané je větší mobilita. Pokud pravidla revíru umožňují změnu míst tak zkuste po chvíli bez záběru štěstí jinde!

Návnada a nástraha na jesetera

Hlavní složkou přirozené potravy tohoto zvláštního rybího druhu tvoří bentos. Tedy různí živočichové žijící na dně. V prostředí soukromých revírů se ale naučí velmi dobře přijímat i granulovanou a rostlinnou stravu.

Směs pro vnadění tak nezapomeňte opatřit i těmito složkami. Použít můžete klasické červy, kukuřici, luštěniny a další. Všelijaké posilovače a další smrady jsou vítány. Nástrahy není potřeba dlouho namáčet, stačí trochu a je to. Velmi dobře jeseterům smrdí oleje z lososa nebo olihní.

Lososový olej 0,25 l za 75 Kč!!

Nástraha na háčku musí také pěkně zapáchat. Výběr je dosti široký od červů přes žížaly až po kousky ryb. Zejména poslední jsou asi nejvhodnější protože si s nimi lehce připravíte větší sousto než například z masných červů. Velký jeseter už má přeci jen pořádný apetit.

Další osvědčené nástrahy:

  • Krevety
  • Játra a vnitřnosti
  • Pelety
  • Boilies s živočišnou příchutí (halibut či oliheň nebo losos)

Jeseter není opravdu moc vybíravý a na háček skočí klidně u břehu. Jeho zdolávání vám ale určitě rozproudí krev v žilách protože je to rozený akrobat, který je vic ve vzduchu než ve vodě. Prudké výpady a výskoky jsou jeho poznávacím znamením!

Přečtěte si také: Jak vybrat nafukovací rybářské čluny

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.