Hledání kaprů na řece je cesta k úspěchu

Orlice v Hradci Králové a hledání kaprů na řece

Myslíte, že celá kaprařina je o tom, kdo má lepší koule? Myslím samozřejmě boilies:) Alespoň podle diskuzí na rybářských skupinách to tak vypadá. Alfa a omega úspěchu ale není jen nástraha. Důležité je hledání kaprů na řece, které vám může přinést více ryb než pátrání po té nejlepší nástraze na světě.

Hledání kaprů na řece není složité

Není řeka jako řeka. Berounka je například čitelnější než plavební dráha na Labi, kde není příliš výrazných prvků v korytě. Všude se ale dají natipovat zajímavá místa, která mohou být úspěšnější než prostá taktika sypání krmení ve velkém a čekání až si toho kapr všimne.

Kapři řekou putují. Mám osobní zkušenost z Labe, kde nám při opakovaných vycházkách během léta po několik týdnů přicházel záběr kapra kolem 60 centimetrů. Samozřejmě byly i jiné a větší ryby. Šedesátníci nám ale brali přesně v půl jedné. Přesně na oběd. Od července do srpna nám tohle fungovalo z železnou pravidelností. Snad jenom jednou kapr zabral za pět minut tři čtvrtě na jednu. Důvod zpoždění jsme se nedozvěděli. Možná byl silnější protiproud nebo někdo poblíž zakrmil a kapry nám zdržel.

My jsme ale přes den moc nekrmili a záběry chodily jak podle jízdního řádu. Nešlo sice o velké ryby, nicméně ta pravidelnost je zajímavá. Podobné historky slýcháme i z jiných zdrojů.

Hledání kaprů na řece

Hledání kaprů na řece a jejich stezky

Z naší zkušenosti plyne, že kapři jsou cestovatelé. Od jara do podzimu se poměrně dost pohybují a mají svoje zavedené trasy. Pokud při své cestě narazí na váš rozkrmený flek, tak máte vcelku solidní šanci na záběr.

Daleko lepší je ale najít místo, kde kapři nejenom projíždí. Oni mají svoje oblíbená místa, něco jako když člověk chodí do ledničky, tak kapr jezdí na místa, kde má dostatek potravy, kterou se může pohodlně futrovat jako křeček. Je lepší a levnější takové místo najít než ho tvořit nějakým masivním zakrmováním.

Není to jen o žrádle

Hledání kaprů na řece ale nemůžeme omezit jen na místa, kde se kapr může dobře nažrat. Svoji roli hraje také pohodlí, které je spojené s třemi hlavními faktory:

  • Proud
  • Teplota
  • Kyslík

V praxi se tyhle věci prolínají a kapři se logicky snaží vyskytovat na místech, která jim vyhovují. Kapří preference se ale dost mění. Podívejme se na to podrobně.

Budeme se bavit o místech jako jsou:

  1. Vracáky
  2. Přítoky
  3. Podjezí
  4. Peřeje
  5. Hluboká voda
  6. Pobřežní porost (tráva)
  7. Stulíková pole

Hluboká voda a menší přítoky

Tyto místa patří zejména rybaření ve studené vodě. Hledání kaprů na řece je v tomto období relativně snadné. Pokud máte tip na místo s hlubší a klidnou vodou, zkuste to tam. Hlavně při jarní studené vodě funguje lov poblíž přítoků jako jsou různé potoky a menší říčky. Jejich voda je teplejší a to se líbí nejen kaprům. S oteplením vody ale výhoda hloubek trochu upadá, zato přítok může fungovat prakticky celoročně protože v těchto místech se často najde ledasco k snědku.

Rychlá voda a podjezí

Parné léto je skvělá věc. Ve vodě se ale zvýšení teploty projevuje snížením hladiny kyslíku. Kapr v tomhle není úplná citlivka jako například pstruzi. Jenže ve vedru už nepohrdne ani on svěžím vánkem, tedy proudnější vodou. Podjezí je tak jasná volba. Samozřejmě platí i nějaká pravidla, takže si přečtěte rybářský řád. Úplně pod jez ale nemusíte, stačí být v nějaké vzdálenosti pod ním. Bohužel jsou už i místa, kde je pod jezy dlouhé chráněné pásmo.

Rychlá voda je ideální pro hledání kaprů na řece v létě

Na méně regulovaných řekách fungují i peřeje mezi tůněmi a jakákoliv místa, kde dochází k okysličení vody. Naopak výpusti velkých přehrad, odkud jde v létě studená spodní voda žádný kyslík nepřináší. Právě naopak. 

V létě také zabírá chytání ve stínu a kdekoliv, kde mohou ryby nalézt úkryt před sluncem i predátory.

S příchodem večera se pak pohyb ryb přesouvá k travinám a zarostlým flekům.

Vracáky a hluboká voda fungují i na podzim

Opravdový podzim, kdy už zebou prsty je opět ve znamení jarního scénáře. Voda ale ještě nemusí být tak studená jako když na jaře teče sníh. Při oteplení můžeme kapry zastihnout ještě na mělčině. Mám rád hlubší místa, kde se setkávají různé proudy s tišinou nebo různé vracáky. Úplně marné není ani okolí překážek, kterých je ale na velkých řekách ve vodě relativně málo. Zato menší toky a do nich padlé stromy mohou být zajímavé.

Co ještě nás může na kapry upozornit?

Hledání kaprů na řece i přehradách je snazší pokud sledujete hladinu. Typické jsou řetízky bublinek jedoucích určitým směrem. To jsou kapři, kteří ryjou v bahně.

Zároveň se kapři mohou prozradit výskoky. Po rytí v bahně mají zanesené žábry a výskokem nad hladinu se čistí, čímž prozradí i svá oblíbená místa plná potravy nejčastěji ve formě larev pakomára.

Tip: Pokud vás zajímá pohled na dno, tak relativně snadná cesta je použití echolotu. Pro kaprařský průzkum dna stačí obyčejný nahazovací echolot. Přečtěte si recenze Deeper Chirpu a levnějšího Pro+

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.