Falešný porybný opět na scéně. Žádejte průkaz i odznak, radí rybářům ČRS

RYBÁŘSKÝ REVÍR
Ilustrační foto: redakce

Na revírech ČRS znovu dochází k problematickému chování některých jednotlivců z řad RS. Opět jde o kontroly na revírech, které nemá člen RS ve své působnosti a opět na problém upozorňuje přímo organizace, na jejichž vodách k takovým kontrolám dochází.

EDIT: Upřesňujeme, nešlo o „falešného“ porybného bez oprávnění na daném revíru, nýbrž pouze o problém s nedostatečným prokázáním člena RS. Za zmatečné informace se omlouváme a první část článku týkající se Severní Moravy považujte za neplatnou je dnešním dnem odstraněna (7.11). Druhá kapitola týkající se revíru v jiném kraji je ověřena a ponecháváme ji veřejně..

O prázdninách znepokojil cizí porybný organizaci v Severních Čechách

V létě se identický případ odehrál na jednom z revírů na severu Čech. Zde prováděl kontrolu člen RS s rozšířenou působností, zavítal však na jeden z mála revírů, kde jeho průkaz neplatí protože jde o vlastní vodu příslušné MO.

Rybáři z místních organizací většinou nesou výskyt neoprávněných porybných s nelibostí. Zákon je při tom na straně MO.

Člen rybářské stráže smí kontrolovat jen tam, kde má oprávnění. Členové RS jsou jmenovaní úřadem většinou na popud právě MO a mohou působit na revírech této organizace. Vyskytují se také porybní s širší působností v rámci ÚS.

Působnost lze vyčíst z průkazu RS, který máte právo vidět. Na jiných místech nemá porybný žádné pravomoci a může v případě přestupku jen informovat oprávněnou RS nebo případně policejní orgány. To samé přitom může udělat úplně každý občan, na to nemusíte být členem stráže.

*Kromě oprávněných členů RS může rybáře kontrolovat například ještě hospodář revíru a samozřejmě PČR a MP.

Porybný na cizím revíru kontrolovat nemůže a nemá pravomoc k řešení přestupků

Porybných je v České republice kolem 5 tisíc, každý má ovšem vymezené své revíry. “Placka” RS nemá mimo přidělené revíry žádnou platnost. V komentářích je k tomu často vyjadřována kritika, že porybný nemůže působit všude. Tak je ovšem nastavena legislativa. 

Zareagovat na případný přestupek na cizí vodě může opravdu jen přivoláním příslušných orgánů. Samostatné “hlídkování” ale z právního hlediska možné není. Taková osoba nemá ani možnost cokoliv správně vyřešit.

Činnost RS totiž není jen o dávání razítek do povolenky. Jak by dotyčný zpracoval administrativu hlášení přestupků na úřad, když nemá v místě žádnou pravomoc? To ví asi jen on sám. 

Podrobně o fungování RS si můžete přečíst na webu MO Orlová. Základní informace představuje také osvětové video ČRS:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.