Extrémní výlov na rybníku Očihov: bagrem prokoplá hráz a rybáři uvízlí v bahně

výlov a rybník očihov

Rybník Očihov zažil něco, co není až tak obvyklé. Výlov snad po padesáti letech od napuštění. Nešlo ale o standardní podzimní brigádu nýbrž svého druhu nouzové řešení kvůli nezbytné rekonstrukci nádrže.

Povodí Ohře plánuje provést generální rekonstrukci hráze, která bude trvat více než rok. Uživatel revíru, kterým je Severočeský územní svaz, tak musel přestoupit k slovení ryb a jejich převozu do jiných revírů v rámci regionu.

Oficiální zpráva ČRS o výlovu

„Situaci nám ztížil metrový nános bahna, někteří rybáři zapadli tak hluboko, že bez pomoci by se ven těžko dostali. Pomohl bagr, silné provazy a jiná těžká technika. Stavidlo již nešlo otevřít, jak je před výlovem zvykem, proto se rovnou bagrem prokopala hráz. Sloveno bylo několik stovek kusů ryb. Převážně kapři, amuři, z dravců také candáti, štiky, úhoři a množství bílé ryby,“ sděluje mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Zdroj: https://www.facebook.com/crs.sus

Hlavním problémem, kterému čelí rybník Očihov, je nefunkční výpusť. Na rozdíl od klasického vypouštění přes stavidlo, tak muselo nastoupit radikální řešení. Hráz překopal bagr.

Zachráněná rybí obsádka byla pestrá – od kaprů až po desítky candátů, štiky a další dravce. Nechyběl ani úhoř říční, který je v současnosti jednou z nejdražších ryb.

Drama na rybníku Očihov

Půl století staré nánosy rybničního bahna uvěznily několik rybářů. Zatímco na běžných výlovech patří občasné uvíznutí v bahně k rybářskému folkloru, zde šlo do tuhého. Bahno bylo hluboké a bez pomoci se lovící nemohli dostat z jeho párů. Situace, kterou většinou řeší výjezd záchranné skupiny HZS se ale rozuzlila v dobrém. Pomohli ostatní rybáři a hlavně již zmíněný bagr, který nešťastníky ze smrduté pasti vysvobodil.

Rybník Očihov se nachází v Severních Čechách, leží zhruba kilometr od stejnojmenné obce v Ústeckém kraji. Nejbližší větší sídlo jsou Podbořany a v okolí rybníka leží také Blšany, známe díky tom, že v devadesátých letech zdejší vesnický tým hrál nejvyšší fotbalovou soutěž společně se známými kluby z velkých měst, které nezřídka porážel.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.