Existuje spolehlivá metoda, jak krmit na velké kapry?

Jak krmit na velké kapry

Krmení je základ strategie lovu kaprů, tedy aspoň si to většina rybářů myslí. Jak krmit na velké kapry je ale záludná otázka, na kterou nikdo nemá přesnou odpověď.

Zakrmit a přilákat větší množství ryb není až takový problém. K tomu stačí stará dobrá strategie kobercového bombardování, které oceňují hlavně výrobci a prodejci rybářských návnad. Obří hromady různých dobrot ve vodě určitě nenechají ryby bez povšimnutí. Dají se takto nachytat pěkné ryby ale pořád to není odpověď na základní otázku – jak krmit na velké kapry a nelákat přitom násaďáky a všechny bělice z okolí.

Klasické schéma krmení – špatná cesta?

Příjezd k vodě, vybalení vercajku a stavba přístřešku máme dokonale nacvičené. Jako další krok nafukuji kolibříka a spouštím se na vodu. Sedím sám v přeplněném člunu, okolo mě se tlačí obří zásoby krmení, které se chystám vrhnout do vln pískovny.

Jak krmit na velké kapry

Kam jedu? Zhruba po sto metrech se na dně vyskytuje lavice, lemovaná nevelkým zlomem a klesáním. V dosahu našeho místa je to nejzajímavější bod, kam okamžitě instaluju tyčovou bójku.

Sebou mám taky lopatku, s jejíž rozhazuji do okolí spoustu návnady. Spoléháme hlavně na partikl, který sestává z klasické kombinace kukuřice a pšenice. Pelety jsme pro tyhle účely zavrhli, to se hodí spíš na kratší lov nebo feeder. Ani kukuřice ale není příliš selektivní. Respektive, kapr si na ni pochutná rád ale láká to stejně velké kapry, malé kapry, cejny a další bílou rybu. Bonusem jsou tady záběry amurů, které podle mých zkušeností přicházejí s tímto krmením častěji.

Ve výsledku si celkem dobře zachytáte, ale množství ryb, kterými se musíte prokousat je velké. Osobně mi to tolik nevadí, aspoň je co chytat. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že ty největší ryby z revíru si na takto rozkrmené fleky dávají zatracenýho majzla.

Jak krmit na velké kapry – se skroností nejdál dojdeš?

Není to žádná novinka, ba naopak. Již před dvaceti lety jsem se na stránkách jednoho nejmenovaného časopisu o rybaření (který bohužel nedávno zkrachoval) dočetl, že ideální taktika, jak krmit na velké kapry, spočívá v naprosto opačném přístupu. Žádný partikl, jenom pár kuliček a dost.

S tímto poznatkem jsme ve třech naložili Forda až po střechu a vyrazili do Žernosek. To byla ještě doba, kdy i v létě pískovna patřila hlavně rybářům a najít si flek pro bivak nebyl žádný problém.

Bez kýblů s krmením nám přesun z auta na břeh trval jenom chvíli. Naplánovali jsme si tři dny chytání a k tomu jenom tři kila boilies, kterým budeme házet do vody a zároveň na něj chytat. Taktika krmení je jednoduchá, párkrát za den nasypat kolem montáží trochu boilies a čekat, co se bude dít.

jak krmit na velké kapry

Spousta lidí nemá nervy na to, aby experimentovali. Nám bylo celkem jedno jestli něco chytíme, na rybách je hezky i tak. Masivní úlovky jsme nečekali, neboť naše obvyklá strategie krmení je obyčejně diametrálně odlišná. Obyčejně jsme to sypali po kilech, teď spíš po gramech.

Jak jsme dopadli?

Výsledek této víkendovky nelze ani po tolika letech zapomenout. První odpoledne a večer ani pípnutí. V sobotu kolem páté jízda a kapřík kolem 80 centimetrů. Sobotní večer ale celkem překvapil. Vytáhl jsem si tenkrát osobák 86 centimetrů (váhu jsem bohužel neměl ještě). Kolega chytil dva kapry kolem osmdesátky a třetí z nás zůstal bez úlovku.

Pro mě parádní výsledek a potvrzení toho, že opatrnější zakrmení může na exponovaném revíru být cesta k lepším rybám. Na druhou stranu, kdybych měl pruty hozené na opačný směr od bóje, tak jsem mohl být bez ryby. Tuto taktiku využívám od té doby alespoň párkrát do roka. Přineslo mi to nějaké kapry přes 15 kilogramů. Garanci trofejního úlovku to ale nedává. Toho největšího kapra v životě mám dokonce přímo na kukuřici a většinou si daleko lépe zachytáme, když s krmením úplně nešetříme. 

Jaké další možnosti, jak krmit na velké kapry existují?

  • Krmit pár kuličkami boilies ale delší dobu – pravidelné zakrmování funguje 
  • Rozkrmte si flek blíž u břehu – to dělá málokdo, přitom velký kapr nebo amur nemá problém se krmit blízko břehu. Nesmíte ale dělat u vody bengál
  • V chladné vodě krmte střídměji

Kolik je běžná norma krmení?

Tady fakt těžko říct, jsou borci, kteří to tam valí doslova po kilech stylem, že ráno jdou do vody 2 kila kukuřice a odpoledne pro sichr 3. Ve srovnání s tímhle je strategie krmení pár hrstěmi boilies opravdu skromná taktika. Jako vždycky to v rybaření chce zkoušet. Podle mých zkušeností na řece a větším revírů musíte krmit spíš více, neboť se na to vrhne ohromné množství menších ryb. Na řece dokáže bílá ryba a tloušti v sezoně sežrat skoro libovolně množství kukuřice.

Na menší vodě ale raději víc taktizuji s výběrem samotného místa a masivní zakrmovací kampaň nechávám na jindy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.