Jak funguje lov amura na ovoce

Plavaná v proudu funguje dobře například na známé Berounce

Nezadržitelně se blíží teplé období roku, které mě láká nejen k lovu kaprů ale v neposlední řadě též amurů. V tomhle oboru je naprosto legendární lov amura na ovoce.

Znám dva druhy ryb, které můžeme označit za mlsouny sladkého. První je jelec tloušť. Druhý je amur bílý, který k nám přicestoval až z Ruska. Jeho domovina je v řece Amur, která tvoří hranici mezi Ruskem a Čínou. Lov amura na ovoce se od klasických vycházek na tlouště ale dost liší. Pojďme si to probrat:

 lov amura na ovoce

Rybářská výbava pro lov amura na ovoce

Potěším vás, výbava je v podstatě stejná jako pro lov kapra. Je vcelku nepodstatné zda to budou dělené kaprové pruty nebo teleskopy. Potřebujete jen prut vhodné délky a síly, což většina těchto prutů určených na kapra splňuje. Rozepisovat se o tomto víc nemá cenu, začátečník si může přečíst spíše článek o prutech na kapry, který jsme kdysi publikovali.

Kdy začíná nejlepší čas na amury?

Lov amura na ovoce probíhá přesně v době, kdy ovoce dozrává. Je to teplomilná ryba, která vám bude brát dobře od začátku prvních opravdu teplých dní až do babího léta. Třešně začínají někdy v červnu a to bude asi nejlepší amuří čas.

lov amura na ovoce

Výhoda je, že amur má rád teplo. Můžete tak využít i horké dny, kdy jiné ryby nepřijímají potravu tak ochotně.

Jaké ovoce použít?

  • Třešně
  • Mirabelky
  • Švestky
  • Ryngle
  • Višně

Prakticky jakékoliv. Začíná to třešněmi, meruňkami a končí mirabelkami či bůhví čím ještě. Z doslechu vím o úspěšném otestování ananasu, což jsem zatím bohužel nezkoušel. Věřím ale, že by to vyřešilo jeden zásadní problém. Ovoce na háčku špatně drží.

Respektive zralé ovoce z háčku dost padá. Ovšem co má rybář dělat, když čím sladší a zralejší plod, tím více na něj amuři berou?

Moc možností není, prostě se musíme smířit s tím, že na háček patří spíš ty tvrdší kousky. Například z třešní nevyndáváme pecku a napichujeme ji tak, aby pecka seděla v oblouku háčku. To trochu pomůže.

Další možností, kterou jsem zatím nezkoušel ale viděl někde na YouTube, je použití smršťovací bužírky. (nedokážu to video najít znovu, holt starej dědek – pokud víte, tak nám pošlete odkaz do komentářů). Bužírku uznávám jako dobrý fígl. Třešnička nebo mirabelka se dá do bužírky. Nesmíte ji samozřejmě zahřívat nad zapalovačem. Hezky opatrně na párou! Bužírku pak krásně propíchnete a nastražíte s ní ovoce na vlasový přívěs. Nic lepšího zatím asi nikdo nevymyslel.

Nepodceňujte zakrmení kombinací partiklu s přídavkem ovoce

Krmit je potřeba, na tom se shodneme. Ideální je, když si máte možnost krmit nějaké místo dlouhodobě. Pokud budete krmit ovocem, tak je lepší vypeckovat protože sami byste to s peckami asi také jíst nechtěli. 

Samozřejmě asi těžko budete do vody házet kýble třešní nebo jiného ovoce. To je nesmysl a bylo by to drahé a složité. Použijte partikl, základ na amura je kukuřice. Další složky vložte dle libosti. A do toho všeho v nějakém poměru vložte právě ovoce, na něž se chystáte lovit. Lov amura na ovoce je funkční metoda, pokud ho na něj naučíte dopředu, tak funguje ještě lépe.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.