Drop Shot na štiky chytá i mezi rostlinami a překážkami

Drop Shot na štiky je zajímavá altenrativa přívlače.
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Přívlač na dravce má mnoho rozměrů. Jednou ze zajímavých metod lovu je Drop Shot na štiky.

Metoda Drop Shot se liší od klasické přívlače liší nejen trochu složitější montáží ale i způsobem oživování nástrahy. Spojována bývá hlavně s okouny nebo candáty. Co se týče štiky, stojí DS trochu stranou. A to je možná škoda. V určitých situacích jde o zajímavou variantu, která může být i velmi zábavná, když už vás běžné vláčení nudí.

V některých situacích dokonce má tato technika navrch, Týká se to zejména míst zarostlých nebo plných překážek, kde s dropem můžete operovat daleko úspěšněji a hlavně bez průvanu v zásobě nástrah.

Zarostlá pobřežní zona.
Zatopené traviny bývají velmi produktivní, i když se zde chytají hlavně kudly kolem 50 – 60 cm. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Menší ztrátovost nástrah a úplně jiný styl přívlače

Montáž si můžete dokonce upravit tak, že v případě vázky urvete jen koncové olovo. Seznam výhod tím nekončí. Hlavní specifikum DS se skrývá v naprosto odlišné práci s nástrahou. Obyčejná přívlač ze břehu zahrnuje prochytávání poměrně velkých ploch. Například pomocí vějířových náhozů nebo obchytávání překážek.

Drop Shot na štiky se hodí také do překážek. Není to ale jen kvůli menší ztrátovosti jako spíše díky principu lovu. Je to metoda lovu na jednom bodu. Stručně řečeno, někam nahodíte pak s nástrahou hýbete nahoru a dolů. Koncové olovo vám drží na dně a vy pohybujete nástrahou na jednom fleku.

Až po nějakém čase olovo poškubnete o kousek jinam a pokračujete opodál. Pohyb nástrahy se v podstatě podobá lovu na dírkách s tím, že postupně nástrahu posunujete. Nástraha se hýbe nahoru/dolů případně šikmo směrem k vám. Proti normální přívlači můžete nástrahu dlouho oživovat na jednom místě, které vám přijde zajímavé. 

Můžete samozřejmě také posouvat nástrahu rychle z místa na místo. Lepší je ale zkoušet nějaký čas jedno místo. Neprochytáte rychle velkou plochu jako při obyčejné vláčce. Pokud ale víte, kde se nachází ryby, je tato metoda velmi zajímavá.

Jak známo, štika se často nechá vydráždit až po dlouhé chvíli. Vůbec nejlepší je Drop Shot na štiky v komplikovaných případech. Zarostlá voda s oky mezi travinami, u leknínů a podobných “horkých místech”, kde s normální nástrahou můžete chytat taky ale horké místo jen projedete.

Možnost oživovat nástrahu na jednom místě libovolnou dobu

S dropem nástrahu jakoby zakotvíte, kdekoliv kam dokážete nahodit a můžete zkoušet štěstí klidně půl hodiny aniž byste nástrahu přitáhli k sobě.

Můžete také experimentovat s délkou návazce k olovu. Zátěž nemá tendenci tolik váznout případně se dá uzpůsobit slabším návazcem, aby se garantovaně utrhla při zaseknutí se do překážky.

Díky tomu sestavu můžete vyladit tak, že olovo zapadne mezi trávu či pařezy ale nástraha se pohybuje ve sloupci nad úrovní překážek. S tímto lze poměrně bezbolestně vláčet na místech, jaká hodně rybářů s vláčkou jen rychle projde. Ti zkušenější zde sice zachytají ale stojí je to na nástrahách jako víkendový wellness někde na horách:))

Méně provozovaná prezentace nástrahy nad překážkou vám zase může přinést štěstí na prochytávaných vodách, kde dravec zná všechny běžné rybářské triky.

Návazec pro Drop Shot na štiky

Drop Shot vyžaduje přípravu speciálního návazce z lanka nebo fluorocarbonu. Pletenku použijte jen jako kmen. nehodí se kvůli zubům a kvůli tomu, že by se u koncového olova velmi rychle odřela o kameny a ostré hrany na dně.

Dropshot.
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Dropshotový návazec má minimálně 3 komponenty:

  • Háček na nástrahu – offset nebo čeburaškový s větším okem
  • Koncové olovo – speciální váleček na DS nebo kapka
  • Návazcový materiál – v případě lovu štiky je tomu nutné věnovat víc pozornosti než při lovu jiných dravců. Na okouny či céčka stačí monofil nebo tenčí fluo. Tady buď silný fluorocarbon nebo lépe kombinace s lankem. Pletenka pouze jako kmenové vlákno na navijáku.

Když začnu od konce, první na řadě je olovo. Válec má výhodu, že se nezasekává tolik mezi kameny apod. Použít ale můžete i kapku samozřejmě. Délku mezi olovem a nástrahou musíte nějak zvolit. Já se pohybuji většinou ne méně jak na 40 – 50 centimetrech.

Háčky pro lov s měkkými nástrahami.
Můžete použít obyčejné i offset háčky. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Důvody jsou dva: a) Nepovažuji tento styl za dobrý na mělčích vodách b) Pokud nechytáte z lodi nebo někde na velké hloubce pod břehem, tak šňůra skoro nikdy ve vodě nejde přímo nahoru a nástraha pracuje fakticky vždycky níž než je délka k olovu.

Oblíbená varianta přípravy dropu je vytvoření celého návazce z fluorocarbonu. Stačí necelý metr fluo, na který pomocí palomar uzlu jednoduše připevníte háček a na konec dáte olovu. V případě lovu štik to má ovšem pár nevýhod. Potřebujete hodně silný fluorocarbon (0,60 minimálně), aby ho štika neukousla. Celý návazec je pak poněkud nápadný i když štika příliš háklivá na sílu fluoše není..

Kdo dává přednost jemnějšímu chytání a používá na štiky i menší gumy do 7 cm, což je hlavně v létě docela fungující velikost na menší štiky,, tomu doporučuji zkusit jemné lanko. V tomto směru je výhodné pořídit si tzv. dropshotový háček s připevněným trojcestným obratlíkem. Na něj jde z vrchu připevnit lanko na štiku a zespodu vlasec s olovem. Raději lanko krimpuji než abych použil klasickou hotovku s karabinou, to je zbytečná bižuterie.

U tenčích wolframových lanek lze udělat uzel přímo na háček. S dvojitým provlečením lanka očkem a zakápnutí uzlu například UV gelem nebo přímo u vody vteřinovým lepidlem jde o dostatečně pevný spoj bez nutnosti použít jakoukoliv bižuterii a mačkací trubičky.

Wolfamové lanko
Wolframové lanko je nenápadné a vhodné pro použití s menšími nástrahami. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Jaký prut pro Drop Shot na štiky?

Ačkoliv se bavíme o chytání štiky, která vyniká svojí silou. Tato technika je spíše jemnější. Prut držíme v ruce a hýbeme s ním nahoru dolů, což s poctivým štikovým vláčákem po pár hodinách bolí. 

Prut na střední vláčku s gramáží do 35 – 40 gramů bude OK. Délka při chytání ze břehu na rozlehlé vodě může být i více než 240 cm. Z lodi stačí i kratší než dva metry. V podstatě lze použít tužší sestavu pro lov candátů na gumové nástrahy, která se používá například na řece s většími hlavami. Na svazovce se málokdy chytá větší štika a tak nemám obavy, že bych občasnou větší rybu nevytáhl.

Pro trofejní štiky jsou určené spíše jiné metody a jiný typ vybavení. Na navijáku samozřejmě pletenka, návazec je popsán výše. Ideálně lanko a odolnější vlasec k zátěži. Pokud zátěž připevníte slabším vlascem, než je sestava od háčku k prutu, tak ušetříte.

štika
Štika ulovená v trávě Foto: Aktivni-rybolov.cz

Správný výběr místa je matkou úspěchu

K dropu to chce získat důvěru. Není to metoda pro chytání stylem pokus omyl a už vůbec na neznámých místech. Víc než kde jinde, tady záleží na volbě místa, čímž nemyslím vyloženě revír jako konrétního místa, kam nahodíte.

Vůbec nejlepší je zkusit si zezačátku malou nástrahu a okouny. Okouní místa zná téměř každý, nebo vám je skoro kdokoliv poradí protože jde jen o okouna. Vyzkoušejte si oživování nástrahy atd.. Až zjistíte, že to vcelku slušně bere, můžete zkoušet dál.

Drop Shot na štiky je o výběru správného místa a jeho důkladném prochytání. V červnu mám rád hlavně pobřežní části se zatopenou trávou, které můžete vidět na přehradách a některých rybnících.

Na větších řekách to budou leknínové zóny a rozhraní podél nich, s tím že nástrahu lze hodit i do mezer mezi nimi. Dále pak následují klasické lokality jako hrany koryt, jámy na řece a po zahájení samozřejmě místa s vysokou koncentrací drobných ryb. Ty jsou extrémně prochytávané celé léto a dropshot jako velmi odlišná technika dokáže slavit úspěch i na exponovaných flecích.

Jaké nástrahy jsou vhodné?

Nástrahy pro drop shot na štiky.
Využít můžeme prakticky všechny druhy gumových nástrah. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Chytá se na gumy všech tvarů a velikostí. Začít můžete s menšími nástrahami, kde máte šanci na víc záběrů i od menších ryb. Na Drop Shot se dají uplatnit i různé nymfy a nástrahy bez vlastního chodu, jelikož pohyb jim dodáte prutem. Dokážu si představit i péřové nástrahy jako jsou streamery.

Zásadní rozdíl spočívá v tom, že nástraha je na háčku bez zátěže. Koncové olovo dosedne na dno a svojí váhou již pohyb nástrahy během oživování neovlivňuje. Měkká nástraha se proto chová jinak než při použití jigové hlavy nebo zátěže typu čeburaška.

Způsob vedení nástrah

Zmínil jsem, že lov na DS se podobá chytání pod ledem. Nástraha se v obou případech hýbe nahoru a dolů, zatímco olovo sedí na dně umožňuje nám libovolně dlouho chytat na jednom místě. To je vlastně vše co potřebujete vědět.

Nástrahu nahodíte a dočkáte se až spadne olovo na dno. To se projeví na prutu úplně stejně jako při klasickém vláčení s gumovou nástrahou. V okamžiku dopadu na dno zde můžete dopnout šňůru začít s nástrahou hýbat. Pohyb jí dodáte opětovným povolováním a napínáním šňůry.

Můžete s nástrahou trochu chvět, lehce hýbat nahoru a dolů. Na štiky mi nejlépe funguje výraznější pohyb nahoru a dolů. Samozřejmě jak kdy. Můžete také dělat pauzy. Na řece přitom s nástrahou trochu hýbe proud.

Víc variant vedení nemám. Měnit parametry lovu se dá ještě změnou délky návazce mezi nástrahou a olovem. Při lovu daleko od břehu je potřeba délku zvýšit jelikož vlasec jde skoro vodorovně s dnem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.