Celý rok mi trvalo, než jsem se dostal k tomuto modelu nahazovacího echolotu. Od předchozího článku o modelu Pro+ již uběhla celá sezóna a konečně je tady Deeper CHIRP+ recenze, která se zaměří na zatím poslední výdobytek techniky v tomto oboru.
Asi nemá smysl tvrdit, že technologie Chirp je nějaká velká novinka. V segmentu echolotů na loď je to vcelku běžná záležitost. U echolotů pro použití ze břehu je ale Deeper Chirp+ pořád asi jediný, který ji používá. V podstatě jde o používání několika frekvencí echolotu najednou a jejich různém střídání, omezují se tím chyby zobrazení a umožňuje to přesnější detekci dna i ryb. Echolot v pohodě ukáže rozdíl v tvrdosti dna a ukáže i trávu pod vodou či vrstvu tlejícího listí na dně. Tohle jsou taky informace, které se při lovu můžou hodit.
Tentokrát ale nebudu příliš rozebírat technické nuance a specifikaci echolotu. Toho je všude plno a stačí si přečíst popisek v eshopu.
Omezím se pouze na popis své praktické zkušenosti s echolotem. Používal jsem ho ze břehu a párkrát i z lodě, což také funguje ale mám na to svůj názor, který odhalím na konci:)
Jenom stručně od echolotu Deeper – je to nahazovací echolot, který si přivážete na prut – potřeba je použít šokovou šňůru alespoň 5 metrů ať ho neustřelíte a někdo dává i lanko, aby jim to nesežrala štika.
Já na něj zatím žádný záběr neměl, podle toho jak někdy přehání kluci ve skupinách na FB, by se ale skoro vyplatilo přidělat trojhák a chytat metrovky:)
Možnost útoku dravce na Deeper existuje, je to kulička o průměru asi jen osm centimetrů.
Jak se používá Deeper
Echolot je koule obsahující pouze sonar, baterku a vysílač. Zobrazení probíhá přes WiFi na váš mobilní telefon. Když už začínám s tímhle, tak sem rovnou vypíšu seznam častých otázek, které mi kladli ostatní rybáři:
- Musím mít chytrý telefon? Ano, musí to být smartphone s androidem nebo iPhone, můžete si vzít taky tablet.
- Platí se za přenos obrazu? Ne, nepotřebujete mobilní internet, běží to zadarmo na WiFi
- Jak dlouho vydrží baterie? Baterka vydrží docela dlouho (6 hodin minimálně, oproti předchozím modelům jako Pro je výdrž Chirpu ještě delší, většinou klekne jako první ten mobil)
- Baterie se nedá měnit, maximálně tak nabít z powerbanky.
- Výměnu zdechlé baterky dělá výrobce za 50 euro plus poštovné někam do Pobaltí nejspíš. Nezkoušel jsem to zatím.
- Dosah je opravdu do 100 metrů. 80 metrů je taková jistota, dál pak nesmí být příliš velké vlny. V těchto vzdálenostech už hraje roli typ telefonu a ziskovost jeho WiFi antény, taky dost záleží jestli jsou vlny na vodě nebo zda stojíte na vyvýšeném břehu. Mimochodem, slyšel jsem, že nejhorší příjem je na drahé iPhony;)
Deeper CHIRP+ recenze – jak jej používat
Ještě než si echolot navážete na prut, tak si doma stáhnete speciální aplikaci. Práce s echolotem je potom už dost jednoduchá. Stačí ho položit do vody u břehu, tím se zapne a naváže spojení s telefonem. Celý proces trvá maximálně několik sekund. (Tlačítko na zapnutí neexistuje, jenom vodní čidlo). Posléze už můžeme echolot nahodit a začít zkoumat vodu.
Echolot vám umožní nastavit si i několik šířek zvukového kuželu, který směřuje ke dnu. Širší vám umožní pozorovat větší plochu na dně. To je nejlepší nad mělčinou. Chirp bere hloubky už od pár desítek cm.
Střední paprsek už zabere menší kus dna, ale může to být výhoda neboť získáte přesnější pohled třeba při použití nad větší hloubkou. Nejužší paprsek se zaměří přímo na malý prostor pod echolotem, dobrý na velké hloubce nebo pokud jste na lodi a chcete vidět co nejpřesněji přímo pod sebe.
Vytváření mapy hloubek je velký pomocník
Deeper CHIRP+ recenze nesmí opomenout ani tvorbu map. Deeper Chirp v sobě má zabudovanou navigaci. Echolot tak ví kde přesně je a dokáže si všechno uložit do paměti. Vy si takhle můžete jednoduše proházet všechno kolem a nechat si v aplikaci Deeper Lakebook vytvořit mapu dna. Tu pak máte k dispozici pořád, to je asi největší výhoda Deeperu, která vám umožní dělat si přípravu k lovu daleko efektivněji. Stačí pár desítek náhozů a máte dokonalou znalost revíru.
Budete znát všechny jámy, zlomy, stará koryta a další struktury. Přitom tam můžete chytat poprvé v životě. Uložená mapa se pak bude hodit při opakovaných výjezdech. Doma si všechno můžete prohlédnout a v klidu se připravit. Tyhle informace využijete skoro pro všechny způsoby rybolovu, stoprocentně pro vláčku, kaprařinu, lov sumců a určitě i pro feeder.
Zobrazení ryb, rostlin a dna
Čtení údajů z echolotu není až tak těžké, dno se zobrazuje v odstínech hnědé, rostlinstvo v zelené a ryby v odstínech žlutavé a oranžové. Zvyknout si na způsob, kterým běží dno na obrazovce chvíli trvá ale s trochou cviku se naučíte číst i ryby v surovém zobrazení bez pomocných ikon.
Deeper má dva módy zobrazení, začátečnický zobrazuje ikony ryb, pokročilý prezentuje surové údaje v podobě jakýchsi oblouků, které vznikají tím, jak ryba proplouvá kuželem echolotu. Podle tloušťky a intenzity oblouku lze odhadovat velikost ryby.
Výhody a nevýhody Deeperu Chirp+
Chirp je nejlepší model od výrobce Deeper a bezesporu asi nejlepší echolot pro použití ze břehu pomocí prutu. Disponuje celou řadou špičkových parametrů jako například:
- Všestrannost využití – funguje skvěle ze břehu, dá se použít i z lodi. Teoreticky lze využít i při lovu na dírkách v zimě. To se hodí ale spíš v zahraničí než u nás
- Přenos obrazu pomocí WiFi na libovolný chytrý telefon
- Rychlé nabíjení a mnohahodinová výdrž
- Rozměr akorát do kapsy
Nevýhody:
- Špatně se používá ve velkých vlnách
- Musíte ho provozovat současné s mobilem nebo tabletem. Těm většinou dojde energie dřív než Deeperu. Takže potřebujete další powerbanky a podobné haraburdí
Svéráz použití na plavidle
Deeper Chirp+ recenze ukázala, že jej můžete s klidem používat z lodi. Má to ale háček, viz níže. Dokonce se vyrábí speciální husí krk jako držák, který ale jde nahradit teoreticky i provazem a taháním Deeperu za lodí. Všechno funguje jak má, nevýhoda ovšem spočívá v bateriích. Zatímco Chirp už je na tom tak dobře, že vydrží dlouhé hodiny (až 8 hodin). Mobil většinou díky WiFi nevydrží – chce to mít ty powebanky.
Řešením může být i tablet s větší obrazovkou a vydrží. Osobně ale soudím, že pro použití na lodi je vhodnější si rovnou koupit klasický lodní echolot. Finančně to vyjde podobně a pohodlí je přece jen vyšší. Například Hook od Lowrance vychází parametrově i finančně podobně jako Deeper.
Buďte první kdo přidá komentář