Další várka tipů na přívlačové nástrahy z Čínytipy

Jerkbait

Za poslední dva měsíce jsme probrali několik vyzkoušených nástrah z Číny. Byly to gumové nástrahy, woblery i netradiční manduly a whopper plopper.

Tentokrát to budou woblery typu Jerkbait. Chytá to hlavně štiku ale zabrat může samozřejmě téměř jakýkoliv dravá ryba, která se pohybuje v horní polovině vodního sloupce. Díky rozměrům kolem 10 – 12 centimetrů jsou to velmi univerzální nástrahy na MP přívlač.

Salmo Wobler Fatso Floating Emerald Perch - 10cm

Dvojdílný Swimbait jerk

  • 150 milimetrů délka
  • 56 gramů váhy

Swimbait na štiky – žádné metrovky jsme na něj nechytli ale to nebude problém nástrahy. Ta funguje dobře. Dá se použít při rovnoměrném navíjení, takže si s ní zachytá kdokoliv. Parádně ale šlape při cukání špičkou a twitchingu. Zpracování vypadá dobře a charakteristika je pomalu potápivá – mělce chodící.

CF jerk 12 cm – zvukový

Celkem dobrá cena za takovou nástrahu, velký jerk s chrastící komorou. Na výběr jsou většinou alespoň dvě barvy. Pomalu se potápí. Dobře pracuje při twitchingu s pauzou.

Čínský slider, podobný tomu od Salma

Pokud máte rádi Salmo slider (k porovnání zde), tak se vám bude líbit i tahle asijská variace na na nikdy nekončící téma těchto nástrah.

Od Salma se přece jen ve spoustě ohledů liší, princip fungování ve vodě je ale stejný. Rozměry jsou o třetinu menší než u předešlých woblerů, je to tedy o něco univerzálnější kus třeba i na velké okouny. Háčky vypadají vcelku odolně a jsou alespoň zpočátku pěkně ostré. Dobře se s tím nahazuje, váha je necelých padesát gramů což je na nástrahu těchto rozměrů slušná nálož. Poletí daleko i s kratším prutem nebo ve větru.

Litlle Darling jerk

Tahle nástraha vypadá trochu jako brambora, nebo něco nad čím si soudruzi v Čínské lidové republice nedali moc práce. Paradoxně má ale docela spolehlivý chod a kvalitní háčky. Vyrábí se ve dvou verzích 9,5 a 11 centimetrů. Pořád jsme ale v segmentu Jerkbaitů, takže hmotnost nástrahy jde nad 40 gramů.

Hunthouse jerk

Další jerkbait kolem deseti centimetrů. Zpracování ok, wobler vypadá v pořádku. Možná ho někteří oceníte spíš jelikož není tak těžký, má jen něco přes třicet gramů.

Co je Jerkbait vlastně zač?

Jerkbait je podtyp wobleru. Stejně jako mnohé jiné nástrahy byl původně určený pro lov bassů někde za velkou louží. Některé woby typu jerkbait jsou úzké nástrahy podlouhlého typu. Ty delší mohou nosit i tři trojháky, většinou se ale vyskytuje kratší verze se dvěma. Častá je z profilu úzká ale vysoká placatá verze.

Jerkbait
Jerkbaity mnohdy nemají lopatku

Nápadným prvkem je nevýrazná a krátká lopatka, díky níž má Jerkbait specifický chod. Hodně lidí nemá s tímto druhem nástrah zkušenosti a někdy je považují za vadný kus. Díky malé lopatce má jerk svérázný a mnohdy ne úplně výrazný chod. Nechodí příliš hluboko do vody.

Další častý typ jerkbaitu lopatku nemá vůbec. Na jaký typ vody se jerkbait hodí?

Hodí se na mělčí úseky revírů a je potřeba jej oživovat prutem. Za to se vám odmění spoustou zajímavých úlovků.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.