Další kontroly RS ve spolupráci s policií proběhly na Jizeře 

Jizera
Jizera, foto: redakce

Společná kontrola rybářské stráže a policie probíhala o minulém víkendu v okolí Mladé Boleslavi.

PČR pro akci vyčlenila celkem šest příslušníků, kteří do terénu vyrazili společně s porybnými MO Benátky nad Jizerou a 2 členy krajské RS (přesněji řečeno rybářské stráže s rozšířenou působností delegování SÚS, jak se uvádí v původní zprávě na webu Středočeského územního svazu).

Několik smíšených hlídek prověřilo situaci přímo na Jizeře a revírech v okolí. Akce probíhala zhruba od Otradovického až po Hubálovský jez a kontrolou prošlo zhruba jen padesát lovících, což lze přičítat špatnému počasí, které v průběhu kontrol převládalo.

Z přestupků lze zmínit hlavně obligátní špatně zapsané úlovky, kdy často chybí například váha, počet kusů či docházka. V tomto případě se jedná o přestupky mírnějšího charakteru, které RS řešila domluvou.

PČR se kromě asistence RS zaměřila ale i na další problémy, které se kolem revírů vyskytují. Jde hlavně o dodržování předpisů ohledně vjezdu či parkování motorových vozidel a pobytu v přírodě.

Čtěte také:

Rybářská stráž v Nymburce dostala kamery

Město Nymburk darovalo MO ČRS osobní kamery, které poslouží členům rybářské stráže. 

Stejnou výbavu již nosí na uniformě tamější městská policie s níž rybářská stráž na území města pravidelně spolupracuje.. Kamera zaznamenává průběh činnosti porybných i strážníků. Zaznamenává tak vše, co se během kontroly odehrává a automaticky nahrává veškeré viditelné důkazy.

Kamery již začátkem léta předal rybářům nymburský starosta Tomáš Mach. Dotace na jejich pořízení dosáhla výše 20 tisíc korun.

Kromě získání důkazního materiálu má použití záznamového zařízení další výhodu. Rybáři si mohou být jisti, že RS k nim musí přistupovat s náležitou profesionalitou. Často zmiňované nedostatky ze strany RS se na záznam logicky dostanou také, což zvyšuje tlak na členy stráže, aby vše proběhlo formálně v pořádku.

Radikálně se tak omezí spory, kdy si rybáři snaží najít jakoukoliv záminku, s níž výsledky kontroly mohou napadnout.

Výkon činnosti RS je přitom krajně potřebná ale nevděčná funkce, kterou většina členů vykonává dobrovolně. Agilní členové stráže přitom stráví na revírech poměrně velké množství času.

Pokrýt obrovské plochy revírů v rámci celého ČRS ovšem lze jen s potížemi. Proto se na vytížených lokalitách zřizuje tzv. profesionální stráž, která má výkon činnosti RS jako své hlavní povolání.

Takovou stráž organizuje například Středočský územní svaz na částo svých revírů. Profeisonální porybní již několik let fungují také na Lipně. Poměrně rozvinutou síť profesionálních porybných mají na Severní Moravě, kde odměňují také nejaktivnější členy dobrovolné RS.

Letos nebo začátkem příštího roku vznikne profi RS také na údolní nádrži Nechranice, která v posledních letech zaznamenává enromní nárůst docházek a ČRS zde zavedl velmi citelná omezení lovu hlavně co se dravců týče.

Další podvodník s místenkou na pískovně

Středověká RS řešila ovšem i další potíže s některými rybáři. Povinné místenkový revír v Pískové Lhotě je pod častým dohledem RS.

Opět se našel návštěvník, který místenku zkoušel padělat. Přesněji řečeno použil přeposlanou místenku.

Ta totiž chodí formou SMS rybáři přímo na mobil. Někteří návštěvníci si zkouší přeposlat již použitou místenku aby ušetřili.

Rybářská stráž ale neplatnou místenku odhalí okamžitě a příslušný rybář vždy čelí trestu za neoprávněný lov.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.