V dnešním propagačním článku přináším tip do blížící se sezony dravců. Již za necelý měsíc totiž vypukne to pravé dravcové šílenství a na řadu přijde také přívlač.
Proto se zaměříme trochu více i na tuto techniku a podíváme se na jeden z vynikajících daiwáckých navijáků pro lov na umělé nástrahy.
Daiwa Caldia 22 LT je jeden z nejlepších přívlačových navijáků na trhu. Cenově se ještě řadí k dostupnějším, ačkoliv již dražším modelům. S cenovkou okolo pěti tisíc korun (to se trochu liší dle varianty) ale jde o výbavu, která v poměru ke svojí kvalitě rozhodně není předražená.
Je to naviják, který si tu investici spravedlivě odpracuje. Daiwa má samozřejmě v nabídce ještě pár modelů o jeden či dva levely výše, tam už jsou ale počáteční náklady vyšší.
Caldia se chlubí těmi nejlepšími vychytávkami z repertoáru známé značky. Za zmínku stojí například extra lehké tělo navijáku Zaion V. Díky speciální konstrukci zubů ozubených kol mají navijáky od Daiwy extrémně hladký chod a dlouhou životnost převodů.
Zkušenosti s daiwáckými navijáky vyšší třídy jsou všeobecně dobré. Stížnosti lze občas slyšet na rolničku, která má někdy tendenci po delším používání získat malou vůli, jinak nic.
Technologie MagSealed spolehlivě brání pronikání vody a nečistot přes hlavní hřídel do těla navijáku. CNC strojově obráběná hrana hliníkové cívky pomáhá dosahovat dlouhých hodů i s lehkými nástrahami.
Jemně nastavitelná brzda ATD nabízí velkou brzdnou sílu, rozjezd přes brzdu je plynulý bez počátečního zvýšeného odporu. Zdolávání tak budete mít pod kontrolou i při lovu na tenké vlasce a pletenky.
Navijáky této značky se od poslední velké inovace a příchodu LT technologie chlubí pěkným moderním designem, což je i případ Caldie, kde dominují hlavně zlaté prvky na těle navijáku, včetně odhozové hrany na cívce.
Promyšlené technologie pro hladký chod a dlouhou životnost
U přívlačového navijáku rybáři oceňují zejména hladký chod, což Daiwa splňuje maximálně. U dražších modelů se pak očekává opravdu dlouhá životnost vnitřních dílů, díky nimž si ideální vlastnosti navijáku můžete užívat po dlouhou dobu.
Technologie Mag-seal je exkluzivní vychytávka, která brání kontaktu vnitřních částí navijáku s nečistotami z vnějšku. Dobře vytlačuje vodu a nečistoty z míst, kudy mohou proniknout do těla navijáku. To znamená minimální riziko koroze a delší životnost a lepší výkon.
Daiwa používá speciální mazivo s obsahem magnetitu. Oxid železa s částicemi o mikroskopické velikosti pomáhá chránit naviják protože při působení magnetické síly mají sklon udržovat mazivo v ideálním kontaktu s kovovými částmi soustrojí, čímž vzniká jen těžko propustné těsnění.
Zaion je materiál, který Daiwa průkopnicky vyvinula a a používá jej v celé řadě modelů. V podstatě jde o carbonový kompozit obsahující extra dlouhá uhlíková vlákna. Zaion je silnější a tužší než hliník a hořčík, ale zároveň je lehčí a nepodléhá korozi. Zaion snižuje hmotnost navijáků a zároveň tvoří pevné a odolné tělo v němž nevznikají vůle.
Promyšlený design Air Rotoru snižuje hmotnost a zároveň lépe roznáší síly působící na cívku. Tím brání vibracím a napomáhá bezproblémovému chodu. Naviják je díky němu také lépe vyvážený, což napomáhá komfortu při mnohahodinovém chytaní.
Air Rotor byl vyvinut jako doplněk k technologii Mag Seal. Dutá konstrukce ubírá až 15% hmotnosti oproti klasičtějším konstrukcím. Air Rotor také umožňuje proudění vzduchu skrz celý rotor, což snižuje hromadění vlhkosti a nečistot pod cívkou.
Jakou velikost si vybrat. Záleží dost na stylu lovu, který chcete provozovat. Na ULko vám možná bude stačit menší model. Jeho výhoda je úspora hmotnosti, což vždy přidá na komfortu při chytání. Kompromisní velikost v případě Caldie asi bude třítisícovka. Hmotnost činí jen 205 gramů.
Tato velikost je dost lehká a přesto ještě umožňuje daleké hody. To oceníte i při UL vláčení s extrémně malými nástrahami. Zejména v kombinaci s kvalitní tenkou pletenkou.
Pro těžší přívlač může být vhodnější velikost 4000, která bude lépe zvládat tahání nástrah většího kalibru kladoucích větší odpor jakou jsou například velké štikové woblery a další těžkotonážní šidítka.
Velikosti 1000 až 2500 jsou dodávány s koncovkou kličky ve tvaru I, velikosti 3000 a 4000 s koncovkou ve tvaru T.
Negativem tohoto navijáku je samozřejmě cena. Na druhou stranu, necelých pět tisíc je ještě částka, jakou jsou mnozí zapálení vláčkaři ochotní obětovat. Cenově se pohybuje podobně jako podobně oblíbený model „konkurenční značky“ – Shimano Stradic, která asi není nutné příliš představovat.
Oproti novince Certate tak jde o relativně dostupný přívlačový naviják ve vynikající užitné kvalitě.
Parametry pro Daiwa Caldia 22 LT MQ 3000CXH
- Návin na 1 otočení kličky: 93 cm
- Brzdná síla: 10 kg
Hmotnost | 205 g |
Kapacita | 150 m/0,23 mm |
Model | 3000CXH |
Počet ložisek | 5+1 |
Převod | 5,2:1 |
Velikost | 30 |
Výrobce | DAIWA |
Druh rybolovu | Feeder, Přívlač |
Čtěte také:
Tip: Daiwa Legalis LT – kvalitní naviják na přívlač do tří tisíc
Plandavka, prastará ale znovuobjevená umělá nástraha
Na Caldii LT nedam dopustit, jen jsou už novější modely
Zpátky pár roků bych šel do stradica, bez rozmýšlení. S cenovou politikou Shimana to už takhle nevidím. Daiwy mají teď cenově a kvalitou trochu náskok