Co dělat, když mám propadlý rybářský lístek?

Ohře nad Žatcem
Foto: Aktivni-rybolov.cz

K lovu ryb na rybářských revírech je v ČR nutné vlastnit dva doklady – platnou povolenku a rybářský lístek. Zatímco povolenku si drtivá většina rybářů pořizuje na kalendářní rok, u rybářských lístků je tomu trochu jinak.

Historicky existovala možnost koupit lístky s platností v několika variantách, od ročního, přes několikaleté až po lístky s platností časově neomezenou.

Zapomenout datum konce platnosti svého RL tak během let není vůbec problém. Na lístku je sice datum vyznačeno, málokdo jej ale pravidelně prohlíží. Většinou lístek leží v kapse či pouzdru na doklady a na světlo světa se dostane jen při nákupu nové povolenky, nebo kontrole rybářské stráže.

Nejlépe jsou na tom samozřejmě rybáři, kteří si pořídí lístek na neurčito – platí do konce života. Poměrně dost rybářů se tomu brání, někteří dokonce z pověrčivosti.

Co ale dělat, když mám propadlý lístek nebo brzy končí jeho platnost?

V okamžiku, kdy vám platnost lístku skončí, rozhodně již nesmíte na ryby. Ani s platnou povolenkou.

Vaše kroky budou směřovat na příslušný úřad (obecní, městský) dle vašeho trvalého bydliště. Tam vám za příslušný poplatek vystaví lístek nový.

Lístek na neurčito je nejpraktičtější a z dlouhodobého hlediska také nejlevnější. Od letošního roku stát navíc většinu krátkodobých lístků zrušil a nabídka je omezenější než dříve. Lístky na 1 až 3 roky již nejsou k dispozici vůbec.

O pořízení nového RL je také záhodno informovat vaši MO nebo PS (v MRS). Nejspíše budou chtít číslo vašeho RL aktualizovat ve svých evidencích či v RISu.

Další varianta: Vracím se k rybaření po letech, dostanu nový rybářský lístek bez zkoušek?

Toto je častá otázka na diskusních skupinách. Odpověď na ní je vcelku jednoduchá. Úřad vydá nový lístek osobě, která prokáže kvalifikaci pro získání RL.

Nováčci přinesou doklad o vykonané zkoušce a stávající nebo bývalí rybáři mění starý lístek za nový. Máte-li starý lístek, nezáleží, že přestal platit již před lety, stačí s ním opět dojít na úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Neměl by nastat žádný problém s vydáním nového RL.

Vaše další kroky pak zamíří na některou MO Českého rybářského svazu nebo PS Moravského rybářského svazu, kde potřebujete založit nové členství, které vám umožní pořízení členské povolenky.

V dnešní době totiž existuje možnost tzv. nečlenské povolenky, k níž stačí jen rybářský lístek (například i 30 denní, bez zkoušek).

Ceník nečlenských povolenek je ale výrazně dražší, proto drtivá většina rybářů do svazu s radostí vstoupí. Jako nový či obnovený člen ovšem musíte počítat s počátečními vícenáklady – zaplatíte zápisné a často i další jednorázové poplatky související s novým členstvím.

V dalších letech ale platíte jen běžné poplatky, jako každý řadový člen.

povolenka 7500
Ilustrační foto: redakce

Co když starý lístek už nemám?

To je ta horší varianta. Bez starého lístku jste z pohledu zákona povinni prokázat svoji kvalifikaci pro pořízení RL prokázat jinak.

A jedinou cestu představuje nové složení zkoušky na první rybářský lístek. Fakt, že jste byl rybářem v minulosti vám nejspíše nijak nepomůže.

Zkouška sama o sobě není moc těžká. Složitější je, kdy a kde zkoušku udělat. Většina rybářských organizací nabízí jen několik málo termínů, někde dokonce jen jeden za rok. Nejčastěji hned v prvních měsících roku.

Konání zkoušek není jen tak a platí zde určité oznamovací povinnosti ze strany rybářského svazu vůči státu, proto bývá nejvíce termínů ve větších městech, kde je zájemců nejvíce a vypisování termínů se jim vyplatí.

Například v Praze některé organizace nové rybáře zkouší každý týden. Jinde je to ovšem složitější.

Jak se ale říká: líná huba, holé neštěstí. Vyplatí se jít k rybářům zeptat. Povinnost přijmout za člena vás nemají, ale ve většině případů mají o nové aktivní členy zájem a poradí vám.

Pokud ucítíte spíše nezájem, tak platí pravidlo, že do rybářského svazu nemusíte vstupovat ve vašem bydlišti. Členem můžete být klidně u sousedů nebo někde jinde.

Na kolik rybaření vyjde za rok?

Na tuto otázku nelze odpovědět. Jednak záleží na vaší útratě za výbavu, krmení a nástrahy či dokonce projetém benzínu při cestování na ryby.

Co se týče povolenky a RL, zde platíte poplatky související se členstvím (členský příspěvek, případně brigády a další) a povolenku dle vašeho výběru. Ceny povolenek se liší dle rozsahu jejich platnosti na různém území nebo typech revírů.

Pro dospělého člena lze počítat s částkou minimálně okolo 3 tisíc, pokud si pořizuje jen územní povolenku na jednu kategorii revírů (mimopstruhové či pstruhové). S celosvazovou povolenkou na obě kategorie revírů se můžeme dostat na cenu kolem 8 tisíc. Ještě více si zaplatí rybáři s povolenkou celorepublikovou.

O cenách povolenek na rok 2024 píšeme zde.

Čtěte také:

10 Comments

  1. Já jsem si rybářské doklady v pohodě koupil na našem svazu, aniž bych musel dělat nějaké zkoušky a vím i o dalších takových. Stačí zaplatit a je ze mě rybář. Nikdo to neřeší.

    • A to je špatné pak se nemůžeme divit že někteří jedinci nerozeznají kapra od karase nebo ostroretku od podoustve atd.A otom jak se chovat celkově v přírodě ani nemluvě.

      • Presne tak pak je to problem.ja sam jsem rybaril od deseti na skole jsem toho nechal.samozrejme jsem stratil papiry a v dospelosti kdyz jsem chtel znovu zacit jsem musel zase udelat radne zkousky.zadne uplaceni a pod ale normalne jsem napsal test a znova rybarim.spokojeny s tim ze poctive.

  2. Já měl RL propadly 4 roky i členství. Na magistrátu jsem si koupil po předložení starého nový RL. Přišel jsem na MO a tam jsem musel znova dělat zkoušky. Max. 5 chyb mohlo být, žádná chyba nesměla být u ryby a ještě jsem měl ústní zkoušení na druhy ryb. Údajně pokud bych neudělal zkoušky, nemohli by mě vzít do MO… Jako zkoušky jsou jednoduché, ale dělat je znova když jsem měl platný RL jen pro to, abych mohl vstoupit do MO celkem blbost…

    • To bych se s nimi hádal. Na co mi je zkouška a osvědčení k pořízení prvního RL, když už jej dávno mám…

  3. Myslím si že se koupě rybářského lístku formou peněz praktikuje všude. Hlavě u polských občanů, protože oni o lovu a vše co je stim spojené neví vůbec nic

    • Buďte v klidu test na 13 bodů z 25 zvládne i občan východních republik bez znalosti jazyka…. Dokonce u jedné z variant stačilo označit vše B a test splněn na 13b… Obrázek si udělejte sám.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.