Bečvu otrávili, rozhodl soud: trest za to ale nedostanou

úhyn na
Ilustrační foto: redakce

Katastrofickou otravu, která před třemi lety zničila život na Bečvě, dnes rozsoudil Okresní soud ve Vsetíně. Podle rozsudku je ekologickou havárií vinna firma Energoaqua. Soud ale neudělí žádný trest.

Obžalována byla firma jako právnická osoba a zároveň i její ředitel. Ten byl obvinění zproštěn zcela.

Rozsudek je tak dalším dějstvím v zapleteném případu, kde je jisté pouze to, že v září 2020 něco otrávilo cca 4O tun ryb v řece Bečvě. Poslední roky byly ve znamení komplikovaných vyšetřování, opožděného odebírání vzorků a dalších zmatků.

Z toho všeho vzešla obvinění vůči zmíněné firmě, o níž mnozí polemizovali jako o obětním beránku. Dnešní rozsudek společnost Energoaqua za viníka označil, k trestu ale nepřistoupil. Otázkou bude, co na to státní zástupce.

Špatné nakládání s odpady schválily státní úřady, proto nelze trestat

Soudkyně OS ve Vsetíně považuje důkazy za důvěryhodné. Za otravu ale trest neuložila, neboť špatný způsob nakládání s odpady a odpadními vodami v areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm schválily orgány státní správy.

Jedná se například o změnu využívání lagun, které by při jiném způsobu fungování mohly katastrofě zabránit.

Státní zástupce požadoval pro firmu Energoaqua trest ve výši 21 milionů korun a pro jejího ředitele podmíněný trest odnětí svobody. K tomu nedošlo, v případě odvolání žalobce ale celá věc bude projednávána na dalších soudech.

Rybáři mají o rozsudku nadále pochybnosti

Rybáři z okolí Bečvy o vině firmy Energoaqua pochybují. Argumentují, že, dle zjištění a svědectví rybářů přímo z místa události, ryby hynuly až o 3,5 kilometru po proudu níže než leží výpust obviněné firmy.

Podle vyjádření předsedy rybářů z Hustopečí nad Bečvou je podezřelé, že ryby začaly hromadně hynout až po několika kilometrech, v blízkosti jiné výpusti.

Vyšetřování události provázela celá řada zmatků a zpoždění, které byly mnohačetně propírány v celostátních médiích.

Vedení odsouzené firmy se i přes neuložení žádného trestu nechalo slyšet, že s rozsudkem nesouhlasí a důkazy považuje za nedůvěryhodné.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.