Mořský rybolov v Norsku je mnohým rybářům důvěrně známý. Málokdo ale uvažuje o možností lovit zdejší ryby na moři pomocí muškařské výbavy. Lov na mouchu na moři přitom populární je, zejména v exotických tropických destinacích. V tomto případě se ale podíváme na chladný sever
Na tomto videu uvidíte jedny z nejšílenějších muškařů vůbec. Niklaus Bauer a Paolo Pacchiarini vyrazili na týdenní dobrodružnou výpravu na sever.
Cílem výpravy ale není lov lososa nebo pstruha, jak by se dalo očekávat. Chtějí chytat velké halibuty na jednom z rybářských kempů v severním Norsku.
Chytat tyto ryby pomocí muškařského vybavení rozhodně není běžné a zdaleka nebylo jisté, že se tato snaha promění v úspěch.
Jak se ale ukáže v tomto videu, možné to je. Ba co více, jedná se o vcelku úspěšnou a zajímavou alternativu běžným metodám lovu.
Na videu si užijete hodinu muškaření na pobřeží severního Norska a uvidíte souboje s pořádnými halibuty.
Halibut patří mezi nejoblíbenější druhy
Severní Norsko je rájem velkých halibutů. Také se sem za nimi vydává velká spousta rybářů, včetně naprosto vnitrozemských Čechů. Halibut je silná a velká ryba.
Lovit ji lze z plavidel i ze břehu, přičemž ta nejjednodušší technika lovu spočívá v chytání na rybku ze dna.
Halibut je ale také vynikající cílová ryba pro aktivní způsoby lovu.
Nejčastěji se loví na přívlač, přočemž ideálním obdobím je hlavně léto a začátek podzimu, kdy lze zaznamenat vynikající úlovky ze břehu.
Jedná se o rybu dna ale záběry přichází také ve sloupci, kam neváhá kořist pronásledovat.
Halibut se neloví přes zimu, kdy probíhá jeho tření. Jinak je možný jeho sportovní i komerční lov v okolní Norska. V současné době, se jeho početní stavy jeví na dobré úrovni.
Omezení pro jeho lov platí ale u větších exemplářů. Rozměrů nad 150 cm dorůstají prakticky jen samice a úlovky přesahující tuto délku je nutné vrátit zpět do vody.
V Norsku je rybolov tradičně spojen se získáváním potravy a tak patří halibut k nejoblíbenějším rybám. Má velké ale snadno odstranitelné kosti a jeho maso obsahuje vysoký podíl bílkovin, vitaminu D, vitaminu B12 a selenia.
Video si můžete přehrát zde: na YT kanále Vision Fly Fishing
Čtěte také:
Be the first to comment