Tým amerických vědců z alabamské Auburn University přišel na způsob, jak ochránit před infekcemi sumce chované na rybích farmách. Do jejich genetického kódu přidali gen z aligátora.
Jedná se o gen, který aligátorům pomáhá bojovat právě proti infekcím. Experiment se ovšem netýká našeho sumce velkého, nýbrž druhů běžných na území Spojených států. Zdejší druhy sumců jsou populární jak mezi rybáři, tak mezi konzumenty rybího masa.
Chov těchto ryb tak může být pro firmy velmi výnosným byznysem. V poslední době ale zdejší produkční rybáři trpí značné finanční ztráty kvůli nemocem, které se v jejich chovech šíří. V mnoha případech jim v nádržích uhyne více než 50% mladých ryb.
Vzhledem k tomu, že podobné chovy sumců, tvoří více než polovinu objemu produkčního rybářství v USA, má každé procentuální zlepšení výrazný vliv na růst zisku těchto firem. Proto zde existuje značná finanční podpora nejrůznějších výzkumů, které mají za cíl problém řešit.
Vědci díky tomu zjistili, že aligátoři disponují typem genu, který jim pomáhá ubránit se některým nákazám. Pro aligátory je schopnost odolávat infekcím z vody totiž velmi důležitá. Při vzájemných soubojích tyto zvířata velmi často utrží množství otevřených ran, které jsou v přímém kontaktu s vodním prostředím plným mikroorganismů.
Odborníci tak pojali myšlenku, že přenesením tohoto genu do genetického kódu ryb, pomohou zvýšit odolnost sumců na podobnou úroveň jakou mají právě aligátoři. Samotný proces ovlivnění genetického kódu probíhá takovým způsobem, že “upravené” ryby nejsou schopné další reprodukce.
To nevadí účelům rybářských farem a zajišťuje to, že genetický modifikovaní sumci při průniku do volných vod neovlivní běžnou rybí populaci.
Výsledky jsou zatím slibné. Podle dalších výzkumů se ukazuje, že tito sumci mají až čtyřikrát větší šanci na přežití než běžná populace.
Sumci jsou neuvěřitelně populární v jižní části USA
V americkém sportovním rybolovu zaujímají místní druhy sumců velmi důležitou roli. Zejména se to týká jižních států, kde se sumcům daří.
Přestože nedorůstají takových rozměrů jako je běžné v případě našich sumců velkých, nezřídka se loví ryby o hmotnosti nižších desítek kilogramů.
Nástrahy na americké sumce a metody jejich lovu bývají doopravdy rozličné. Minulý rok jsme například publikovali zmínku o tom, že mnozí američtí rybáři preferuji lov těchto sumců na párky.
Existuje zde také velice specializovaná skupina rybářů, která loví opravdu exotickým způsobem. Nejpopulárnější je tento lov v létě. Jedná se totiž o lov sumců holýma rukama, který vyžaduje pobyt ve vodě a často i pod hladinou.. Při něm lovci využívají toho, že ti to sumci mají své úkryty například ve svislých březích. Odtud je umí rukama vytáhnout na břeh nebo do lodi.
Lov sumců rukama je umění, které se v některých jižanských rodinách předává z generace na generaci. Obzvláště odolní jedinci jej praktikují také v chladném období roku. Jde však o velmi nebezpečnou aktivitu, při níž každoročně zahyne několik lidí.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář