20 kilové ryby chytají holýma rukama, tradiční metodu povoluje jen 9 států (VIDEO)

Enrico Serane a jeho úlovek/ CC BY-SA 4.0/ HandFishing101

Mezi běžnou klukovskou zábavu patřilo dřív chytání pstruhů holýma rukama. To platilo u nás. Jiný kraj ale značí jiný mrav i rybářské tradice.

V některých oblastech do rukou chytají ryby o velikosti, kterou v Evropě hodně rybářů neuloví ani na prut. Jde o způsob lovu využívaný na jihu USA, kde se vyskytuje několik druhů sumcovitých ryb.

Rukama se chytají ryby vážící i několik desítek kilogramů. V angličtině se tato metoda nazývá “catfish noodling”.

Catfish noodling je stará a stále používaná metoda

Kdo a proč nazval lov sumců bez náčiní jako noodling? To se asi už nedozvíme. Technicky vzato je princip jednoduchý. Jde o ruční vytahování sumců z jejich úkrytu pod břehy.

Cílovou rybou je zejména sumeček plochohlavý (Pylodictis olivaris). Nenechte se však mýlit zdrobnělým názvem. Rekordní úlovek tohoto druhu vážil 56 kilogramů.

sumeček
Sumeček plochohlavý, Foto: Public Domain, Engbretson, Eric / U.S. Fish and Wildlife Service

Rekord chycený bez náčiní se udává o hmotnosti 39 kg. Wikipedie uvádí průměrnou hmotnost úlovku při této metodě 18 kg.

Video:

*Nezobrazuje se přehrávač? Přejděte na Youtube

Nepříliš etická a také životu nebezpečná rybařina

Rybaření ve Střední Evropě je silně ovlivněno trendem ChaP a šetrným zacházením s rybou. Ve zbytku světa, a to i v relativně civilizovaných zemích to až tak úplně neplatí. Na spoustě míst můžete lovit sítěmi, nebo dokonce pomocí ostrých nástrojů typu harpuna.

Lov holýma rukama sice žádné náčiní nevyžaduje, přesto je jeho princip eticky poněkud na hraně. Alespoň tedy z našeho pohledu. Na druhou stranu, pokud je ryb dostatek a lov je brán zejména jako zábava spojená s přilepšením v podobě rybího masa, nelze proti tomu nic namítat.

Lov rukama je totiž založen na chytání ryb během tření. Sumečci si vytváří výtěrová hnízda v podobě nory v břehu. Samice zde naklade jikry, které samec oplodní a následně je hlídá podobně jako náš sumec velký.

Samec v této noře zůstává až do vylíhnutí potěru. Toho využívají lovci, kteří hnízda hledají a strkají do nich ruce. Výpad ryby proti narušiteli jim pak umožní sumce uchopit a táhnout jej k hladině. Tam není od věci mít pomocníka, ideálně s lodí, jinak se ryba hůře “zdolává”.

Ačkoliv nám tato metoda může připadá poněkud středověká, můžeme o ní jako o jediné říct, že zde člověk nepoužívá sílu náčiní ale bojuje s rybou vlastními svaly. Poprat se (doslova) s 40 kilovou rybou není jen tak. Přesto se tomuto lovu věnují i dívky.

Občas vyhraje ryba

Člověk může snadno přijít k úrazu. Ať už jde o odřeniny ze sumčích zubů nebo o rány způsobenými ostrými ploutvemi či žábrami, není to nic proti riziku, které rybáři hrozí ve vodě. Každý rok se při lovu pomocí noodlingu pár hochů utopí.

Pro většinu vyznavačů této metody ale jde o tradici, které se jejich rodina věnuje již po generaci. Lovu rukama se učí již odmala a hlavně vyráží v sehrané partě, která dokáže sehraně řešit všechny situace.

“Noodling” je povolen pouze v 9 státech USA. V ostatních státech jde o nelegální metodu, které se však s oblibou věnují někteří dobrodruzi z řad pytláků.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.