Španělský sumcař Adriano Marchena si připsal další zajímavý úlovek. Jeho dvou a půl metrová ryba patří k vzácné variantě tzv. mandarínských sumců.
Adriano Marchena je členem Vágner Fishing teamu a jeho mandarínský sumec měřil přes 250 centimetrů. Takto velkých ryb má na kontě již poměrně mnoho. Vzácná varianta sumce v trofejní velikosti je ale stále věc, která stojí za pozornost.
Foto Adrianova úlovku:
Adriano na sebe v minulosti upozornil řadou zajímavých úlovků. Lze zmínit například jeho letošní rekord sumce z Ebra. Rekordní sumec vážil 120 kilogramů, měřil 272 cm a nebyl uloven ani na jedné ze známých přehrad na Ebru, nýbrž přímo na řece. A to dokonce kousek od Adrianovy Zaragozy.
Mandarínský sumec se od běžného sumce velkého odlišuje pouze zbarvením, které může nabývat řady odstínů, od žluté pře bílou a růžovou až po jejich kombinace, například s tmavými fleky.
Mandarínský sumec není albín, zbarvení se liší a ztráta pigmentu není úplná
Většina rybářů dobře zná sumce albíny, kteří často působí jako kuriozita při výlovech a rybáři je nechávají dlouhá leta žít v produkčních rybnících. Od sumců albínů se ale mandarín liší.
Pojmenování “mandarínský sumec” prý pochází z Francie a udává se, že jde o ryby s tzv. leucismem. Díky němuž trpí sumec částečnou ztrátou pigmentu.
Jak se pozná albín od mandarína? Na první pohled to nemusí být v některých případech zřejmé, rozdíl se skrývá v detailu. Proto si albín i mandarín si mohou být na první pohled podobní.
Mandarínský sumec na videu:
Existuje tu však jeden zásadní rozdíl, díky němuž snadno určíte o jakou variantu sumce se jedná.
Mandarín má stejné zbarvení očí jako normální sumec, tedy tmavé. Ztráta pigmentu je u mandarínských sumců totiž jen částečná a na očích se neprojeví.
V případě albínů jsou světle zbarvené také oči sumce. Díky tomu lze obě varianty sumce od sebe rozeznat v případech, kdy je barva sporná. Oba druhy sumců mohou mít například bílé či narůžovělé zbarvení.
Mandarín má ovšem často i již zmíněné tmavé skvrny, podobné jako například kapr koi. Například zde:
Ryba se v průběhu života mění
V kaprařině se již někteří kapři stávají natolik známými, že je rybáři dokáží poznat při opakovaném ulovení nebo i třeba z fotografií ostatních rybářů. Vzhled ryby se zas tak zásadně nemění.
V případě mandarínských sumců je tomu, alespoň v některých případech, jinak. Normální sumci se sumci dokáží přizpůsobovat podmínkám na různých lokalitách, kdy se ryby mezi revíry svým zbarvením liší.
U mandarínů dochází k postupným změnám vzhledu v dlouhodobém měřítku.
“Barevný vzor” jednoho sumce může být za několik let výrazně odlišný. Tuto proměnu lze dobře pozorovat například na některých klubových vodách v Anglii, kde se tito sumci vyskytují. Díky pravidelným úlovkům stejných jedinců mají tamní rybáři velmi podrobnou dokumentaci proměn jejich zbarvení.
Kde se dá chytit mandarínský sumec?
Nejvíce úlovků mandarínských sumců se dá na internetu najít v zemích, kde sumec není paradoxně vůbec původní rybou. Jde například o určité revíry v UK, ačkoliv Británie není zrovna považována za sumcařskou velmoc.
Nejvíce úlovků však pochází ze sumcařských rájů jako je Francie a Španělsko. Jde například o tyto lokality:
- Řeka Ebro a přehrada Mequinenza (Španělsko)
- řeka Segre (Španělsko)
- některá kaprová jezera ve Francii (například Etang De Azat-Chatenet, kde německý rybář loni ulovil banánově žlutého sumce)
- řeky Seina a Rhona ve Francii (dolní úseky)
- jezero Schnackensee v Německu
- jezero Chittenden (UK)
- Crowsheath Fishery (UK)
- Darenth Fishing Complex (UK)
- Hunters Lodge Fishery (UK)
- Pool Hall Fisheries (UK)
Be the first to comment