V minulém týdnu se na pobřeží Dánska odehrála kuriózní nehoda, při níž došlo k úniku 70 tisíc duháků do volného moře.
V dánském jazyce o tom informoval například zpravodajský server nyheder.tv2.dk.
Zdejší brakické vody umožňují chov i přežití těchto sladkovodních ryb. Místní rybáři tak mají doslova pohotovost.
Pstruhy duhové v této zemi totiž příliš často nechytají, na rozdíl od pstruhů mořských, kteří se podél dánského pobřeží vysazují v hojném počtu.
Zároveň jde o ryby ve velmi slušných velikostech. Podle některých zdrojů jde o jedince v délce až kolem 50 centimetrů.
K úniku ryb došlo na západním pobřeží ostrova Zéland, v tzv. Velkém Beltu. Událost okamžitě zaujala zdejší rybářskou komunitu, neboť Dánové jsou v pobřežním rybolovu velmi zdatní a neplánované obří zarybnění je zajímavým zpestřením podzimní sezony.
Sádky se nachází v moři poblíž ostrova Musholm, nedaleko Reersø u Kalundborgu:
Povolenka na pobřežní vody se v Dánsku zařizuje jednoduše na internetu a stojí na rok v přepočtu jen pár stovek. Na ryby se tak na velké pstruhy vydávají i lidé, kteří jinak příliš neloví ale vidina netradičního úlovku jim nedává spát. Podle některých příspěvků na sociálních sítích je na plážích v okolí obce Reersø chvílemi dost narváno.
Vychytat všechny ryby se přitom asi jen tak nepodaří. To potrvá možná až několik měsíců. Pstruzi se totiž mohou rozptýlit na poměrně velké ploše podél pobřeží a je předpoklad, že se pokusí vniknout i do vnitrozemských toků, čehož se trochu obávají zdejší biologové.
Video dánského rybáře z pobřežního lovu pstruhů duhových:
Typický duhák ze sádek alias slepice kropenatá: velká ryba a malé ploutve
Jedná se komerčně odchované ryby, zvyklé přijímat potravu v podobě granulí. Není tak příliš těžké ulovit. Dánští rybáři se chlubí četnými fotografiemi impozantních ryb.
Na nich lze rozpoznat, že jde o typické pstruhy ze sádek vyznačující se například mohutným tělem ovšem s viditelně zakrnělými ploutvemi (hlavně ocasní). Fotografii takové ryby zveřejnil například kodaňský biolog Henrik Carl:
Jak se vydat na ryby do Dánska?
Dánsko je jednou ze zemí, kde je rybolov velmi dostupný široké veřejnosti i turistům. Cesta přes Německo autem je relativně rychlá a lze si ji zkrátit i pomocí trajektu. Při dostatečných zásobách potravin vám nehrozí ani velká útrata v relativně drahém severském státě.
Musíte si ovšem zajistit ubytování, jelikož zde není povoleno volné kempování v přírodě, jako například v sousedním Švédsku.
Rybářský lístek zařídíte online přes oficiální web fisketegn.dk. Zaplatíte jen pár stovek (na rok, dle kurzu dánské koruny to vychází 600 – 700 českých korun. O něco levnější jsou krátkodobé povolenky). Do mailu vám obratem přijde PDF soubor, který stačí mít při kontrole uložený v mobilním telefonu.
S ním můžete rybařit po celém pobřeží, jen je třeba se dopředu na internetu informovat ohledně zakázaných zón. Ty jsou vyhrazené často právě v okolí přístavů či chráněných přírodních rezervací.
Na vnitrozemské vody či jezera je v mnohých případech nutné ještě povolení uživatele revíru, což jsou typicky rybářské kluby v oblasti. Lovit pstruhy na pobřeží ale můžete jen se samotným státním lístkem.
Dánsko je oblíbenou destinací pro lov mořských pstruhů. V pobřežních vodách se zde ale loví také tresky a v určitých místech se chytají také pěkní okouni či velké štiky.
Podobný únik pstruhů se v malém měřítku stává i na našem území
Menší únik ryb ze sádek či rybníka se stává relativně často. Podobný případ úprku lososovitých ryb z farmy ale zaznamenali zhruba před dvaceti lety rybáři také na východočeské Rozkoši. Místní tak měli unikátní příležitost si chytit pár pěkných ryb z komerčního chovu.
Redakci jsou známa jména některých tehdejších šťastlivců, kteří je ulovili. Bohužel v té době ještě nebyly rozšířené fotoaparáty v mobilech a tak se vše traduje jen ústně.
Stalo se to zhruba v letech, kdy se hned vedle odehrával velice slavný pokus s vysazením hlavatek do nedaleké Metuje, kde také měli někteří rybáři štěstí na netradiční úlovek královny podhorských vod v délce přes metr.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář