Způsobů, jak vyjádřit nesouhlas je mnoho. Aktivisté se přivazují ke stromům a elektrárnám, jiní zpívají protestsongy. Rybáři, kteří nesouhlasí s novým rybářským řádem na přehradě Nechranice, zahájí v sobotu 15. října protestní rybolov z plavidel.
Jak jistě víte z četných loňských zpráv, od letošního roku zde platí nové omezení, které zejména zakazuje lov z plavidel po 15. říjnu. Rybářský řád také předepisuje minimální rozměr nástrahy, která musí mít délku alespoň 15 centimetrů.
Části rybářů se to samozřejmě nelíbí a po peticích údajně plánují právě protestní lov z lodí jako formu občanské neposlušnosti. Alespoň to tvrdí zpráva, kterou včera zveřejnil Žatecký deník.
Organizátoři petice se nespokojili s vysvětleními a jednáním ze strany Severočeského územního svazu a hodlají na vodu vyrazit nehledě na zákaz:
„V této souvislosti vyzýváme všechny rybáře k občanské neposlušnosti. V sobotu 15. října se v poledne sejdeme na loďkách na ostrově na Nechranicích, kam rovněž pozveme k jednání i vedení Severočeského územního svazu,“ sdělil pro Žatecký Deník předseda petičního výboru Pavel Aschenbrenner.
Za porušení nových pravidel již letos padaly první tresty:
Svaz chce chránit candáta, rybářům ale vadí, že omezují lov dravců celkově. S peticí však neuspěli.
O záměru změnit pravidla lovu na Nechranicích informoval ČRS již minulý rok. V reakci na to rybáři začali sepisovat petice, které však neměly žádný účinek. Interní stanovy svazu s peticí totiž nijak nepočítají. Změny schválily orgány ÚS a tím to nejspíš končí minimálně do doby, než svaz opět rozhodne jinak.
Patrně v reakci na nesouhlasné diskuze, zveřejnil ÚS v létě poměrně rozsáhlou zprávu, v níž své rozhodnutí obhajuje a argumentuje řadou údajů, včetně názorů vědců. Celkové vyznění zprávy ovšem rybářskou veřejnost příliš neuklidnilo.
Vyjádření odborníků v ní naznačují, že omezení lovu dravců je spíše dlouhodobějšího charakteru a mělo by se naopak ještě zpřísnit. (Původní argumentace v minulém roce mluvila pouze o několika málo letech, kdy bude lov dravců omezen).
Rybáři stojící za peticí si také na sociálních sítích stěžují, že s nimi vedení územního svazu odmítá dostatečně komunikovat (Opět ovšem platí, že stanovy svazu jim nic takového nenařizují).
Řadu argumentů rybáři považují za sporné a co se týče nejvíce akcentované ochrany candáta, považují za velký problém například hromadný únik candátů do pstruhové vody pod hrází, kam údajně mizí značné množství ryb. Tento jev přitom není technicky snadno řešitelný. V tomto světle se jim opatření vůči rybářům zdají minimálně jako přehnaná.
Z pohledu rybáře jde o opravdu citelné omezení, které pocítí hlavně místní vláčkaři. Svazem zmiňovaná nadměrná návštěvnost se po 15. říjnu nejspíše přelije na jiné podobné revíry, jelikož řada lovících na Nechranice dojíždí z větší vzdálenosti a vyrazí prostě jinam. Rozhořčení místních rybářů z Žatecka a Chomutovska tak lze lidsky celkem snadno pochopit.
Podobné omezení s cílem ochrany candáta má v rámci ČRS historicky obdoby pouze na přehradě Lipno, kde však možnost přívlače i lovu z lodi zůstala zachována bez zásadních omezení.
Kompletní zprávu ČRS, kde vysvětluje proč k zavedení opatření došlo, si můžete přečíst zde.
ČRS také plánuje na Nechranicích zavedení účinnějších kontrol. V uplynulém týdnu došlo k vypsání výběrového řízení na člena profesionální rybářské stráže.
Buďte první kdo přidá komentář