Zajímavou zprávu nedávno poskytl Severočeský územní svaz. Revírem s největším počtem přisvojených kusů kapra obecného se v minulém roce stala vodní nádrž Nechranice.
Úlovkové lístky ukázaly, že si rybáři z Nechranic loni odnesli celkem 28 800 kaprů, kteří v součtu vážili 62 tun a 700 kilogramů k tomu. ČRS k tomu podotýká, že lov byl navíc ztížen vysokou hladinou v nádrži, jež snížila počet vhodných míst k lovu. V letošním roce se očekává ještě lepší úlovek než loni.
Nechranice se již delší dobu dostávají do hledáčku rybářů všech vyznání. Kromě kaprolovců sem zavítají nejčastěji milovníci dravců, neboť má přehrada pověst kvalitně zarybněné dravcové vody.
Nápor lovících ale narazil na obavy z přelovení zejména candáta, což vyústilo v omezení přívlače na Nechranicích následujícími pravidly:
- Minimální velikost nástrahy na dravce 15 cm (to asi nepotěší vyznavače UL přívlače)
- Zákaz lovu z lodi v podzimním období
Více v tomto článku
V posledních letech také někteří funkcionáři přiznávali, že RS má omezené možnosti provádět kontroly na tak rozsáhlé vodní ploše. Nejspíše i proto se územní svaz na nedávné konferenci rozhodl, že na Nechranicích a přilehlých revírech v blízké budoucnosti zavede profesionální RS:
Severočeský územní svaz zarybňuje nad rámec plánů a nejen kapra
Že je české hospodaření na revírech založeno hlavně na kaprovi, to není žádná novinka. Kaprařina je nesmírně populární. Rybářská veřejnost si ale žádá taky trochu něco jiného a svazy na tuto poptávku slyší, i když se věci mění velmi pomalu a kapr nadále hraje prim.
Severočeský územní svaz hospodaří na poměrně velké ploše revírů zahrnujících prakticky celý sever Čech od Jizerských hor až po Podkrušnohoří. Z toho vyplývá poměrně pestrý rozptyl typu vod od horských pstruhovek po nížinné Labe až velké nádrže typu Nechranic.
Celkem do revírů loni šlo 280 tisíc kusů kapra. Jde o počty výrazně nad rámec povinných plánů a zhruba 7 procent z tohoto množství si svaz odchová sám. Zbytek pochází z jiných zdrojů, přičemž násadu kapra není problém zakoupit i ve větším množství.
Bude zajímavé sledovat vývoj zarybňování v dalších letech. Dle informací z více územních svazů se totiž všeobecné zvyšování nákladů promítá i do ceny ryb a rostou náklady například na rozvoz násady po revírech.
Jde o tisíce ujetých kilometrů ročně což se při rostoucích cenách benzínu musí zákonitě projevit. Máme řadu neoficiálních signálů z celé ČR, že v příštím roce může dojít k určitému zdražení povolenek nad rámec běžných zvyklostí, řekněme.
Vysazování pstruhů a dravých ryb
Podívejme se ale i na pozitivní zprávy. V Severních Čechách vysazují poměrně intenzivně i lososovité ryby a dravce. Zajímavým bodem je například Siven americký, který se v tomto ÚS těší dlouhodobé popularitě.
Vysazují jej například do vod v Jizerských horách, kde jiné ryby trpí nevhodným pH. Dále se mohou Severočeši pochlubit překročením plánu u candáta, jehož odchov patří k těm náročnějším. Nezapomínají ani na štiku, sumce a také okouna jehož stavy povážlivě klesly během poslední dekády.
Zdroj: Prezentace úlovků ČRS
Buďte první kdo přidá komentář