TOP 5: nejlepší nástrahy na okouny

Nejlepší nástrahy na okouny jsou také woblery

Okoun je černý kůň českého vláčení. Není příliš velký. Kusy nad třicet centimetrů jsou ale náročný a vychytralý soupeř, které ocení každý vláčkař. Nejlepší nástrahy na okouny vám ukážeme v následujícím článku.

Jaký segment přívlače je okouní vláčka?

Pro cílený lov okounů je dostačující vybavení pro ultralehkou nebo lehkou přívlač. Pruty s větší gramáží než 25 gramů mají smysl jen na revírech, kde „hrozí“ častý úlovek větších dravců (typicky štika).

Je potřeba pro lov okounů použít návazec?

Technicky vzato ne. Okoun nemá žádné zuby. Vzhledem k riziku úlovku štiky je ale při použití víceháčkových nástrah vhodné použít například jemné wolframové lanko, které neruší chod menších nástrah a odolá zubům.

Stejně tak je vhodné doplnit šňůru trochou vlasce nebo tenkého fluorocarbonu. To se hodí při lovu u dna na gumy v místech s ostrými kameny, kde se šňůra velice snadno naruší (například při vázce).

Nejlepší nástrahy na okouny je těžké určit, pokaždé funguje něco jiného

Vskutku, nejlepší nástrahy na okouny má každý trochu jiné. Přesto můžeme vydělit několik úspěšných „kandidátů“ na univerzálně úspěšné.

Náš žebříček:

  1. Gumové nástrahy
  2. Rotační třpytky
  3. Woblery
  4. Streamery a jigstreamery
  5. Plandavky

Gumové nástrahy na okyše

Okoun svoji kořist v podstatě slupne. Pro tyhle účely jsou gumové nástrahy jedna z nejlepších možností. Měkké ocásky velice dobře imitují vodní živočichy a okoun je zhltne bez váhání.

Nejlepší nástrahy na okouny dle našeho redakčního výběru jsou rippery (kopyta). V létě nejraději menších velikostí a v přírodních barvách, které dokonale imitují všudypřítomný potěr. Velikost kolem 5 centimetrů patří mezi ty nejúčinnější.

Koláž našich oblíbených barviček:

S příchodem podzimu lze použít větší velikosti až do 15 centimetrů.

Rotační třpytky

Nejlepší nástrahy na okouny jsou rotačky
Naše oblíbené FBF rotačky

Stará dávná klasika, která okouny naprosto fascinuje. Rotačky stříbrné, zlaté i jiné jsou na okouna top nástraha. Zejména v čase jejich aktivního lovu drobných ryb na mělčinách podél břehů. V takové chvíli nemají rotačky konkurenci. Nemusíte s nimi navíc nic zvláštního dělat. Rovnoměrné vedení úplně stačí.

Dobré však často bývá umět rotačku táhnout těsně nade dnem nebo překážkami.

Woblery a okoun

Jsou rybáři, kteří za nejlepší nástrahy na okouny považují woblery. Specialisté často loví na větší modely, někdy i dvojdílné v délkách téměř deset centimetrů.

Standardní délka na okouna je však menší. Během ultralehké přívlače se používají často velmi krátké woblery, které na okouny fungují skvělým způsobem.

Plovoucí wobler nám navíc výrazně rozšiřuje možnosti. Dá se s nimi opatrně vláčet nad potopenými stromy a větvemi, kde okounů bývá požehnaně.

Lov okouna na hladině
Hladinové woblery na štiky jsou často nejlepší nástrahy na okouny
Popper je okouní klasika

Pokud mluvíme o woblerech, tak nesmíme opomenout ani hladinové nástrahy aka poppery. Okouní popovačka je skoro samostatná disciplína, která ve správný čas bývá neuvěřitelně účinná.

Lov okouna na hladinový wobler můžeme provozovat až skoro do zimy. Strategie je velice snadná. Stačí používat klasická „popnutí“, tedy krátká zatažení za šňůru při nichž wobler vydá patřičný zvuk. Více není potřeba a funguje to nádherně.

Streamery a jigstreamery

Streamer patří do oboru muškaření. S muškařským prutem se dá okounů nachytat habaděj. Jako vláčkaři máme v podstatě dvě možnosti:

  • Použít klasický streamer a přidat zátěž – s čeburaškou to jde snadno
  • Použít jigstreamer

Jigstreamer není nic jiného než streamer navázaný na jigové hlavě. Dají se poměrně snadno koupit (v Česku dokonce existuje specializovaný výrobce – jigstreamer.cz).

Případně si je můžete vázat úplně sami. Oproti vázání složitých vzorů mušek je jigstreamer poměrně jednoduchý. Ze začátku je spíše těžší trefit správné materiály a jejich kombinace.

Jigstreamery jsou výbornou nástrahou pro lov candáta a patří také mezi nejlepší nástrahy na okouny
Žádná velká krása ale svoji rybu si najdou. Bere je dobře i candát

Domácí výroba vám dá samozřejmě velké možnosti. Možná nebudou vaše streamery tak hezké jako z obchodu, zato hodně ušetříte. Náklady z velké části tvoří jen hlavička a při použití syntetických materiálů na tvorbu těla je útrata na jednu nástrahu nízká. Něco jiného je peří. Kvalitní dlouhá pera (například srpky z kohouta) levná nejsou. Výhodu v tomto mají majitelé domácích kurníků:)

Lov na jigstreamery ještě není úplně okoukaný. Stalo se mi loni, že jsem jej pustil u břehu mezi pramicemi pod prut, abych se podíval, jak se vlní a okamžitě u něj byla štička. Potvora to nevzala ale bylo vidět, že nástraha ji zaujala. Pohyb vláken ve vodě je opravdu podmanivý.

Problém může být trochu pro začátečníky. Sám o sobě jigstreamer nevytváří výrazné vibrace, proto je potřeba jej oživit. Při rovnoměrném tažení se sice trochu hýbe, dokonce i při pauze na dně jeho vlákna trochu vlají jelikož voda nikdy úplně nestojí. Přesto to chce trochu oživit.

Na štiky se často osvědčuje cukání podobné twitchingu. Na candáty a okouny ale dávám přednost plavnému pohybu. Toho se dá docílit například lehkým pohupováním špičky prutu během navíjení.

Jaké jsou vaše oblíbené nástrahy na okouny? Nebo jsme úplně mimo a máte pocit, že jsme něco zapomněli? Pište do komentářů:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.