7 krátkých tipů, které z vás možná udělají lepšího kapraře

Kapr na feeder

Lov kaprů je skoro diagnózou. V některých zemích se šíří jako pandemie a k nim patříme i my. Kaprařina může být vzrušujícím zájmem pro rybáře všech úrovní dovedností od začínajících, mladých rybářů až po ostřílené profíky všech rybářských firem. I přes enormní populace slušných kaprů po celé republice ale vyžaduje jejich lov trochu znalostí a strategický přístup. V tomto článku se podělíme o sedm krátkých, ale účinných tipů, které vám mohou okamžitě pomoci zlepšit vaši úspěšnost při lovu kaprů. Žádný tip samozřejmě není samospásný a automaticky nepomůže chytit vytouženou dvacku. Mohou vás ale navést na trochu jinou cestu kaprařiny a jak známo, drobná změnit může při rybaření hrát obrovskou roli.

Vybírejte správné místo a přemýšlejte na tím, kde by bylo dobré chytat

Najít správné místo na rybolov je klíčové při lovu kaprů a nemyslíme tím žebrat o konkrétní fleky na skupinách. Šikovný kaprař si dobré místo dokáže čase natipovat sám. Hledejte oblasti s podvodními prvky, jako jsou oblázkové břehy, rákosiny nebo na některých revírech také potopené stromy, protože to jsou často oblíbená místa nejen kaprů. Navíc si dejte pozor na hloubku a teplotu vody, protože toto může být klíčové. Ne vždy jsou kapři u dna, naopak mohou být na hloubce ale vysoko ve sloupci.

Používejte kvalitní ale jednoduché nástrahy a návnady

Investovat do kvalitních nástrah může výrazně zvýšit vaše šance přilákat kapry. Neznamená to však, že musíte kupovat to nejdražší. Mnohdy je obyčejná kukuřice stejně dobrou volbou jako drahé boilies. 

Pokud jde o ony kuličky, tak se nebojte experimentovat a zkoušet jiné věci než chytají ostatní. Vyzkoušejte různé příchutě a velikosti, abyste zjistili, co nejlépe funguje na vašem místě. Příprava vlastních domácích nástrah může být také cenově efektivní a odměňující možností. Výhodou také bývá pokud máte možnost nějaké místo krmit.

zrnko kukuřice je skvělá nástraha

Nepoužívejte za každou cenu zbytečně komplikované montáže

Dobře prezentovaná montáž je nezbytná pro úspěšný lov i zdolání ryby. Při lovu kaprů se dnes užívá přehršel různých montáží. Některé obsahují poměrně velké množství prvků a bižuterie a při správném použití mohou být velmi efektivní. Na druhou stranu, pokud nemáte vázání nebo použití konkrétní montáže zmáknuté nebo nerozumíte tomu, jak v daných podmínkách funguje, je možná lepší se na složitosti vykašlat. Mnozí významní čeští kapraři chytají často na naprosto jednoduché montáže a návazce.

Lov kaprů v květnu aboilies

Využijte možnosti PVA materiálu

Sáčky, punčochy a další výrobky z PVA (polyvinylalkoholu) jsou vynikajícím doplňkem vašeho arzenálu při lovu kaprů a zakrmování. Tyto rozpustné výrobky lze naplnit peletami, boiliesem nebo jinými složkami krmení, čímž zlepšíte účinnost prezentace vaší nástrahy. PVA se ve vodě rozpustí a uvolní obsah blízko vaší nástrahy, vytvářející vysoce atraktivní oblast krmení pro kapry.

PVA se snadno používá a umožní vám v malém množství krmit bez nutnosti zavážet, krmit raketou či pomocí zavážecí loďky. Pro krátké výpravy vám použití PVA umožní nechat spoustu další výbavy doma a budete se tak v klidu moct soustředit na lov nebo vychutnávat okolní přírodu.

Buďte ticho a nedělejte nepořádek kolem vody

O rybách je známo, že jsou opatrní a snadno se vyplaší. Udržujte hluk na minimum, jelikož na spoustě malých vod o vás kapři mohou vědět na větší vzdálenost. Pro všeobecné blaho pak udržujte u vody pořádek a nedělejte rybářům špatnou image, která se pak obrací v náš neprospěch a zákazy omezující možnost pobytu u vody na více dní

Vezměte v úvahu počasí a denní či roční dobu

Věnujte pozornost počasí a ročnímu období při výjezdech na kapry. Většina ryb během aktuálního léta bývá aktivnější při svítání a soumraku. Dále například zatažené dny a mírný vítr mohou zvýšit vaše šance na úspěch v letním horku, protože vytvářejí příznivé podmínky pro kapry, aby projevili trochu větší aktivitu. Obecně byste měli umět říct, kam se ryby za daného období, počasí či stavu vody v řece či nádrži stěhují. Vhodné místo je minimálně půlka úspěchu.

Léto na Labi

Šetrně zacházejte s rybami

Zacházejte s kapry opatrně, abyste minimalizovali stres a možné zranění. Nefoťte je moc dlouho Použijte měkkou rybářskou podložku nebo kolébku pro odháčkování. Navlhčete si ruce před manipulací s rybou, abyste ochránili její slizový povlak. Vždy rybu jemně vracejte do vody a opatrně podporujte její váhu, dokud sama neodplave. Pěkná ryba se také samozřejmě vrací vždy tam, kde jsme ji chytili, nikoliv do soukromáku.

Aplikací těchto krátkých, ale účinných tipů můžete trochu zvýšit své šance na úspěch při lovu kaprů a také stát trochu lepším rybářem ve smyslu osobnostním. 

Nezapomeňte, že trpělivost, pozornost k detailům a strategický přístup jsou klíčové prvky pro dosažení konzistentních výsledků. Takže hlavní fígl je stejně v tom vše dostat pod kůži a trávit u vody co nejvíc času, co vám vaše osobní zázemí dovolí. 

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.