5 způsobů jak nechytat na soukromáku

Před lety jsem se zařekl, že na duhákodrom nebudu jezdit. Nic proti tomu, jen mě lov těch vysazených „slepic kropenatých“ nějako přestal bavit.

Jenže odříkaného chleba největší krajíc. Od loňska jsem tam byl několikrát a po pár letech pauzy to nebylo špatné. Neustálá přítomnost majitele a přísná pravidla celkem kultivují prostředí, což tedy nemění nic na tom chytání v podstatě na sádkách. Jednou za čas to ale není špatné si na soukromák zajet.

Občas tam jsou vidět velmi zajímavé situace. Část mají na svědomí náhodní „rybáři“, kteří jinak neloví a sem jezdí kvůli možnosti lovit levně bez lístku, část nešvarů provozují i relativně ostřílení borci. Pojďme se podívat čemu se, dle mého názoru, vyhnout.

Nevhodný výběr prutu

Velmi zřídka u privátní vody potkáte člověka, který nechytá s moderním vláčákem nebo muškařským prutem. Přesto takové případy existují. Užít si přívlač s letitým sklolaminátem – teleskopem je za hranicí mojí představivosti. Vrhací zátěž kolem 80 gramů a poctivá štičí plandavka s narychlo sundaným trojháčkem je už jen trešinka na dortu. Výhodu tohle vybavení má jednu jedinou, dá se s tím většina rybníků přehodit z jednoho břehu na druhý.

Horší zlo ale vidím u borců, kteří jdou cestou těch nejslabších UL proutků. Na revíru, kde se běžně tahá duhák přes půl metru je doba zdolávání těchto ryb příšerně dlouhá.

Vedení nástrahy příliš rychle

Pstruh je sice ryba divoká i když je umělá jako na soukromáku ale tohle je většinou už moc. Noví adepti přívlače to s tím aktivním vedením nástrahy někdy chápou doslova.

Pro zkušené lovce je šíleně rychlé navíjení nástrahy tak, že jede jako blesk na hladině, pouze jeden ze způsobů lovu, který nepoužijí příliš často. Na pstruhy fungují častěji poněkud mírumilovnější způsoby práce s nástrahou. Pokud jste úplný začátečník a nemáte vůbec tušení co dělat, zkuste překonat stud a zeptejte se ostatních jak na to.

Zásek silou

Věřte nevěřte, stačí jen pohnout zápěstím a háček pevně sedí. Škubat s prutem není potřeba. Mimochodem, kdysi jsem četl, že u některých osob je enormní síla záseku výrazem nevyrovnaného psychického stavu.

Chlubení se drahým prutem/extrémně účinnou nástrahou z Aliexpressu

Většinu okolních rybářů nezajímá kolik stála vaše výbava. Nebo alespoň neočekávají tuto informaci hned na potkání.

Stejně tak není vhodné se chlubit tou jedinou správnou třpytkou, kterou máte jen vy. Na co to bralo před týdnem nemusí brát dnes. Zákon schválnosti navíc funguje dokonale a velebená nástraha zůstane viset na dně i na naprosto čisté pískovně bez vázek.

Poličský duhák

Neschopnost podebrat rybu

Tento jev se dá směle zařadit do oblasti komediálních vystoupení. Když už se vám podaří rybu chytit a zdolat, tak je dobré umět i podebrat. Všeobecně známé pravidlo praví, že podběrák stojí na místě a prutem rybu navádíme na něj. Opačně to nefunguje.

Tady není ale zdaleka nejhorší ta nezkušenost začínajícího rybáře jako spíš situace, kdy se vám tento soused odhodlá jít pomoct s velkou rybou. Zabránit takovému šoumenovi aby trénoval podebírání na vašem největším úlovku dne je oříšek, zvláště když máte plné ruce práce.

Závěrem

Doufám, že si toto nikdo nevzal příliš osobně. Přece jen každý nějak začínal a žádný učený z nebe zatím nespadl. Některým rybářům ale ani praxe nepomůže, takže bych vám chtěl popřát příjemné lovy a co nejméně lumenů okolo vás!

Přečtěte si také naše další články o lovu duháků!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.