5 tipů, jak na lov kaprů v květnu

lov kaprů v květnu
Ilustrační foto Redakce

Nastal čas na kraťasy. Rána bývají ještě studená ale teplé dny značí, že se naše vody definitivně probraly. Lov kaprů v květnu dává naděje na dobré úspěchy, dají se chytat velké ryby i mít hodně záběrů od menších kaprů.

Celý květnový zázrak se zakládá na tom, že se ohřeje voda. Naše říční síť je z velké části na jaře ovlivněná průtokem studené vody z pramenných oblastí, které se nachází na horách. Týká se to například i Labe, jehož vodní režim je tímto ovlivněn poměrně daleko do vnitrozemí.

Pokud na horách nezačnou deště, tak se navíc i sníží průtok, oteplí se voda ještě víc a chytání bude celkově příjemnější než v jarním průtoku nesoucím často i spoustu nečistot a travin, které se chytají na vlasec. Na rybnících a některých přehradách je ale jaro již znát dávno, někde více, někde méně. Lov kaprů v květnu ale neznamená, že automaticky nachytáte. Ryby se sice hodně rozpohybují a začnou mít velký hlad. Na jejich lov je však nutné býti řádně připraven. Navíc se blíží tření, při němž mohou chuť zase trochu ztratit a navíc není jejich lov v této době úplně správná věc.

Lov kaprů v květnu aboilies
Foto: Redakce

Zejména ještě v první polovině května není ve vodě moc potravy a ryby našimi nástrahami určitě nepohrdnou. S čím na ně jít?

Nástrahy pro lov kaprů v květnu

Tady je těžké říct, co platí paušálně. Ono to je těžké i jinak ale v květnu zvlášť. Můžeme se ale odpíchnout opět od teploty vody. Teplá květnová voda už značí příklon k masovým a rybím příchutím. Víc k tomu asi nemusím dodávat, snad jen, že už určitě je čas přejít na větší koule než v brzkém jaře. Zatímco v březnu i dubnu můžete mít větší úspěchy na malé 12 mm boilies, na jaře to může brát lépe na cokoliv v rozmezí 16 – 24 mm. Neplatí to ale vždy.

Hledejte vhodná místa – sledujte hloubku a vítr

Při výběru místa na stojatých vodách vám pomůže znalost hloubky. Jaro je čas krmení kaprů na mělčích a tudíž prohřátějších plochách. Není radno to zkoušet na hlubokých úsecích přehrad, pokud kapři o kilometr dál luxují úživnou mělčinu. Tento jev se s postupem oteplování často ještě zintenzivňuje.

K prozkoumání neznámé lokality vám pomůže echolot nebo vyzvídání u znalejších místních borců. Kapra lze ale touto dobou často jednoduše spatřit u hladiny. Paradoxně ale mnohdy je vidět u hladiny i na těch nejhlubších místech.

To jsou většinou hráze přehrad, kde je hloubka největší a z jejichž koruny můžete kapry pozorovat za hezkého počasí a jsou mezi nimi i pěkné kusy. Člověka to pak úplně svádí zkusit někde poblíž ZIg Rig. Možná se tam ale kapři ukazují hlavně proto, že je tam klid. Sto metrů od hrází se chytat nesmí.

Osobně si raději najdu vhodnou mělčinu. Mám zkušenost, že v tuto dobu je takové místo absolutně nejlepší. 

Odkud vane vítr?

Dalším pomocníkem výběru místa je vítr. Návětrná strana bývá vždy lepší, ještě navíc pokud vítr nafoukává vody do zálivu nebo zátočiny na přehradě. Vlny hnou s vodou, promíchají ji a ryby to ještě více nakopne k hodování.

Vítr hraje obrovskou roli zejména na velkých přehradách. Promíchání vody větrem z vrchu může naprosto rozhodit poměry v nádrži. Teoreticky se pak kapr může shlukovat na nečekaných místech jako jsou třeba větší hloubky, když se do nich vlivem zvíření hladiny dostane teplejší voda. 

Někteří kapraři při lovu průběžně měří teplotu v různých hloubkách a díky tomu získávají velmi zajímavé znalosti o tom, co má vliv na ryby v jednotlivých revírech.

Dodám ještě, že není vítr jako vítr. Nepříjemná věc je silný severák, tohle když na jaře začne tak je na břehu děsná zima a pod vodou není situace lepší. Pořád ještě ryby negativně reaugují na prudká ochlazení. Vlahý vítr ze západu, nebo teplý jižák je ale něco jiného, to braní opravdu psí prospívá.

Sledujte proto předpověď než vyrazíte na ryby.

Na jaře je čas pořádně zakrmit

S květnem určitě končí šetření na krmení. Na kapry již jezdíme hlavně na místa, kde víme, že touto dobou hýří bujará aktivita. To znamená, že je slušnost kapry pořádně pohostit. Za den do vody pár kilo boilies zahučí.

lov kaprů v květnu
Koulí není nikdy dost. Foto: redakce

Jako minimum bych bral alespoň 2 kilogramy krmného boilies pokud jste na větším revíru. Na malé vodě stačí daleko méně. Na nádržích typu Nových Mlýnů, Rozkoše nebo Lipna můžete samozřejmě krmit daleko víc a pořád to nebude dost. Tam kolikrát záleží co vám to rozpočet dovolí. 

Na malých nádržích zase tolik krmit nemusíte. Můj názor je takový, že nemá cenu moc kupovat vyloženě levné boilies a radši zakrmím menším množstvím kvalitního. Pokud ale jde o větší množství krmení a řeším peníze, což asi každý, tak volím méně boilies a zbytek doháním partiklem.

zrnko kukuřice
Lov kaprů v květnu umožňuje krmit také větším množstvím partiklu Foto: Redakce

Domácí výroba partiklu je levnější a máte jistotu, že kaprům neházíte žádnou chemii. Za den krmím cca 2 -3 kila partiklového mixu. Když to bere hodně, tak i víc. Partikl můžete mít v podstatě za pár korun a taky to někteří do vody sypou hlava nehlava. Ryby jsou na to ale dobře zvyklé a funguje to.

Délka náhozu hraje roli na velkých vodních plochách

Pokud mohu, raději si najdu nějakou hranu nebo zlom i když je blíže břehu, Na údolních nádržích se typicky nabízí hrany starých koryt nebo možná raději špice na rozhraní zátok a členitého pobřeží.

Rozsáhlejší vodní plocha bez výrazných změn na dně je trochu komplikovanější. Navíc když je o víkendu doslova zasíťovaná montážemi. Tady se vyplatí mít možnost montáže vyvézt nebo dohodit za obvyklou vzdálenost, kde rybáři chytají. Ryby mají rády klid a dál od břehu bude lepší šance něco ulovit.

České rybníky s kapry nad 30 kg
Na větších vodních plochách hraje roli délka náhozu i vítr. Foto: Redakce

Buď stalker a následuj ryby

Za tramvají ani za ženskou se neběhá. Dost lidí žije v přesvědčení, že se neběhá ani za kaprem, ale běhá. Sám s tím mám trochu problém, na ryby už bereme tolik krámů, že jakékoliv stěhování je spíš noční můra. 

Několikrát se nám ale vyplatilo koukat na vodu kolem a posunout se třeba jen o pár set metrů bokem. Kapři například rádi skáčou a většinou to znamená, že se na takovém místě zároveň i krmí. Když je se záběry ouvej a kus od vás to viditelně žije, je lepší změnit lokaci a chytit aspoň nějaké menší ryby.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.