V dnešní přehršli nástrah se trochu zapomíná na ty levnější možnosti, které nám umožňují chytat ryby skoro zadarmo.
K laciným nástrahám se řadí také obyčejné české pečivo, jenž rybám chutná stejně dobře, jako lidem. Jeho pořizovací cena se oproti komerčním nástrahám pohybuje extrémně nízko a naříklad jediná houska vydrží spolehlivě na celý den, ne-li výrazně déle.
Různé druhy pečiva navíc umožňují různé způsoby nastražení. Jaké máme například varianty?
- Pařené a lisované bílé pečivo (houska, rohlík, toastový chléb)
- Střídka z chleba a bílého pečiva (bez nutnosti předchozí přípravy)
- Kousek chleba s kůrkou (lov na hladině – tzv. mlaskačka)
- Rozmixované pečivo do krmítka
Pařená houska nebo rohlík
Tato úprava pečiva náležela vždy k těm naprosto zásadním. Nahřátý rohlík nebo houska se slisuje a nakrájí na malé kousky.
Dnešní doba přípravu této nástrahy ještě více usnadňuje. Místo napaření nad hrncem vám stačí půl minuta v pytlíku vloženém do mikrovlnky.
Lisování možné provádět dvěma prkénky na krájení také nezabere mnoho času.
Pařené pečivo má velké výhody. Především je to jistá odolnost na háčku nebo i pod háčkem na vlasu.
Podle intenzity slisování se pečivo ve vodě lehce nafoukne a moderními slovy řečeno, pracuje ve vodě.
Je ale dosti odolné a lze s ním dobře nahazovat. Na háčku drží spolehlivěji než spousta komerčních měkkých nástrah.
A je možné jej boosterovat či namáčet do různých příchutí, včetně čistě kuchyňských ingrediencí.
Samo o sobě je pečivo voňavé ale ochotně nasákne nejrůznější aromata.
Užmoulaná střídka z chleba nebo bílého pečiva
Tato varianta nastražení pečiva je naprosto nejjednodušší. Není k ní nutná žádná příprava ani nástroj. Stačí ruce.
Koupíte si v obchodě housku nebo ulomíte kus chleba či dokonce bagety (u bagety ovšem pozor na čerstvost, střídka zde rychleji tvrdne).
V každém případě je vhodné čerstvější pečivo jehož střídka je stále dostatečně vláčná a po zmáčknutí lepivá. I když hlavně supermarketové rohlíky vydrží gumové celou věčnost, je lepší nebrat pečivo starší více jak 2-3 dny. Rybám chutná vše, výdrž na háčku je se starým pečivem horší.
Jak střídku na háček nastražit? Naprosto jednoduše. Rukou užmouláte kuličku a můžete okamžitě chytat.
Nebezpečí také hrozí přímo na rybách, kdy vám může kousek pečiva oschnout, čímž se stává nepoužitelným. Nástrahu proto chráníme před sluncem, nejlépe v igelitovém sáčku a ve stínu či v batohu.
Kousek chleba s kůrkou na lov z hladiny
Lov kaprů na mlaskačku patří ke klasickým metodám, které s oblibou čas od času zkouší i drsní kaprolovci.
Způsob tento je v zásadě hlavně letní nebo použitelný ve dnech, kdy je teplo a kapři u hladiny.
Kousek chleba se střídkou i kůrkou zároveň zhltne kapr přímo před vašimi zraky, což z tohoto lovu činí pěkný zážitek. Sekat je však nutné s drobným zpožděním, jinak se zásek obyčejně nepovede a sousto rybě zmizí z dosahu dřív než jej polkne.
Od věci vůbec není kousky chleba na hladině také přikrmovat, pozor však na přilákání vodního ptactva, což je problém. Hladový pták může nakonec sezobnout všechna sousta, včetně toho okovaného háčkem.
Pro zajímavost doplním, že mlaskačka má dokonce i svoji muškařskou variantu, kdy se cíleně loví kapři muškařským náčiním. Muška ale nenapodobuje hmyz nýbrž právě kousek chleba.
Toastový chleba do krmítek
Toastový chleba je také zajímavým artiklem. Lze jej použít pro paření, ačkoliv klasická houska nebo rohlík mají správnější gumovitě pórovitou konzistenci, bych řekl.
Toastový chleba můžete využít do krmítek jako součást směsi. Někde na YouTube jsem viděl video, kde rybář doporučil chléb rozmixovat na jemno a obalit jím směs v krmítku, čímž se ve vodě vytvoří lehký oblak lákající ryby.
Další variantou je chléb trochu rozmočit a ve směsi rozmíchat. Pozor ovšem na převlhčení a je vhodné celou záležitost prosít sítem.
Podobně je možné zužitkovat také obyčejný starý chleba. Dříve jsme takto nastavovali kukuřičný šrot a ryby na takový mix reagovaly pozitivně.
Výhodou toastového chleba je také jeho dlouhodobé skladování, kdy v lednici vydrží velmi dlouho a je tak rybářovi okamžitě k dispozici, kdykoliv si vzpomene a když zrovna čerstvé pečivo doma není. Ušetříte tak cestu nebo zbytečnou zastávku v obchodě po cestě na ryby.
Rohlíkové boilies
Pro úplnost se samozřejmě sluší dodat, že existuje věc jménem rohlíkové boilies. Jedná se vlastně o pařený rohlík nebo housku.
Rozdíl spočívá v úpravě pro větší odolnost. Nejčastěji se přidává příchuť a následně se suší. S oblibou se pro jeho výrobu používají speciální kleště, které z lisovaného pečiva vycvaknou kuličku. Ta se po úpravě aromatem nebo třeba i barvivem nechá schnout a tím vytvrdit. Možné je sušit například na šňůrce ale i jen tak.
Někdy lze sušením dosáhnout nebývalé tvrdosti, která však ve vodě nevydrží stejně dlouho jako v případě klasického boilies. Jako nástraha je ovšem rohlíkáč osvědčená věc a kdo rád, experimentuje, má zde široké pole působnosti. A to aniž by se pouštěl do větších akcí s výrobou klasického boilies.
A samozřejmě lze rohlíkové boilies také koupit. Cena je samozřejmě daleko vyšší než u domácí výroba, v rámci cenovek rybářských nástrah jde ale o jednu z nejlevnějších věcí. Krabička obyčejně stojí něco málo pod stovku.
Čtěte také:
Be the first to comment