Zkuste hledat kapry zrakem, pomůžou vám polarizačky

kapr na hladině

Na kapra můžete jít milionem taktik. Přes léto si na menších vodách můžete ryby snadno najít zrakem. Takové chytání je zábavné a velice akční.

Stalking či šoulačka je typicky letní záležitost. Stačí k tmu lehká výbava, pár hodin času a můžete vyrazit. Hodit se vám budou i tzv. polarizačky

Co jsou polarizované sluneční brýle?

Polarizovaný sluneční brýle jsou brýle se speciálním povlakem na sklech. Tenhle povlak snižuje odlesky filtrováním horizontálních světelných vln, který se odrážejí od povrchů jako je voda (ideální pro rybaření!). Díky tomu máte jasnější a pohodlnější pohled, míň si namáháte oči a líp vnímáte kontrasty.

Polarizačky dobře znají muškaři a pstruhaři. Využít se dají ale při lovu kaprů.

Giants fishing polariza?n� br�le polarized glasses luxury

Proč jsou polarizované brýle užitečné při lovu kaprů ?

Při hledání kaprů budete často zírat na hladinu vody. Sluneční odlesky můžou vytvářet oslnění, které ztěžuje vidět, co se děje pod hladinou. Polarizovaný brýle odleskům brání, což vám umožní vidět jasněji a snadnějci spatřit kapry, jak plavou pod hladinou či ve vodním sloupci.

Kapry může být fakt těžký ve vodě najít. Například když chybí přímý sluneční prosvit do vody a hladina se leskne.

Polarizovaný brýle vám umožní vidět přes zrcadlení na hladině a kapry snadněji najít.

Ochrana očí

Lov ryb často znamená dlouhý hodiny na slunci, což je dovedené do extrému tím, jk koukáme na vodní hladinu. Slunce na nás šajní vlastně dvakrát, jednou napřímo, podruhé odrazem od hladiny. To je slušná vypalovačka.

UV záření může poškodit vaše oči a způsobit dlouhodobý problémy, jako jsou šedý zákaly. Polarizovaný brýle chrání před škodlivým UV zářením, snižujou riziko poškození očí a únavy.

Polarizačky vám možní snadněji vidět ryby, což může zvýšit vaše šance na jejich ulovení. Taky snižujou namáhání očí a únavu, což usnadňuje soustředění na rybaření po delší dobu.

Lov kaprů a jejich hledání v letních měsících

Aktivní lov kaprů během teplých měsíců je parádní způsob, jak strávit čas na vodě.

Lov na oči posouvá tenhle zážitek na úplně jiný level. Vidět, jak pětikilový kapr přijede a sebere vaši návnadu, to je k nezaplacení. Konec jara a začátek léta jsou nejlepší období pro tenhle způsob lovu. Tady je pár tipů, jak na to:

Kam na ně vyrazit

Nejlepší jsou mělké vody, což může být i mělčí zátoka na přehradě. Průzračnost vody je taky fakt důležitá ale kapry můžete zrakem najít i na bahnitém rybníku, pokud jsou u hladiny.

Kapr kouše celý den, takže využijte dobrý světelný podmínky, kdy je vidět do vody. Pokud dokážete ryby lokalizovat, tak máte šanci na záběr i v poledním parnu.

Nevyplašte si ryby při nahazování

Je to o umění správně nahodit. Příliš blízko a vyplašíte i nejaktivnější ryby. Příliš daleko a ryba ji nenajde . Nahazujte návnadu tak, aby byla kousek před rybou, v její přímý linii vidění. Nechte ji tam asi minutu. Pokud se ryba nezačne o nástrahu zajímat, dlouho nečekejte a zkuste to jinak. Tenhle způsob rybaření nevyžaduje moc trpělivosti, když to děláte správně.

Vyberte správnou návnadu

Správná návnada je klíč. KOlikrát stačí jen pečivot. Kapra pomocí zraku loví dokonce i muškaři, kteří si vážou mušku jako kus chleba kterým kolem zakrmí.

Vyzkoušený je chleba na mlaskačku z hladiny, na mělké vodě ale vůbec neplatí, že při hledání kaprů zrakem musíte chytat z hladiny. Pokud je malá hloubka, klidně zkuste položenou. Rozpustné boilies, pelety nebo kukuřice jsou klasika.

Trochu statičtější ale velmi úspěšný je Zig Rig.

Nenápadnost a tichost je základ

Pamatujte, že když vidíte rybu, ona vidí vás. Nechoďte blíž, než je potřeba k správnýmu náhozu. Kapři jsou kupodivu dost vnímaví na okolí, takže je nenechte se vyplašit. Prostě z vás musí být opravdový tichý blázen jak se sluší.

Identifikujte aktivní ryby

Pokud se soustředíte, brzy začnete rozlišovat aktivní ryby od těch ostatních. Nejaktivnější ryby se budou zajímat o návnadu hned, jak ji uvidí. Ty váhavější ryby budou zpočátku opatrný a pak si to přijdou prohlédnout. Pokud ryba uteče nebo změní směr, nechte ji být. Kapr je horší než ženská. Pokud nedostanete rychlou pozitivní reakci, posuňte se dál.

počasí na kapry a zakrmování na řece nebo lov kapra na malých vodách a vysazování ryb 2022. Kapr na jezeře Michigan

Načasování je všechno

Perfektně načasovanej zásek je hlavní faktor pro úspěšný chytání. Pokud zaseknete prut příliš brzo, vytáhnete háček z rybí tlamy. Pokud zaseknete pozdě, ryba může háček cítit a vypustit návnadu. Věřte svým očím ale v duchu si řekněte „jednadvacet¨ a sekejte.

Buďte mobilní a měňte místo

Jedna z výhod lovu na oči je, že můžete rychle pokrýt hodně vody. Velikost výbavy podle toho přizpůsobte. Vezměte si jen to, co potřebujete. Jeden prut s pár háčky, olůvky a nástrahou je akorát. Čím snáz se můžete pohybovat, tím víc ryb najdete.

Nezapomeňte podběrák

Podběrák je povinná výbava, na podobné lovy se hodí většinou něco lehčího ale bytelného jako třeba Shadow. Kapři jsou často velký a chytit jednoho bez síťky může bejt skoro nemožný. Ujistěte se, že jste připravený chytit rybu způsobem, který neohrozí vás ani kapra. Jinak jenom otravujete přírodu.

Polarizovaný sluneční brýle jsou nutný vybavení pro každýho nadšence do lovu kaprů. Snižujou oslnění na vodě, umožněj snadněji spatřit ryby a chrání vaše oči před UV zářením.

Čtěte také:

Nové boilies Nash s příchutí krevet

Jak na návazce na kapry

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.