Zítra to vypukne: zahájení dravců za dveřmi, na co si dát pozor?

Potápivé woblery jsou zajímavou alternativou při lovu větších dravců
Titulní foto: redakce

Letošní zahájení dravců padlo tak trochu na hloupý den. Mám na mysli neděli.

Datum je vždy stejné – 16. červen. Letos je to čekání trochu zdlouhavé a je nutné přežít volnou sobotu plnou očekávání.

Mohlo to ovšem dopadnout ještě hůře. Zahájení v pondělí je určitě ta horší varianta, naštěstí nás toto mučení čeká až za rok.

Proč připadá zahájení dravců zrovna na šestnáctého června?

Inu, na některé datum to připadnout musí. U nás je dlouhodobě zákonem předepsané datum právě 16. 6., kdy přestává platit předchozí velmi dlouhé hájení nejvýznamnějších druhů dravých ryb.

Zároveň uplyne taktéž o něco kratší jarní hájení dalších, neměnné významných proudomilných druhů, které nelze považovat za dravce ale můžete je chytit například právě přívlačí (jelec tloušť, parma obecná atd).

Jelec tloušť v čisté vodě

V České republice začíná na mimopstruhových vodách hájení dravých ryb hned 1. lednem a trvá tak skoro polovinu roku.

Milovníci lovu na přívlač si během tohoto období mohou doběhnout tak maximálně na soukromák, od půlky dubna na pstruhové vody či na některý z velmi mála svazových revírů s celoroční přívlačí.

V rámci Evropy se jedná o poměrně dlouhou dobu, kdy se přívlačí, ani na přirozenou nástrahu v podobě nástražní ryby, lovit nesmí.

Ve většině zemí přitom podobná ochrana dravých ryb v jarním období funguje taktéž. V některých státech ale začíná až s koncem zimy a zahájení je mnohde situováno již o několik týdnů až měsíc dříve, hned po výtěru dravců. Doba hájení bývá mnohde ani ne poloviční.

Dostáváme se do trochu paradoxní situace, kdy máme nejdelší hájení dravců přičemž jejich stavy jsou ale chronicky na poměrně nízké úrovni.

Někteří rybáře poukazují v souvislosti s tímto na příliš jednostranně zaměřený styl hospodaření a požadují změnu na svazové úrovni, zatím spíš marně.

Ani dlouhá doba hájení přitom nestačí pokrýt dobu výtěru všech dravých druhů. Například sumec velký na některých našich vodách do výtěru teprve půjde.

Pro pořádek je však nutné podotknout, že není pravda, že by se dravé ryby nevysazovaly. Čísla ale mluví spíše ve prospěch kapra. Za rok 2023 reportuje ČRS následující údaje ohledně dravých druhů:

V loňském roce jsme do rybářských revírů vysadili více než 89 000 kusů bolena dravého, 884 000 kusů candáta obecného, 449 000 kusů okouna říčního, 63 000 kusů sumce velkého a 1 172 000 kusů štiky obecné, a to ve všech věkových kategoriích.

Impozantní cifry je ovšem třeba brát v úvahu právě s dovětkem ve všech věkových kategoriích neboť se nezřídka jedná o drobné rybky, z nichž se dospělosti dožívá jen zlomek.

Soudě dle podobných ročních výkazů ale například kapr bývá také vysazován minimálně ve stovkách tisíc až milionech kusů v rámci celého svazu. V případě kapra jde ale ze značné části o výrazně odrostlejší rybu s hmotností několika kg, což je trochu rozdíl.

Od zítřka začíná lov přívlačí a na živé nebo mrtvé ryby nebo jejich části. Pozor však na pravidla a omezení 

Na webu ČRS SÚS upozorňují též na fakt, že ne všude se zahajuje lov dravců během zítřejšího dne.

Jako vždy je na místě číst popisy revíru. Někde totiž začíná lov dravců až v září.

Také můžete narazit na revíry, kde musíte dodržovat minimální rozměry nástražní ryby.

Před zítřejším lovem si tak projděte Bližší podmínky výkonu rybářského práva pro daný územní svaz. Naleznete je před soupisem revírů daného US.

Následně je pak nutné si přečíst popis revíru. 

Meziroční změny pravidel jsou poměrně běžné a tak není od věci se podívat, jak se věci mají. Na zahájení během víkendového dne se dá určitě očekávat zvýšená kontrolní činnost rybářské stráže na revírech.

Pikanterií na konkrétních revírech je přitom daleko více. Jsou revíry, kde na některých částech je přívlač zakázána úplně nebo je povolena až od podzimu (specialita zejména menších vod v hlavním městě ale i širším okolí, ovšem nejen tam).

Na některých revírech se setkáte také se zvýšenou minimální mírou nebo omezením stran počtu ponechaných kusů. Vypisovat vše ke konkrétním revírům, kterých je mnoho set, nemá cenu ani to není v ničích silách. Každý rybář si zvládne přečíst RŘ a popis revíru sám.

Na co si dát například pozor při lovu dravců na rybičku

Kromě minimálních velikostí zde číhá ještě další omezení. Není možné jako nástražku použít ryby lososovité, úhoře ani ryby podmírové. Relativně nový je stále zákaz použití invazních nepůvodních druhů ryb.

Jde např. o střevličku východní, slunečnici pestrou, sumečka černého a hlaváčkovce Glenova. Jako nástrahy nesmíte užít ani chráněných druhů ryb, obojživelníků či raků. Někde nelze použít ani jinak populární nástražku v podobě karase stříbřitého

slunečnice petsrá
Slunečnice pestrá nepatří mezi povolené nástražní ryby, jde o invazní druh

Nástražky si velká část rybářů loví přímo na revírech. Nezapomeňte úlovky zapisovat dle nových pravidel a pamatujte, že během lovu do čeřenu nesmíte mít zároveň nastražen žádný další prut. To platí také pro přívlač, nesmíte mít například jeden prut na kapra nebo na rybičku a dalším prutem vláčet. Přívlač a muškaření vždy znamená lov pouze na jednu udici!

Nezapomeňte také dobře zapsat už jen samotnou docházku. To je aktuální zejména se zítřejším zahájením nonstop rybolovu na vybraných revírech. Zde je nutné po půlnoci přepsat docházku na další den.

Se závadami v podobě špatného zápisu docházek a opomíjeným škrtáním řádků u ukončených lovů se setkává RS na denní bázi.

Čtěte také:

Změny rybářského řádu od roku 2024: přívlač na pstruhovce, nový zápis úlovků a trolling bez motoru

Pozor na přívlač z plavidla s motorem! Můžete se dostat do konfliktu s rybářským řádem

Na jakých revírech se letos může lovit z plavidel?

Chytání štiky v červnu: jak ji ulovit na přívlač po zahájení

2 Comments

  1. Rybářim od 6let je mě 67l ale já bych míru kapra dal 55cm stiku 65 i70 cm že si ji může ponechat jako úlovek léta jezdím na určitě revír čtu dozvídám se kolik metraku bylo zarybneno kaprem nevěřím těm kecům protože ať vemu po pátku cca 3roky tak jsem nikdy neviděl stopu po pneu kde by je vipudtili a k tomu revíru je dostupná cesta jen jedna jinde není možné zarybnit a nejen já i ostatní rybáři poznáváme že je to nesmysl ta ryba by tu musela bejt znát můj navr ať ryb svaz pokud bude zarybnovat ať pozvou náhodně vybraných rybářů spojení tel na členy svaz maj ať jsou u toho ani jednou se taková věc nestála napsat kolik atd se zarybnilo je jedna věc druhá zdali je to pravda

  2. Preji uspeny lov přátelé a kamarádi a přátelé já jsem díky zlomené noze mimo provoz co mě hodně mrzí a tak jsem chtěl chytit sumce nad dva metry když už nemůžu chytit většího kapra Petrův Žďár

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.