Blíží se velmi očekávané datum, které si většina rybářů pamatuje lépe než narozeniny tchýně. Tím datem je zahájení pstruhové sezóny 2020, jenž proběhne v obvyklém termínu 16. dubna ráno.
Od tohoto data se otevírají pstruhové revíry všech územních svazů pro všechny vláčkaře a muškaře s platnou pstruhovou povolenkou.
Kam vyjet na zahájení pstruhové sezóny 2020?
Dobré revíry jsou obecně známé v povědomí všech rybářů a konkrétní místa si každý musí dohledat sám. V dnešní době to ani nemusí být tak těžké, neboť mnozí rybáři se nebojí pustit do světa videa a fotky, díky nimž se jejich fleky stávají velmi populární a k velké radosti místních se sem sjíždějí lidé ze široka i daleka.
Česká republika je obklopena hraničními pohořími, kde se rodí mnoho krásných pstruhových řek.
Legendární je šumavská Vltava, podkrušnohorská Ohře, jizerská Jizera a podkrkonošské řeky jako Metuje a Úpa nebo Labská přehrada ve Špindlu.
Na Moravě najdeme celou spoustu krásných řek, namátkou Bečva, Ostravice a mnoho dalších menších řek a zapomenout nemůžeme ani na Vysočinu se spoustou drobných pstruhových toků, ba ani na majestátní Dyji na Česko-rakouském pomezí.
Nejvíce P revírů nabízí Severní Morava s téměř 1500 hektary, následuje východočeský ÚS, který má o 300 hektarů pstruhových vod méně. Nejhůře je na tom Praha a střední Čechy. Odtamtud je často nutné vyjíždět na opravdové pstruhové vody přes 100 kilometrů daleko. Díky umístění v centru země ale bývají pražští rybáři často nejvíce zcestovalí, neboť to mají skoro všude stejně daleko a tak mohou být jeden víkend v Krkonoších a druhý na Šumavě. Všechno má zkrátka své výhody…
Jak bude vypadat první den sezóny?
První den je velkým svátkem pro všechny rybáře. V praxi to znamená, že často uvidíte více lidí než ryb.
Kdo nemusí být v práci, ten si zahájení nenechá ujít. Myslete tedy na aktuální situaci a vyvarujte se společnosti více než dvou osob. Zvýšený počet lidí se dá čekat i víkendu a tak se raději držme předepsaných dvacetimetrových rozestupů, proti kterým nemůže ani policie nic mít.
Zvýšený dohled na revírech se dá očekávat i ze strany RS. Strážci pořádků u vody rádi využívají zvýšené koncentrace lovících k prvním prověrkám dokladů. Nezřídka je možné mít kontrolu i několikrát během dne zatímco po zbytek roku rameno zákona nepotkáte.
Je dost ryb?
Na zahájení pstruhové sezóny 2020 se připravil i svaz. Někde pouze formou vysazení konzumního duháka. Je ale stále více organizací, které se vrací ke starému dobrému hospodaření na pstruhových potocích. Po náletech kormoránů, vyder a bagrů z povodí se nám tak konečně zvyšují na některých úsecích počty ryb.
Doporučené: plandavky na pstruhy Lucky John
Bohužel všichni víme, že původní a hlavní dva rybí druhy našich P vod jsou na tom velmi bídně. Situace se ale lepší, nicméně ve srovnání s dřívější dobou je to stále výrazně horší.
Počty odebraných ryb za rok 2019:
- Lipan podhorní – 917 kusů (2018 však jen 404), v roce 1990 ale přes 68 000!!
- Pstruh potoční – 28 474, v roce 1990 přes 190 000
- Pstruh duhový – 82 201, v roce 1990 celkem 79 557
Interpretovat tyto čísla jde ovšem těžko. Dříve téměř všechny ryby končily na pánvi (nebo v troubě). Dnes valná většina rybářů původní pstruhy a lipany pouští. Pozoruhodný je ale téměř dvojnásobný meziroční nárůst snědených lipanů.
Statistika též ukazuje, že úlovky pstruha duhového už třicet let oscilují mezi 70 až 80 tisíci ročně. To poněkud nekoresponduje s častým nadáváním na jeho přehnané vysazování. Otázka ovšem je kam dříve všichni ti duháci šli, neboť konkrétní čísla ke konkrétním revírům jsou málokde dostupná.
I tak to ale vypadá, že sezóna by z hlediska úlovků mohla být o něco lepší než než v posledních letech. Doba je zlá a pokud nás neskolí koronavirus, tak není lepší věc než chodit na pstruhy. Kde jinde většinou stojíte uprostřed řeky bez kontaktu s kýmkoliv jiným, snad až na naše přátele vodáky.
Choďte na ryby, noste přes pusu slušivé rybářské šátky a hlavně na sebe dávejte pozor ať se příští rok zase potkáme při zahájení!
Přečtěte si také:
Buďte první kdo přidá komentář