Za otrávené Labe padla pokuta 400 tisíc, firma zajistila nové zarybnění

Mondi Labe
Ilustrační foto: redakce

Poslední zimní otrava Labe ve Štětí má dohru ve formě pokuty. Papírna zaplatí 400 tisíc, pokuta není tak velká díky tomu, že firma nahradila škodu a spolupracuje s rybářským svazem na znovuzarybnění řeky.

V listopadu roku 2022 se z firmy Mondi v severočeském Štětí dostalo do Labe větší množství žíravého hydroxidu sodného Na vině byl únik jedovaté látky do kanalizačních vod, které se posléze dostaly do řeky.

Neštěstí znásobil fakt, že se událost odehrála v průběhu ledna a ryby se v daném úseku nacházely nahromaděné k přezimování. Celková škoda tenkrát dosáhla minimálně 200 kilogramů ryb. Z toho podstatnou část tvořili vzácnější dravé ryby. Pravděpodobná škoda byla však nejspíše výrazně větší, neboť značná část ryb nevyplavala a odnesl je proud dále po toku.

Na rozdíl od kauzy Bečva se tento případ podařilo poměrně rychle vyřešit. Úhyn také nedosáhl katastrofických rozměrů, i když šlo o značné množství ryb.

Příkladná spolupráce průmyslového podniku s rybáři na náhradě škody

V návaznosti na nehodu se ukázalo, že ne všechny společnosti se snaží následkům podobných událostí vyhýbat. Firma Mondi navázala spolupráci s ČRS a projevila účinnou lítost ve formě odškodnění svazu.

To proběhlo v podobě vícezarybnění Labe na náklady papíren. Mluvčí Severočeského územního svazu již během jara informoval: “Na základě smlouvy se společností Mondi přijde do revíru několik stovek kilogramů ryb, včetně dravců”.

Inspekce životního prostředí k tomuto přihlédla. Pokuta ve výši 400 tisíc korun tudíž nepředstavuje zdaleka maximální možnou hranici finanční sankce pro průmyslové podniky. Pro rybáře je spolupráce a přiznání viny také výhodnější než pořádný flastr ze strany státu.

Peníze vybrané na pokutách (i od rybářů za přestupky) totiž nenávratně mizí v rozpočtech. Na dotčených revírech z nich nevidíme zpravidla ani korunu. V tomto případě jsme se alespoň dočkali konkrétní náhrady škody přímo na revíru, na němž k úhynu došlo.

Společnost Mondi se k pokutě neodvolala a ta pravomocně platí. Tímto je případ otravy Labe také finálně vyřešený. Ani policejní vyšetřovatel pří vší detektivní snaze nenašel naplnění skutkové podstaty trestného činu a policie případ dále nevyšetřuje.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.