První článek o levných woblerech měl úspěch, nicméně nám přišlo také pár dotazů stran jejich kvality a výhodnosti takového nákupu. Poradili jsme se vzájemně a došli k názoru, že woblery z Aliexpress mají své plusy i mínusy. Vzhledem k nízké ceně a většinou poštovnému zdarma nemá smysl řešit občasné vadné kusy. Většina zboží použít jde.
Doporučujeme: čtěte původní článek o vyzkoušených woblerech z Číny
Opět zde ale vyvstává několik „ale“. Předně není dobré kupovat to vyloženě nejlevnější, protože podíl zmetků je největší u woblerů, které stojí kolem jednoho dolaru. V této relaci máme dobré zkušenosti jen s menšími typy woblerů. Pozor si dejte i na podezřele levné sety. To mnohdy bývá třeba jen banální chyba prodejce, kdy někdo zadá nesprávnou cenu. Stalo se nám to u lákavé sady asi třiceti woblerů, kde jeden kus vycházel asi na deset korun. Bohužel woblery nikdy nedorazili. Pravda ale je, že v takovém případě není problém ve vracení peněz. V tomto ohledu jsou woblery z Aliexpress naprosto v pohodě.
Další problém, který rybářské potřeby z Aliexpress a dalších zásilkovyých obchodů představují je morální aspekt. Značná část nástrah jsou kopie značkových produktů. Jistě, můžete si logicky říct, že nebudete platit za nápis na obalu. Má to ale i druhý rozměr, protže tímto nákupem obcházíte české obchodníky, kteří doopravdy nemají takovou marži, jak si mnozí myslí. Vyšší cena v českých kamenných obchodech zahrnuje clo i DPH, které kasíruje stát. Společně s daněmi jsou tot peníze nás všech. Nákupem laciných woblerů z Aliexpress, Ebay nebo Banggood přispíváte k bohatství velké země na druhém konci světa. Časem se může stát, že úplně převálcují naše obchody a rybářské zboží si už nekoupíte narychlo v krámě na malém městě ale budete muset vždy jen objednávat a čekat na doručení.
Woblery z Aliexpress – výhody, nevýhody
I přes první komplikace s dodáním zboží na jaře 2020, chodí ted zboží i přímo z číny poměrně rychle a můžete ho mít doma během standardních 3 týdnů a s poštovným zdarma. Pokud navíc objednáváte woblery z Aliexpress úplně poprvé v životě, máte možnost získat nováčkovskou slevu na jakékoliv zboží. Kamarádovi se povedl wobler a sada offset háčků, obojí po 0.01 USD, tedy 2 koruny v přepočtu. To za zkoušku stojí.
Jaké jsou konkretní neodstatky woblerů z těchto obchodů? Dlouhodobým pozorováním lze zjistit tyto opakující se neduhy:
- Nekvalitní háčky – mnohé woblery mají háčky, které se lehce ohnou. Velmi často mají levné woblery výrazně menší trojháčky, než woblery z běžných rybářskych potřeb.
- Rezavé kroužky – ani zde mnozí výrobci nepoužívají kvalitní ocel a kroužky rychle rezaví. Nic vám ale nebrání kroužky i háčky měnit
- Velká část woblerů je poměrně hlučná – číňan miluje rachtací woblery, některé z nich jsou tak dokonale ozvučené, že ryba musí zdrhat alespoň kilometr daleko
- Z každé série je nějaké procento zmetků – často se projevují netěsnosti, kdy z wobleru po vytžení crčí voda. To by asi nemuselo tolik vadit, někdy to ale narušuje chod nástrahy
Nebuďme ale negativní, kdyby to bylo tak špatné, nikdo by ty woblery nekupoval. Pravdou je, že dnes potkáte víc vláčkařů s woblery z Aliexpress než od Rapaly.
Mezi hlavní výhody patří cena a to má velkou váhu. Pohybuje od zhruba 20 až 30 korun u těch nejvíce laciných woblerů. Za ceny do zhruba 100 korun už ale můžete mít velmi povedené woblery, které disponují určitou kvalitou.
Stejně tak si můžete objednat i gumové nástrahy, levné třpytky (lepší je objednávat plandavky, neboť u rotaček nebývá chod uplně to pravé ořechové), háčky a mnoho dalšího.
Praktické zkušenosti s konkrétními nástrahami
Pokud vás předchozí řádky neodradily a chcete tyto woblery zkusit, tak můžeme doporučit další články, které jsme na toto téma vydali:
5 levných a funkčních nástrah z Číny – tipy na gumové nástrahy
Mandula – ruská vláčecí nástraha z pěnových válečků
Buďte první kdo přidá komentář