Wobler nebo guma? Toť otázka!

wobler nebo guma, to je otázka

Všimli jste si, že dnešní vláčkaři už se tolik nedělí na štikaře, pstruhaře a „candátobijce“? Většina chytá všechno možné. Rozdíl je spíš v tom, že mnozí fandí spíše měkkým nástrahám a jiní zase tvrdým. Výhružná otázka: „Wobler nebo guma?“ tak začíná být stejně důležitá jako dotaz: „Komu fandíš?“ ve fotbale.

Naštěstí na rybách nejsme mezi fotbalovými rowdies. Nehrozí, že dostanete přes držku jen proto, že chytáte na blbou nástrahu od blbé firmy. Alespoň zatím. Přesto je celkem zajímavé zjistit, proč někdo upřednostňuje jeden druh nástrah před druhým.

Wobler nebo guma z pohledu ceny nástrahy

Jsme názoru, že hlavní motivace pro použití gumových nástrah je většinou cena. Oproti wobleru stojí jigová hlavička a samotná nástraha několikrát méně peněz. Navíc většina gum pracuje spolehlivě, což se u některých lowcost woblerů z čínských eshopů nemusí podařit.

Srovnání nejnižší ceny – guma nebo wobler při nákupu v českých obchodech.

Při nákupu woblerů z Asie se můžeme dostat i na ceny kolem dvaceti či třiceti korun za kus. Dodací lhůta je až 4 týdny.

Laciné woblery jde někdy koupit i u nás. Každé jaro nabízí Lidl rybářské vybavení. Většina těch věcí je nepoužitelná ale sada potápivých woblerů nebo popperů použít jde. Z pěti kusů v sadě se časem ukáže jako nefunkční maximálně jeden nebo dva.

Naopak jsou gumy, které svojí cenou atakují woblery. Jde hlavně o věrnější 3D napodobeniny rybek. Asi nejdražší vláčecí nástraha v Čechách spadá právě do této kategorie. Věcička zvaná 4D Line Thru Dotted Pike měří půl metru a stojí neuvěřitelných 1800 Kč. Kdo z vás hodí do řeky nástrahu za skoro dva tisíce?

Pravdou však je, že většina trojrozměrných gum není tak velká a stojí jen „pár“ stovek. Mnozí na ně nedají dopustit. Jejich velká nevýhoda ovšem bývá náchylnost k vázkám.

Vychází chytání s gumou opravdu levněji?

Otázka, zda je levnější wobler nebo guma ale nezáleží jen na kusové ceně. Charakter lovu s každou nástrahou je hodně odlišný. Hlavní metoda lovu na jigové nástrahy tkví v pádech na dno. S tím roste šance gumu urvat.

Když tak pozorujeme naše krabičky, tak gumy mizí někdy skoro před očima. Pokud není na vině pařezovka, tak nám je berou říční kameny.

Zato mnohé woblery máme už mnoho let. S drahým woblerem jsme přirozeně daleko opatrnější v chytání. Například plovoucí wobler ale nemusí váznout zdaleka tolik jako guma. Stačí mít představu o místě, kde chytáte a můžete lovit i mezi překážkami.

Paradoxně nejvíce odolné vůči vázkám jsou hlubokopotápivé woblery. To jsou ty s těmi velkými a dlouhými lopatkami. Díky nim se zanořují skoro kolmo dolů.

Ke dnu ale dojedou čelem, drbnou do něj svojí masivní lopatkou, zatímco trojháčky jsou schované za tělem wobleru a čekají až se na ně pověsí ryba. Mohou se s nimi samozřejmě zachytit o nějaký výstupek nebo potopené dřevo. Lakota nás ale naučila cítit záběr a nesekat hned zběsile.

I když wobler lehce přiseknete do nějakého bordelu, tak je jistá šance, že sám vyplave. Někdy funguje nechat třeba minutu prověšenou šňůru a wobler vyplave vztlakem na hladinu.

U mělce chodících woblerů je šance ho zapíchnout daleko větší. Tady vás spasí jen znalost hloubky a překážek na dně. Pak se dá i twitchovat těsně nad pařezy. Přinejhorším se půjdete koupat a wobler si vytáhnete.

V našem případě odhadujeme, že u nás připadá deset vázek s gumou na jednu vázku s woblerem. Vezmeme-li v úvahu cenu jednoho kusu v maloobchodě, tak guma nebo wobler vychází skoro nastejno. To navíc ještě za předpokladu, že wobler urveme, což se nestává tak často. V krajním případě pro něj jdeme přímo do vody, pokud není příliš hluboko. Nejlepší je chytat z lodi a vetšinu vázek zachránit.

Na rozhodování zda guma nebo wobler, tak nemusíte nahlížet jen optikou financí. Náklady na utržené nástrahy nemusí být moc rozdílné. Vybírat můžete i podle vlastností, které každá nástraha nabízí.

Který druh nástrah je univerzálnější?

Zastánci gumových nástrah většinou argumentují velkou univerzálností jejich použití. Něco na tom bude jistě pravda. Nejsme si ovšem jistí, že gumová nástraha dokáže napodobit určité vlastnosti wobleru.

Gumové nástrahy jsou zrozené pro kontakt se dnem. Díky různým zátěžím a stylům lovu se však dají použít téměř všude. Od hlubokých proudů po mělké stojaté vody. K tomu jsou ideální čeburašky. S nimi dokážete operativně měnit zátěž nehledě na velikost nástrahy nebo háčku. Jeden čas se prodávaly i plovoucí jigové hlavičky, kde jim je ale konec?

Čtěte také: Čeburaška versus jigová hlavička

Co ale tvrdé nástrahy? Na tekoucí vodě je například plovoucí wobler k nezaplacení. Nemusíte ho někdy ani nahazovat. Stačí jej po proudu nenápadně nechat odplavat mezi ryby. Můžeme se s ním dostat pod převislé větve a podobná nedostupná místa. Tohle guma nedokáže.

Ovšem ani v hloubce nemusí mít guma navrch. V proudech se občas nedá použít protože při každém náhozu končí zaklíněná mezi kameny. Wobler může taková místa projíždět naprosto bez problémů.

No a někdy prostě ryby útočí jen na tvrdé nástrahy vedené ve sloupci či dokonce u hladiny.

Trojháčky versus jednoháčky

Zásadní rozdíl, nad kterým se ale tolik rybářů nezamýšlí je v háčku. Gumové nástrahy jsou v drtivé většině případů vybaveny pouze jednoháčkem. Woblery naopak v drtivé většině typů přichází na trh s trojháčky. Co z toho plyne?

Nástrahy s jednoháčkem lze použít pro lov opatrných ryb bez lanka. Lanko totiž ve mnoha případech kazí záběry. Ruší chod hlavně menších nástrah a v čisté vodě je jako pěst na oko.

Hraje to roli například při lovu okounů. Téměř vždy nám může zabrat i štika. Pokud lovíme na nástrahy s více háčky, tak je lanko bez diskuze naprosto nezbytné. Ukousnutá štika by se zašitou tlamou pošla.

Při chytání s jednoháčkem toto riziko nehrozí. Jednoháčku se utržená ryba zbaví či dokonce ho zvládne i strávit, jak dokazují četné případy, kdy ryba po takové nehodě naprosto v pohodě zaútočila na jinou nástrahu.

Můžeme tak na gumovou nástrahu použít vlasec či šňůru bez návazce, případně použít fluorocarbon. Ten šance na zdolání štiky zvyšuje. Stoprocentní ochrana před zuby to zdaleka není ale nevadí ostatním rybám tolik jako tlusté ocelové lanko.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.