Vyschlá ryba po polití vodou obživne: video ukazuje unikátní živočišný druh

bahno
Ilustrační foto: redakce

Pro tentokrát jsme si připravili další přírodní kuriozitu – sušenou rybu. Nepůjde ovšem o žádnou asijskou kulinářskou specialitu, nýbrž o zázrak přírody v přímém přenosu. Zdánlivě na troud vyschlou rybu na břehu totiž stačí polít vodou a ona doopravdy obživne. Nejedná se o žádný fake. Některé rybí druhy jsou pro zachování své existence vybavené neuvěřitelnou odolností a schopností přežít.

Příroda umí opravdové divy a některé evoluční zvláštnosti se naprosto vymykají našemu chápání.

Tato ryba je nejspíše ještě odolnější než karas, jehož procitnutí z hibernace jsme vám ukázali loni v létě v tomto videu.

Zde můžeme nalézt spoustu záznamů s rybami, které vypadají jako, že je dávno po nich. Na jednom z videí dokonce autor rybě láme kus ploutve, což opravdu neměl dělat.

Po opětovném zavodnění ji ryba asi bude potřebovat. O jaký rybí druh se jedná? Po krátkém pátrání člověk zjistí, že tento druh nese název krunýřovec guyanský.

Je vzdáleným příbuzným sumců. V tomto případě však jde o jeden z nejmenších druhů těchto ryb, který není z rybářského hlediska nijak významný.

Zájem o něj komerční ani sportovní rybáři neprojevují ve velké míře. Možná spíše zaujme akvaristy, pokud tedy je její dovoz k Evropy možný, což se mi nepodařilo ověřit.

Pravidla importu jsou totiž v případě některých živočichů přísná.Jak název napovídá, domovinou této ryby je Jižní Amerika. Zejména oblast Guyan na severovýchodním pobřeží tohoto kontinentu.

Rozšířená je ale například také v Asii. Například v Bangladéši došlo k přemnožení krunýřovců a zákazu jejich chovu.

Dospělý krunýřovec může dosáhnout délky až 60 cm, ale obvykle se vyskytuje v délkách od 30 do 40 cm. Pozorovat můžeme například charakteristické výrůstky na hlavě, které se používají k škrábání řas a jiné vegetace na kamenech a dekoracích v akváriu.

Alternativní odkaz k prohlédnutí / video na twitteru:

Krmí se převážně řasami a jinými druhy vegetace. V akváriu se při nedostatku vhodné potravy prý může pustit i do zde umístěného rostlinstva.

Ryba, která dýchá vzduch povrchem těla. Nesmí však vyschnout zcela

Tajemství přežití krunýřovce na suchu tkví ve schopnosti dýchat vzdušný kyslík. Ryba se přizpůsobila podmínkám vysychajících lokalit, kde dokáže dlouhou dobu přežívat i během nedostatku vody.

Stěžejní je pro rybu ale neuschnout úplně a nejlépe přežívá například na vlhkém bahně. K příjmu kyslíku totiž využívá povrchu vlastních sliznic 

Po opětovné hydratací ryba poměrně rychle přichází k životu, což si můžete názorně prohlédnou na výše uvedeném videu.

Čtěte také:

2 Comments

  1. Krunýřovci dýchají vzdušný kyslík střevem. Alespoň tak píše odborná literatura. 100% polykají vzduch a prdí bublinky. Pokud je máte v akváriu tak si nelze nevšimnout.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.