Vysadili 3400 sumců, loni rybáři odnesli celkem 11 tun této ryby

Sveročeské Labe
Severočeské Labe u Roudnice, foto: redakce

K vysazování ročka sumce velkého přikročili rybáři na vybraných revírech v Severních Čechách. Informoval o tom Severočeský územní svaz ČRS. Vysazování našeho největšího dravce se zaměřilo primárně na velké revíry.

Zmíněna je například vodní nádrž Nechranice, která tvoří největší a nejnavštěvovanější severočeský revír. Dále sumec putoval do řeky Labe.

ČRS k tomu podotýká, že sumec velký na podobné vody přirozeně patří a nehrozí jeho přemnožení neboť díky kanibalismu je schopen vlastní seberegulace.

Na řece Labi navíc sumec může pomoci řešit problém s invazní rybou hlaváč černoústý, která se do Labe v posledních letech rozšířila. Hlaváč pochází z černomořské oblasti, odkud se do Labe dostal díky mezinárodní lodní dopravě.

Sumci se na těchto revírech množí přirozeně, vysazování je pouze doplňkem

Na zmíněných vodách se sumcům poměrně daří díky přirozenému výtěru. Vysazování ryb ze strany ČRS je pouze doplňkem ke zdejší sumčí populaci.

Ze statistik úlovků vyplývá, že na severočeských revírech si rybáři v minulém roce přisvojili celkem téměř 11 tun sumce velkého.

Průměrná hmotnost činila 9,64 kilogramů a většina přisvojených ryb pocházela právě z větších vod. Konkrétně na revíru Nechranice si rybáři v minulém roce od vody odnesli 93 kusů sumce.

Průměrná hmotnost odnesených ryb z tohoto revíru činila okolo jedenácti kilogramů.

Zdroj: Severočeský územní svaz ČRS

Zajímavé letošní úlovky z Nechranic: sumec albín a obří candát na žížalu při lovu úhoře

Letošní jaro přineslo na Nechranicích zajímavý úlovek sumce. Pokud se vám jarní úlovek sumce zda podezřelý, tak vězte, že k němu došlo náhodou – při lovu úhořů na žížalu.

V nočních hodinách zde pár dní před zahájením zabral sumec o délce 165 cm, což není až tak nic neobvyklého.

Po úporném boji na úhoří udici se ale u hladiny ukázal sumec albín, tedy světlá forma sumce, která se občas na revírech vyskytuje. Ryba samozřejmě putovala zpět do revíru.

Štěstí a náhoda se na rybáře usmála ten večer ještě jednou. Po zdolání sumčího albína mu na žížalu zabrala další ryba. Byl to candát o délce přes 93 centimetrů.

Neuvěřitelný večer na Nechranicích nakonec opravdu skončil cílovou rybou, do třetice na žížalu skočil kýžený a dlouho očekávaný úhoř. Pokud nevěříte, tak se můžete podívat na fotografie v článku zpravodajského portálu e-mostecko.cz

Čtěte také: Na Lipně probíhá odlov sumců: výtěžek z prodeje ryb půjde na zarybnění

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.