Na Lipně probíhá odlov sumců: výtěžek z prodeje ryb půjde na zarybnění

sumec Lanškroun
Ilustrační obrázek

Podle zpráv Českého rybářského svazu na vodní nádrži Lipno proběhl v minulých dnech nebo ještě probíhá odlov sumců za účelem monitoringu stavu jejich populace. Akce se také zaměří na studium skladby jejich potravy. Počítá se také s odběrem tkání ulovených ryb. Díky tomu mohou odborníci zjistit zdravotní stav ryb, věk, rychlost růstu, množství těžkých kovů v jejich mase atd.

Ulovené ryby se tedy logicky nebudou vracet zpátky do revíru. Dojde k jejich prodeji a za získaný výtěžek hodla rybářský svaz pořídit násadu dravé ryb, zejména štiky a candáta, které do revíru Lipno následně vysadí.

Je sumců na Lipně hodně? Někteří rybáři nesouhlasí

V příspěvku Českého rybářského svazu na jeho oficiální FB stránce se můžeme dočíst, že se sumec na lipenské přehradě vyskytuje ve velkém množství. Někteří rybáři ale vyjadřují pochyby, zda tomu tak je. Zmínky o přemnožení sumců lze totiž zaslechnout na celé řadě míst po celé republice.

Stausee Lipno

Názory sumcařů ale mnohdy vyjadřují domněnky o opaku. Přesto se dá říct, že sumcům se všeobecně poměrně daří. Je to ryba, které nevadí současné vyšší teploty a vcelku dobře prosperuje na mnoha místech, kde se předtím sumec vyskytoval pouze okrajově.

Problém lipenského candáta

Lipno se do pozornosti rybářských odborníků nedostává poprvé. Jako nejrozlehlejší česká přehrada si již po svém vybudování získala značný ohlas mezi rybáři.

A to zejména svojí populací candáta. Lipno a candát je pojem, který lze v českém sportovním rybolovu zařadit mezi legendární.

Začátkem tisíciletí ale došlo ke značnému poklesu populace těchto dravců, což si vynutilo poměrně velké změny a zpřísnění pravidel jejich lovu.

Došlo k regulaci lovu na nástražní ryby a dalším opatřením, kterým se povedlo kritickou situaci stabilizovat.

Otázkou však je, jak bude situace vypadat do budoucna. Možnost dalšího zpřísnění pravidel lovu dravců na Lipně rozhodně z agendy jihočeských rybářů nezmizela.

Lipno se mění na rušný turistický resort, což se možná negativně projeví také na vodě v jezeře

Lipno nad Vltavou (47612326281)

Problémem Lipna se také stává jeho nezřízená popularita. Původně spíše podhorské studené jezero se stává oblíbeným zimním i letním cílem turistů, což by nevadilo.

Z jiných podobných letovisek se sem ale přesunuje také nešvar v podobě stavby apartmánových domů a dalších rekreačních zařízení, které nejen hyzdí krajinu ale zatěžují i místní přírodu a s velkou pravděpodobností budou mít také vliv na kvalitu vody v nádrži.

Rybářů se navíc negativně dotýká možnost záboru břehových pozemků pro rekreační stavby.

Tip: video z přednášky o lipenských candátech

19 Comments

 1. Je pravda že v Lipně je sumců mnoho rostou rychle a candátů ubývá. To je hlavně vina rybářů, kteří chytají před zahájením na hraně koryta a tahají candáty ze svého trdliště. Zakažte loďky do zahájení dravců a změna bude znát okamžitě.

 2. Naprostý souhlas 👍 Takhle ryba,se sem vůbec neměla dostat ☺️ Proč má lovnou délku 🤔,jak píšete, vyžere plůdek okounů, candátů, stůl,ale i veškeré bílé ryby.🥺

 3. Ať si dělají co chtěji ryb je v Lipně až dost. Ale problém je s blbými ochranáři. Dříve jsi mohl rybařit kde chceš a teď si tam nemůžeš ohřát ani vodu na kafe. A na víkend škoda mluvit možná ti povolí jenom deštník.. rybářina je tam už na prd..ty nemůžeš nic ale ochranářům nevadí všude apartmány a podobně.

  • Přesně, člověk si tam nemůže udělat kafe nebo ohřát na plynovém vaříči lečo z konzervy u vody, ale apartmány, diskotéky a podobné kraviny to je v pořádku, už mě tam ani nebaví jezdit.

   • Tak buď doma. To jsou presne ty kteří chtějí vše a vsude být zadarmo, vzít si vše z vody k sežrání a po nich bordel na břehu z kempingu
    Nikam nejezdi a když, tak jed jinam ! Do Makra si dojeď, tam te nikdo hlídat nebude

    • Na Lipno jezdím léta a ta buzerace od RS těžkejch ochranářů s asfaltovou cyklostezkou za prdelí přibývá.Věcí kterejch s rybařinou nemá nic společnýho.

 4. Jasný za vše může sumec. Každý na to kouká jinak jak psal Míra!!! A já mu dávám 👍 napsal to přesně jak je to. Odloví se sumce,někde se naplní mrazáky a zbytek prodají na soukromé revíry a na Lipně už bude jen kapr. Nedej bože,aby se tam přemnožili kapři 😉 vím že se kapr na Lipně nevytřel, ale jak to vypadá tak taky na něj dojde🐟 já si myslím, že si to zaslouží naše krásné jezero,aby mělo takové krásné ryby patří tam jsou tam spoustu let a teď někomu vadí? Je to proti přírodě. Každý má na to asi jiný názor, ale mě to sere☹️ S pozdravem Sumec Sumec

 5. Všichni bojovníci proti sumcům by se již konečně měli probudit!!! Naši největší rybu většina rybářů legálně
  odnáší, když má 70cm a cca 2kg. Že jim není hanba. Je mi z toho smutno. Sumec začíná být opravdu sumec, když má 90cm. Opravdu ale asi již moc pamatuji. Uvědomte si, jak dlouho trvá než 1m sumec vyroste. Katastrofou bylo zavedení rybičky 15cm, protože na menší šlo s úspěchem lovit bolena. Proč je bolen hájen a mezi ušlechtilými? Pro mne osobně vynikající ryba pokud má minimálně 55cm, ale na 15cm rybičku jsem za 40 let ulovil jednoho. Na menší třeba 7ks 60cm a více za rok. Míru 50cm a jinak pouze s omezením 7kg. Žádná omezení současný stav nevyřeší. Vše je v lidech, jak se chovají. Pokud chci chytit slušně velkou rybu, tak jí musím dát šanci, aby mohla vyrůst. Proč rybičky musí mít 15cm a umělé nástrahy ne??? Hlavní zlo je lov z lodí na větší hloubce, protože to candát nedá. Dost často vidím, jak po chvíli vedle lodě plavou dva břichem vzhůru. Při citlivém lovu ze břehu opravdu okamžitém puštění bez vyndavání háčků nepřežije zanedbatelný počet. Další problém není to, že někteří mají zapsáno hodně úlovků, ale to, co zapsáno není. Bylo by to na strašně dlouhé psaní.

 6. Problém je hlavně v tom ze se celorepublikové málo zarybňuje, rybářů přibývá hlavně těch z Ukrajiny, kteří loví převážně bez pravidel, ČRS OD NÁS VYBÍRÁ STOVKY MILIONŮ A MÍSTO POŽADOVANÉHO ZARYBŇOVANÍ A STRÁŽENÍ REVÍRŮ PENÍZE ROZKRADOU, JEJICH HISPODAŘENI BY POTŘEBOVALO POŘÁDNÝ AUDIT NA ČĶÚ,ALE TO SE NESTANE..
  JSME PŘECE NÁROD OVCÍ A ŽÁDNÝ KAPR SI SÁM RYBNÍK NEVYPUSTÍ!

  • Přesně toto jsem na schůzi naší MO povídal, a předseda naší MO mne vyhodil a dal důtku. Pravda bolí!

 7. Letos mi to 3krát na Lipně při kaprařině nasál sumec i s prázdným krmítkem 60g za 20cm návazcem,masakr co tam musí být za rybu.Ukousl pletenku na 15kg jak nic.Kapři ty menší ubyli,cejni též.Vedle mě chytli 115ku sumce na fieder! Kuli Candátovi chtěji od r.2024 20ku rybku,ale gumičky na který lidi tahaji malý candáty nechaji! Má to logiku??????

 8. Upřímně,
  Jezdím na Lipno chytat celkem často (2x ročně minimálně, spíše 3x i více), ale sumce, jsem tam zatím za těch 22 let co tam jezdím, ještě nechytil. Kam na ně chudí proboha ?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.