Vodáci versus ryby a příroda: rybáři chtějí prověřit dopad masového turismu na Vltavě

vodáci
Ilustrační foto

Každý rok od jara do podzimu se některé české toky mění doslova v dálnici plnou malých plavidel. Kdysi sportovní aktivita v podobě vodáctví se místy změnila doslova v turistický průmysl.

Pomiňme fakt, že přes léto jsou tyto toky zcela nechytatelné. Plavidla plná rekreantů se v létě přes den až do večera na řeku skoro nevejdou, natož aby se tam dalo chytat.

Masový charakter těchto aktivit ale již může narušovat samotný ekosystém řeky. Pohyb tisíců osob, ilegální plovoucí bary a další cirkus kolem dělá z přírody nejrušnější tepnu okolí.

Jaký to má dopad na přírodu? O tom se příliš nemluví.

V nedávných dnes se na FB stránce spolku Přátel vod pětilisté růže objevila výzva institucím, aby byla provedena studie, která důsledky masové turistiky na Vltavě zhodnotí:

Text výzvy institucím

Vážení,

každou vodáckou sezónu jsme v období od června po začátek září svědky masového splouvání řeky Vltavy mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Dle zatím posledního Průzkumu zatížení řeky Vltavy z roku 2018 od Sdružení pro Vltavu, z.s. se odhadoval počet vodáků na 220 000! Je dost pravděpodobné, že s rozšiřující se infrastrukturou půjčoven, kempů, plovoucích barů atp. se zvyšuje i počet splouvajících vodáků v posledních letech.

Jako spolek zabývající se ochranou životního prostředí s důrazem na vodní ekosystémy si Vás dovolujeme požádat o zpracování studie dopadů působení vodáckého turismu na řeku Vltavu a její okolí v úseku od Vyššího Brodu po Zlatou Korunu, a to jak z ohledu na ekologické dopady, tak i socioekonomickými dopady na její okolí.

Jaké k tomu máme důvody Jaká negativa přináší a může přinášet masové splouvání Vltavy

-vysoké množství odpadků v řece a na jejích březích

-rušení nočního klidu podnapilými vodáky během večerních a nočních toulkách po městě a splouvání řeky

-z ekologického hlediska je tu velký dopad na vodní rostliny, které jsou nadměrným pohybem v řece poškozovány, nadměrný sešlap zeleně na březích

-nadměrným pohybem v řece jsou rušeny ryby a vodní bezobratlí v době nejvyššího růstu, je to nepřirozený zásah do jejich vývoje

-stavbou kamenných mohyl v korytě řeky dochází k likvidaci vodních bezobratlých a ničení jejich habitatů

-velký a nepříjemný hluk ve městech způsobený vodáky plácáním pádly do vody

-nekontrolovaný nárůst počtu plovoucích barů, které jen zvyšují dostupnost alkoholu na řece, v místech kotvení barů je nadměrné množství odpadků a exkrementů na březích

-nadměrný pohyb vozidel převážející lodě a vodáky podél Vltavy

Nacházíme se zde v Evropsky významné lokalitě Vltava Rožmberk – Větřní, kde jsou předmětem ochrany právě vodní rostliny. Jak je uvedeno v souhrnu doporučených opatřeních pro tuto EVL již z roku 2014: „Místy se dnes na Vltavě negativně projevuje poměrně intenzivní vodácká rekreace, při nižším průtoku dochází k mechanickému poškozování rostlin kořenujících v říčním korytě.“ Na což naráží § 7 odst. 5 Zákona 254/2001 Sb. (Vodní zákon): „Povrchové vody lze užívat k plavbě jen tak, aby při tom nedošlo k ohrožení zájmů rekreace, jakosti vod a vodních ekosystémů, bezpečnosti osob a vodních děl.“

Obyvatelé měst a obcí rozkládajících se na březích Vltavy od Vyššího Brodu po Zlatou Korunu jsou často znechuceni chováním podnapilých vodáků a velkým množstvím odpadků v okolí řeky. Jak velký dosah má toto chování nám ukázala v jedné americké „late night show“ anglická herečka Rosamund Pike (držitelka Zlatého Glóbu), která v rámci volných dnů během natáčení v ČR navštívila s rodinou i typicky českou „tradici“ sjíždění Vltavy. V rozhovoru mj. uvedla: „Přísahám, že jsem nikde neviděla tak opilé lidi jako tam. Jeden muž vstal a okamžitě spadl na tvář. Další spadl přes okraj, byl úplně od bahna a pak se vyšplhal zpět do člunu, a postříkal všechny dívky bahnem,“ dodala herečka s tím, že oblíbená hra jejích synů je od té doby na opilce. Tato citace ukazuje ještě další zásadní věc, a to jaký vzor chování ukazujeme našim dětem, naší budoucí generaci.

Vnímáme, že splouvání řeky Vltavy je národní fenomén, velký byznys a pomáhá se sezónní zaměstnaností na Českokrumlovsku. Víme také, že dospělé lidi budeme těžko převychovávat a ani to není našim cílem, to si musí každý zamést před vlastním prahem. Doufáme však, že získané podklady budou sloužit k návrhu opatření, které masové splouvání řeky Vltavy dostanou na únosnou mez pro život v řece i jejího okolí.

Předem děkujeme za přečtení a věříme, že naše výzva padne na úrodnou půdu.

Tým spolku Přátelé vod pětilisté růže👍

Původní příspěvek z FB:

Čtěte také:

Podnikatel začal na pstruhovém revíru stavět elektrárnu: povolení má z dob Rakouska-Uherska

Zdolával pstruha, zakousla se do něj metrová štika a vytáhl ji taky

Cesta za pstruhem obecným

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.