Podnikatel začal na pstruhovém revíru stavět elektrárnu: povolení má z dob Rakouska-Uherska

Bagr v potoce=neštěstí mezi rybáři
Ilustrační foto: Aktivni-rybolov.cz

K překvapení všech, včetně úřadů, začala na Vltavě v CHKO Blanský les vznikat nová stavba elektrárny. Pikantní na celé věci je fakt, že soukromý investor se snaží využít povolení ke stavbě, které bylo vydáno ještě za císařepána. Stavba probíhá na pstruhovém revíru 423 055 VLTAVA 25.

Současné úřady o akci nejspíše skoro nic netušili. Stavební činnosti si ovšem všimli v Asociaci vodních sportů a turistiky, která se dlouhodobě zabývá problematickým provozem některých MVE a jezů na vodácky oblíbených tocích.

Avízo, že se na místě může něco začít dít, měli totiž již delší dobu, jak uvádí ve své TZ na webu raft.cz.

Jedná se o lokalitu Dívčí kámen na Vltavě, která se nachází několik kilometrů po proudu od Zlaté Koruny a řeka zde lemuje CHKO Blanský les.

V lokalitě došlo v poslední době ke kácení stromů a přípravě na vjezd těžké techniky. Na místě jsou umístěny cedule s číslem vodoprávního povolení pro stavbu MVE.

Zástupci AVTS ale dotazem zjistili, že příslušný vodoprávní úřad v Českém Krumlově žádné povolení nevydal.

Investor totiž disponuje povolením z roku 1912, které vydaly úřady C.K. monarchie a údajně je celé sepsané v německém jazyce. Na základě tohoto dokumentu považuje stavbu za povolenou a již začal se stavebními úpravami v okolí budoucího jezu. Například mělo ke kácení a ke kolíkování budoucího náhonu.

Úřadům není k dispozici ani projekt, ani nedošlo k posouzení vlivu stavby na životní prostředí. Jediným „povolením“ je tak zmíněný historický dokument, kterému by to však spíše náleželo místo v muzeu.

Podle TZ kontaktoval investor úřady pouze za účelem povolení kácení některých stromů, jemuž bylo vyhověno a pro povolení vjezdu těžké techniky do CHKO, které uděleno naopak nebylo.

Nutno dodat, že se AVTS podařilo během pár dnů dosáhnout na úřadech opatření a stavební činnost by se měla zastavit. Otázkou ovšem je, zda „rakousko-uherský“ podnikatel úřady ČR poslechne.

Proti jezu bojují hlavně vodáci, největším ohrožením je ale pro přírodu

Stavby jezů jsou trnem v oku zejména vyznavačům vodních sportů, kteří úseky „oleje“ a nebezpečné jezy zcela logicky nemají v lásce.

Je s podivem, že podobné reakce mnohdy nevidíme od uživatelů revírů, jelikož příčná přepážka má ve vodním toku zcela zásadní vliv na zdejší populaci vodních živočichů.

Problematický může být již samotný průběh stavby spojený s pohybem těžké techniky v korytě.

Jez tvoří překážku v migraci ryb, kterou často nevykompenzuje ani přítomnost rybího přechodu a samozřejmě dochází ke změně charakteru toku nad jezem, což má na tocích tohoto toku poměrně značný dopad.

V mnohých podobných lokalitách se zejména v létě objevuje problém tzv. suchých jezů, kdy voda často prochází jen turbínou, což má za následek snížení hladiny kyslíku ve vodě a v některých případech i nedostatek vody v úsecích mezi jezem a výpustí MVE, což vodní živočichy přímo ohrožuje na životě.

Více podrobností naleznete na webu raft.cz

2 Comments

  1. Neco podobneho povolili na reviru ohre 12P v Jakubove u mlyna.Drive pod tim jezem u mlyna byli nadherne pereje s tunemi kde byli nadherny pstruzi a nad jezem ilipani.Ted pstruzi i tune nejsou a nad jezem je z reky dvoukilometrovej bahnitej usek kde se voda skoro ani nehne.Takze nekdo za prachy zase znicil kus prirody.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.