Po světě sociálních sítí se šíří zajímavé video týkajících se trofejních štik. Na videu ovšem není naše štika, nýbrž její severoamerická příbuzná, štika muskalunga. Ta se na americkém kontinentu v žargonu rybářů nazývá „muskie“ a je naší štice v mnohém velmi podobná.
Muskies jsou, stejně jako naše štiky, známé svou schopností spořádat velká sousta. Loví hady, kachny a dokonce i ondatry, nemluvě o různých druzích ryb, na které se primárně zaměřují.
Známý je i štičí kanibalismus, kdy zejména menší štiky jsou schopné požrat stejně velkou konkurenci. Ale metrovka požírající dalšího metrovku? To se zdá být nereálné. Podle nedávného videa na Instagramu se to ale u muskalung děje.
O virálním videu nedávno informoval americký magazín Outdoor Life.
Krátký videozáznam ukazuje dva mrtvé štiky muskalungy plovoucí na hladině, přičemž jedna ryba je uvězněna v tlamě druhé. Video bylo sdíleno uživatelem Instagramu vystupujícím pod nickem greatlakes_finesse. Jde o amerického výrobce nástrah, který se specializuje na měkké nástrahy pro lov bassů a dalších menších dravců.
„Už jsem viděl hodně zvláštních věcí a to trávím hodně času na rybách, tohle jsem ale zažil poprvé,“ říká Dan Miguel, manažer značky Great Lakes Finesse, který video natočil 9. května a jehož hlas je slyšet v záznamu.
Miguel řekl magazínu Outdoor Life, že se s kamarádem vraceli z lovu bassů na Ontarijském jezeře, když narazili na muskie. Všimli si ptáka stojícího na něčem plovoucím ve vodě, a tak se rozhodli to prozkoumat. Obě ryby totiž už v té době plavaly břichem vzhůru.
Video naleznete na Instagramu
Jako závodní rybář, který se obvykle nezaměřuje na velké dravce, Miguel přiznává, že v této oblasti sice chytil spoustu menších štik, ale muskie viděl na jezeře poprvé. A nešlo o malé ryby.
Obě štiky mohly mít kolem 130 centimetrů
„Tyhle muskie byly opravdu obrovské,“ říká Miguel. „Největší muskie, kterou jsem kdy chytil, měřila 49 palců, a ta větší ryba, která požírala tu druhou, byla určitě větší. Odhaduji, že měla kolem 52 palců. A ta druhá byla téměř stejně velká.“ (52 palců je přibližně 132 cm, jednalo se tedy o opravdu trofejní ryby, pozn. red.)
Popisuje, že jeho první nápad byl zkusit obě ryby oddělit, ale brzy zjistil, že jsou již mrtvé.
„Hned jak jsem se jich dotkl, bylo jasné, že ta větší je už nějakou dobu mrtvá,“ říká Miguel. „Žábry té spodní ryby byly sevřené a její ploutve se ani nepohnuly, když jsem se jich dotkl. Neviděl jsem žádné známky života.“
Domnívá se, že jedna štika nezkoušela sežrat druhou jako svoji kořist, nýbrž o snahu zlikvidovat konkurenčního jedince podobné velikosti. Štiky jsou všeobecně silně teritoriální a často napadnou vetřelce, který vstoupí na jejich území – i když je stejně velký nebo větší než oni sami.
Roli také mohlo hrát období tření. Podle Wisconsin Department of Natural Resources se muskalungy v oblasti Velkých jezer rozmnožují na jaře, obvykle mezi druhou polovinou dubna a první polovinou května. Po výtěru mohou údajně být agresivnější než obvykle.
Další rybářská videa:
Buďte první kdo přidá komentář