V sobotu měli kolíňáci schůzi. Účast byla proti zvyklostem v ČRS dobrá. A došlo k jednání o zajímavých návrzích, jak vyřešit některé palčivé problémy.
Největší rozruch působí návrh zakázat lov z oplocených pozemků a mol, což je problém týkající se zejména známého kolínského revíru Sandberk.
Pískovna Sandberg se nejen v rybářských médiích probírá již nějakou dobu. Těžařská firma se totiž pokouší podstatnou část revíru zasypat, proti čemuž bojují nejen rybáři ale také město Kolín. Snad úspěšně.
Na schůzi se ale řešil jiný problém, který můžeme nazvat interním neboť vzniká mezi rybáři samotnými. Toto téma má navíc daleko širší přesah než jen v rámci kolínské organizace. Mnohé revíry po celé ČR trpí podobným neduhem jako Sandberk.
Když si rybář koupí kus břehu: aneb vyhrazování míst je sice zakázáno ale až do teď se proti tomu nic nedělá
Podle zvěstí z Kolína se zakáže lov z oplocených pozemků. Část rybářů si totiž pronajala určité úseky břehů a nikoho jiného tam nepouští (alespoň ne zdarma). Zákazem skončí nerovnost mezi rybáři. Následkem toho asi někteří majitelé přijdou o zisk z pronájmu, což je asi nepotěší. Dle našich zpráv se již objevují první protesty.
Zároveň má na revíru dojít k povolení lovu z plavidel. Přesné podrobnosti se nicméně dozvíme nejspíš až časem, případně až se začátkem dalšího roku, kdy by měly změny začít platit.
Vody patří nám všem, břehy jen někomu
Privatizace pozemků je rozšířená zejména na pískovnách, těžko říct proč zrovna zde. Nejspíš proto, že na bývalých dobývacích prostorech v posledních letech došlo k masivním odprodejům pozemků.
Mnozí rybáři pak těžko odolávají pokušení vlastnit kousek svého oblíbeného revíru a mít jej pouze pro sebe. Je to sice pochopitelné ale ne příliš kolegiální. Větší množství takových privátních pozemků pak dokáže lov ostatním rybářům skoro znemožnit.
Velmi neblaze se tento jev objevuje například na pískovnách v okolí Hradce Králové a Pardubic. Zažili jsme to na vlastní kůži, když nás například loni vyhodili od břehu, aniž bychom vůbec stačili vybalit pruty.
K vyhrazování pozemků dochází často i na Labi, kde má trochu máslo na hlavě přímo povodí, které pozemky pronajímá rybářům a poté se diví, že zde vznikají ploty a nelegální stavby přímo u vody.
Podle zákona o rybářství přitom není možné si pozemek pro rybolov vyhradit.
§ 14 vyhlášky č. 197/2004 Sb.
(4) Místa k lovu nesmí být vyhrazována. Při lovu ryb na udici z plavidla musí být pojíždění a přistávání plavidla prováděno tak, aby zbytečně nerušilo ostatní osoby provádějící lov ze břehu.
Dokonce je majitel pozemku povinen každému držiteli povolenky přístup (nikoliv však příjezd, parkovat se musí jinde) umožnit:
§ 11 odstavec 8 zákona č. 99/2004 Sb.
Uživatel rybářského revíru, rybářský hospodář a jeho zástupce, držitel povolenky k lovu a rybářská stráž mohou při výkonu rybářského práva vstupovat na pobřežní pozemky, pokud na ně není vstup zakázán z důvodu obecného zájmu; jsou však povinni nahradit škodu, kterou při tom způsobí.
V praxi se s tímto problémem nic nedělá a části některých revírů jsou nedobytné.
Ba co víc, část rybářů tyto pozemky nabízí k pronájmu čímž generuje zisk. Pronájmy nemovitostí včetně pozemků jsou samozřejmě naprosto legální činnost. Tady ale narážíme na trochu zvláštní situaci, kdy majitel svůj pozemek pronajme, čímž nic neporuší. Pokud tedy příjmy z pronájmu poctivě zdaní. Zároveň ale na pozemek z komerčních důvodů nepustí jiného rybáře, čímž poruší zákon o rybářství.
V reálu se na cizí oplocený pozemek asi nikdo necpe. Nedokonalost zákonů nemožnost jejich vymáhání zde podrývá smysl fungování sportovního rybolovu v ČR, kterým je přístup k revírům pro každého zájemce, jenž splní potřebné povinnosti a vlastní příslušné doklady. Vlastnit pozemek u vody nebo někomu platit za pronájem povinností rybáře není a doufám, že nikdy nebude.
Zákaz lovu z nepřístupných pozemků je jedna z cest, jak s tímto bojovat. Nepomůže to proti lodičkářům a jiným rekreantům. Myslím, že alespoň my rybáři bychom si mezi sebou takhle překážet neměli.
Průběh schůze v Kolíně je také ukázka toho, že chodit na chůze má smysl. Ovlivnit rybaření ve své MO může každý člen během hlasování.
Ještě lepší cesta je ale přímo nákup pozemků a vod ze strany svazu. Větší aktivitu v nákupu revírů ale vyvíjí snad jen územní svazy ve Středních Čechách a na Severní Moravě. Snad se toho chytí i jiné subjekty v rámci ČRS a MRS.
Koukně tě se na katastrální mapu jezera sandberg těm chatařum patří nejenom pozemky ale ještě pěkný kus jezera jak může někdo hospodařit na cizích pozemcích bez souhlasu majitele???